pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Top 10 festivalov v Európe

30.06.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Bavilo by vás ohadzovanie sa rajčinami, jedenie pizze či prechádzka medzi výtvormi zo svetelného umenia? Pozrite si náš rebríček top 10 festivalov v Európe a určite nájdete skvelé tipy na výlet.

socha z citrónov

Fête du Citron, Francúzsko

Toto je niečo pre milovníkov citrónov a citrusových plodov. Fête du Citron, medzinárodne známy ako Lemon Festival, je festival citrónov. Uskutočňuje sa každý rok v polovici februára v meste Menton, ktoré leží na Francúzskej riviére. Festival je oslavou dlhoročnej tradície produkcie citrónov a ďalšieho citrusového ovocia, ktoré je pestované v Mentone. Každý rok má toto podujatie určenú vlastnú tému, napríklad Alica v krajine zázrakov, Cesta okolo sveta za 80 dní, kvety, láska či Broadway. Tento rok bol festival organizovaný v znamení rockovej opery. Určenie témy je veľmi dôležité pre tradíciu stavania sôch z citrónov a pomarančov. Nejde pritom o žiadne malé sošky, ale o pozoruhodné výtvory dosahujúce výšku aj šírku niekoľkých metrov. Citrónový festival v Mentone je považovaný za jedno z najunikátnejších podujatí na svete.

Pizzafest, Taliansko

Ako už názov napovedá, ide o festival, kde je hlavnou hviezdou pizza. V Taliansku sa každý rok koná viacero podobných festivalov, ale Pizzafest v Neapole je jednoznačne najväčšie podujatie, kde sa každý rok stretnú milióny fanúšikov tohto jedla. Návštevníci si tu môžu vychutnať vyše 50 druhov pizze od tých klasických, ako je Margarita či Napoletana, až po tie najoriginálnejšie. Pizzafest je považovaný za najlepší festival pizze na svete a jedno z najobľúbenejších podujatí v Európe.

Colours of Ostrava, Česko

Za jedným z najoriginálnejších hudobných festivalov v Európe vôbec nemusíte cestovať ďaleko, pretože ho nájdete u našich českých susedov. Colours of Ostrava je legendárne podujatie, ktoré spája tradičných a moderných interpretov. Podujatie pozostáva z viacerých otvorených aj uzavretých pódií, pričom si na svoje príde fanúšik každého hudobného štýlu. Okrem hudobných vystúpení sa tu koná aj množstvo workshopov či napríklad filmové premietania. Festival návštevníkom ponúka aj rôzne možnosti ubytovania, z ktorých je už roky najpopulárnejšie stanovanie pod holým nebom.

Oktoberfest, Nemecko

Ďalší festival, ktorý je po celom svete veľmi dobre známy, je Oktoberfest. Preslávil sa najmä tým, že tu nájdete stánky s pivom na každom rohu, a preto je mylne považovaný za festival piva. V skutočnosti však ide o oslavu tradičnej bavorskej kultúry so všetkým, čo k nej patrí, teda tradičné bavorské jedlá, pitie a tiež odevy. Sprievody v tradičných bavorských krojoch patria medzi najdôležitejšie súčasti tohto festivalu.

Carnevale di Venezia, Taliansko

Legendárny karneval v Benátkach netreba nikomu predstavovať. Je považovaný za jeden z najlepších festivalov v Európe a každý rok sa ho zúčastnia približne 3 milióny ľudí. Tradícia karnevalu v tomto meste siaha až do stredoveku, ale taký, ako ho poznáme dnes, sa koná od roku 1979. Celý festival trvá až 20 dní, počas ktorých sa usporadúvajú rôzne promenády a prehliadky masiek, tiež rôzne súťaže, gala večery a iné podujatia.

muž v maske na karnevale v benátkach

La Tomatina Festival, Španielsko

Tento ikonický festival sa koná každý rok v španielskom meste Buñol. Je označovaný ako gastro podujatie, ale návštevníci sa tam nechodia najesť, ale hádzať po sebe rôzne druhy jedla, predovšetkým prezreté rajčiny. Tých sa pri tomto festivale spotrebuje niekoľko ton. Tejto kurióznej, ale stále populárnej udalosti, sa každý rok zúčastnia ľudia z celého sveta, no počet lístkov je limitovaný. Preto, ak sa tohto festivalu chcete zúčastniť, zakúpte si lístok čím skôr.

TIP: Musíte náhle zrušiť zaplatené ubytovanie, letenku či iné cestovné služby? Storno poplatkom sa vo väčšine prípadov nevyhnete. Poradíme vám, ako vám pomôže poistenie storna.

