pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Fontány na víno naozaj existujú. Nájdete ich v týchto mestách

06.06.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Stačí stlačiť tlačidlo alebo otočiť kohútikom a napustiť víno do pohára. Nehovoríme o práci čašníka, ale o zaujímavej atrakcii pre každého, kto má rád víno.

ruka držiaca pohár s červeným vínom“ width=

Prvá fontána na víno na svete

V Španielsku nájdete niekoľko pútnických ciest a všetky vedú do mesta Santiago de Compostela, v ktorom boli objavené pozostatky svätého Jakuba. Jeho pútnická cesta má názov Camino de Santiago a je známa po celom svete. Každý rok túto trasu prejdú tisícky pútnikov. Práve pre nich je určená fontána na víno, ktorá sa nachádza v kláštore Monasterio de Irache. V tejto budove pútnici nájdu nádrž na vodu zvanú Bodegas de Irache, ktorá je v prevádzke už od roku 1891. Netečie z nej však voda, ale chladené víno. Pútnikov má osviežiť a dodať im energiu na to, aby dokončili svoju cestu.

Ide síce o zaujímavú atrakciu, ale v prvom rade má táto fontána náboženský význam. Nie je povolené víno čapovať do plastových fliaš, barelov alebo demižónov. Hlavným symbolom svätého Jakuba je morská lastúra a práve do nej by si každý pútnik mal víno napustiť a potom vypiť. Fontána je k dispozícii každý deň od ôsmej hodiny ráno do ôsmej večer.

Táto atrakcia v Španielsku má význam najmä pre veriacich. Ak chcete aj vy vyskúšať víno z takejto špeciálnej fontány, zúfať nemusíte, lebo na svete nájdete ešte jednu. A to dokonca celkom blízko.

TIP: Chystáte sa na výlet alebo dovolenku do zahraničia a nechcete zbytočne minúť veľa peňazí? Prečítajte si naše tipy, ako pri cestovaní ušetriť.

Aj Taliani majú svoju fontánu na víno

Každý správny milovník vína vie, že Taliansko je rodiskom mnohých kvalitných vín. Okrem toho tu možno nájsť aj jedinečnú atrakciu, ktorá každého, kto má rád dobré víno, určite poteší. V mestečku Caldari di Ortona v okrese Abruzzo nájdete fontánu, z ktorej netečie voda, ale červené víno. Autori tejto stavby sa netaja tým, že sa inšpirovali pôvodnou fontánou na víno v Španielsku, o ktorej sme písali vyššie. Ktorýkoľvek návštevník si tak môže dopriať pohár vína z tejto fontány úplne zadarmo. Atrakcia je funkčná 24 hodín denne 7 dní v týždni s tým, že víno v nej netečie nepretržite, ale až po stlačení tlačidla. Tým sa má predísť zbytočnému plytvaniu.

Táto netradičná atrakcia má, rovnako ako v Španielsku, súvis s náboženstvom. Caldari di Ortona sa nachádza na trase pútnickej cesty medzi Rímom a Ortonom Cammino di San Tommaso, ktorú v našich končinách poznáme ako cestu Svätého Tomáša. Fontánu v tomto talianskom mestečku inštalovalo vinárstvo Dora Sachrese v spolupráci s neziskovou organizáciou, ktorej úlohou je chrániť spomínanú pútnickú cestu. Pre pútnikov, ktorí sa vydali po jeho stopách, má fontána symbolizovať dar od Svätého Tomáša. Pre ostatných, a najmä pre tých, ktorí majú radi víno, predstavuje zaujímavú atrakciu, ktorú sa určite oplatí vidieť.

Vinárstvo upozorňuje, že na používanie fontány sa prísne dohliada, aby bola chránená nielen pred vandalmi, ale napríklad aj pred tým, aby to niektorí s pitím vína neprehnali. Fontána má význam predovšetkým pre pútnikov a nesie jasné posolstvo. Zaujímavosťou je, že fontána na víno v Taliansku nie je ničím ojedinelým. Pri rôznych jarmokoch či udalostiach podobným vinobraniu môžete na takúto fontánu natrafiť kedykoľvek. Avšak jedine tá v mestečku Caldari di Ortona je v prevádzke nepretržite a môžete si v nej napustiť do pohára víno počas celého roka.

Čítajte viac: V Taliansku nájdete veľa reštaurácií, ktoré získali ocenenie od značky Michelin. Prečítajte si, ako toto hodnotenie podnikov vzniklo.

Je možné takúto fontánu nájsť aj v iných krajinách?

Nádrže na vodu, z ktorých tečie víno, sa objavujú na niektorých festivaloch či iných podujatiach v rôznych krajinách Európy. Nikde okrem Talianska a Španielska však nenájdete fontánu na víno, ktorá je plne funkčná počas celého roka. Ak chcete ochutnať víno z fontány, dve vyššie spomenuté krajiny by mali byť na vašom zozname. Začína sa sezóna letných výletov a dovoleniek, tak si vašu najbližšiu cestu môžete naplánovať práve na tieto miesta.

Pamätajte však na to, že by ste nikdy nemali cestovať bez cestovného poistenia. Bez ohľadu na to, kedy a kam sa vyberiete, ochorenie či úraz sa vám môže prihodiť kdekoľvek. Poistenie do zahraničia vám zaručí nárok na preplatenie liečebných nákladov spojených s liečením rôznych zdravotných komplikácií. Neodporúčame spoliehať sa len na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), pretože ten nekryje napríklad repatriáciu či ošetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach. Upozorňujeme, že alkohol je vo väčšine poistení vo výlukách, preto alkoholické nápoje vždy konzumujte s mierou. Okrem toho si v rámci cestovného poistenia môžete uzatvoriť rôzne doplnkové poistenia. Napríklad pripoistenie batožiny, ktoré kryje stratu, poškodenie alebo zničenie vašich osobných vecí a dokladov. Za zmienku stojí aj pripoistenie zodpovednosti za škodu či úrazové pripoistenie. Najlacnejšie cestovné poistenie môžete mať už od 0,88 € na deň, čo je v porovnaní v nákladmi, od ktorých vás ušetrí, zanedbateľná suma.


Cestujte s istotou, že ak sa niečo stane, vaše cestovné poistenie vás podrží. S našou kalkulačkou poistenia do zahraničia sa poistíte za najlepšiu cenu rýchlo a pohodlne.