Amsterdam Light Festival, Holandsko

Ak patríte medzi fanúšikov svetelného umenia, toto je niečo pre vás. V holandskej metropole sa každý rok predvedú dizajnéri a architekti z celého sveta so svojimi unikátnymi svetelnými inštaláciami. Odporúča sa, aby sa návštevníci vydali po vyznačenej trase, ktorú môžu absolvovať buď na lodi, bicykli, alebo pešo, a prezrieť si jednotlivé diela. Upozorňujeme, že festival sa vždy koná v zimnom období, pretože je dlhšie tma a svetelné diela tak lepšie vyniknú. Preto sa určite nezabudnite poriadne obliecť.

Kettlewell Scarecrow Festival, Anglicko

Toto podujatie sa koná každý rok na konci augusta, ako oslava ukončenia leta a začiatku jesene. Obyvatelia miest v anglickom grófstve Yorkshire každý rok vyrábajú rôznych strašiakov do maku alebo figuríny, pričom platí pravidlo, že čím divnejšie, tým lepšie. Účelom tejto deväť dní dlhej tradície je vyzbieranie peňazí pre nejakú miestnu inštitúciu, napríklad školu či kostol. Organizátori sľubujú nielen podivných strašiakov do maku, ale aj výborné jedlo a pravé šialené anglické počasie.

Sagra dell´uva, Taliansko

Tu by žiadny milovník vína nemal chýbať. Festivaly, kde sa oslavuje zber úrody viniča, sa konajú po celom Taliansku a nechýbajú ani u nás na Slovensku. Sagra delluva, ktorý sa každý rok koná v malom meste Marino v blízkosti Ríma, je však v niečom jedinečný. Miestna fontána sa pri príležitosti osláv naplní vínom a každý účastník sa môže z tejto fontány kedykoľvek napiť. Tento festival patrí medzi tie menšie a komornejšie a mali by ste ho navštíviť vtedy, keď si chcete vychutnať pravú taliansku atmosféru bez davu turistov. Veľkým plusom je, že Marino leží len 20 kilometrov od Ríma, preto si môžete urobiť zaujímavý výlet aj do tohto mesta.

Čítajte viac: Zaujala vás fontána na víno? Zistite, kde nájdete takú, ktorá je funkčná počas celého roka.

Flamenco Fair, Španielsko

Každý Európan veľmi dobre vie, že Španieli majú tanec v krvi. Preto asi nikoho neprekvapí, že majú aj unikátny festival, ktorý je oslavou tradičného tanca zvaného Flamenco. Podujatie sa usporadúva každý rok v máji v meste Seville. Súčasťou festivalu sú rôzne tanečné vystúpenia, ktoré trvajú až do skorých ranných hodín. Okrem toho si tu návštevníci môžu užiť typickú španielsku gastronómiu a nakúpiť na trhu. Tradíciou na tomto festivale sú aj jazdy na koňoch, takže na svoje si prídu aj milovníci týchto zvierat.

Čo by vám nemalo chýbať na akomkoľvek festivale?

Okrem skvelých tipov na zaujímavé podujatia v Európe máme aj tip na to, ako sa vyhnúť neželaným výdavkom, keď sa v zahraničí ocitnete v problémoch. Bez ohľadu na to, aký festival sa rozhodnete navštíviť, určite si uzatvorte cestovné poistenie. Keď počas vášho pobytu v zahraničí náhle ochoriete alebo sa zraníte, zaistí vám preplatenie liečebných nákladov. Okrem toho si základné krytie poistenia do zahraničia môžete rozšíriť o rôzne pripoistenia a mať tak krytú aj batožinu, zodpovednosť za škodu, rizikové športy a ďalšie riziká.

Cestovné poistenie nepredstavuje žiadnu veľkú položku v rozpočte na dovolenku či výlet do zahraničia, ale môže vás ušetriť od naozaj vysokých nečakaných nákladov. Využite našu kalkulačku poistenia do zahraničia a porovnajte si ponuky od viacerých poisťovní. Či už hľadáte špecifickú kombináciu pripoistení, výhodné cestovné poistenie pre rodinu alebo tú najlacnejšiu ponuku, s nami ju určite nájdete.


Poistenie do zahraničia vás spoľahlivo ochráni nielen na festivale, ale aj na dovolenke, výlete či pracovnej ceste v zahraničí. A v ktorej poisťovni si uzatvoríte to najlacnejšie cestovné poistenie? Odpoveď nám dá naša porovnávacia kalkulačka!