pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Dovolenka bez zbytočných výdavkov: ako ušetriť a pritom si ju užiť?

06.07.2022 | Autor: Eva Majerská

Tipov na lacnú dovolenku nájdete mnoho, niektoré ale idú na úkor pohodlia. Najväčšími výdavkami sú štandardne doprava a ubytovanie. Ak už máte za sebou študentské časy cestovania naslepo a prespávania v hosteloch, z určitého štandardu nespustíte. Rovnako potrebujete investovať do dopravy a ubytovania vtedy, ak cestujete s deťmi.

šťastný pár na dovolenke

Ale je tu ešte mnoho iných, niekedy možno drobných výdavkov, ktoré si stačí starostlivo odsledovať, aby ste zbytočne neplatili za to, čo nemusíte. Ktoré to sú a kde ušetriť?

Poplatky za bankové transakcie

Najčastejším zbytočným výdavkom sú poplatky za výbery z bankomatu. V krajinách s cudzou menou môžete tiež doplatiť na nevýhodný kurz. Ideálne je cestovať s platobnou kartou, ktorá funguje v celom svete a všade platiť s ňou. Tam, kde je nevyhnutné vyberať peniaze, si dajte pozor na dve možnosti menového kurzu, ktoré vám bankomat ponúkne. Buď zvolíte ponúkaný menový kurz, alebo si zvolíte výber bez konverzie. Druhá možnosť vychádza lacnejšie, pretože banka vydáva peniaze podľa stredového kurzu. Poplatkom sa môžete v Európe vyhnúť aj tak, že budete peniaze vyberať len od bánk z rovnakej bankovej skupiny, ako je tá vaša. A čo sa týka zmenární, používajte len tie oficiálne alebo zamieňajte priamo v bankách, nie napríklad v hoteloch a podobne.

Požičanie auta

Hoci je to pohodlné, pokúste sa na spoznávanie atrakcií využiť radšej mestskú dopravu. Prenájom vozidla sa síce oplatí na dlhšie obdobie, ale ak to nie je vyslovene nevyhnutné (a necestujete do oblasti, kde sa bez neho nepohnete), túto investíciu skúste škrtnúť. Výlety s MHD vám navyše poskytnú väčší kontakt s domácim obyvateľstvom a jeho zvykmi.

Suveníry

Na dovolenke je človek často uvoľnený a bezstarostný, no pri nakupovaní suvenírov netreba strácať hlavu. Stánky so suvenírmi sú totiž silnou pascou na turistov. Veci s výrobnou hodnotou pár centov sa predávajú niekoľko stonásobne drahšie a po obdarovaní rodiny nezriedka končia zapadnuté prachom na polici. Dá sa to však aj inak! Ak už chcete svoju rodinu potešiť autentickým darčekom z ciest, kúpte im lokálnu potravinu, samozrejme v trvanlivej podobe. Aj tu si však dajte pozor na predajcov z hlavných bulvárov a radšej si nakúpte v obchodoch mimo turistických trás. Uvidíte, že takéto nakupovanie vám dokáže ušetriť desiatky eur a obdarovaný aspoň ochutná lokálne delikatesy.

Internet a telefón

Aj po zrušení roamingových poplatkov bývajú telefónne účty po návratoch z dovolenky nepríjemným prekvapením. Nezabúdajte na to najmä pri cestách mimo Európu. A ešte väčší pozor si dávajte na internetové dáta. Dnes už nájdete takmer všade wifi, ak nie priamo v ubytovaní, tak v podnikoch alebo na námestiach.

Jedlo

Na jedle sa dá skutočne ušetriť veľa. Slováci obľubujú dovolenky s all inclusive alebo polpenziou. Už pri objednávaní takéhoto zájazdu si však radšej overte, či to nie sú zbytočne vyhodené peniaze. Navyše, jedlo by ste mali prispôsobiť svojmu osobnému režimu a plánom, ktoré na dovolenku máte. Niekedy vyjde omnoho lepšie ubytovanie s raňajkami, pričom zvyšok stravovania si zariadite mimo ubytovania počas výletov. Toto sa oplatí najmä v prípade, že radi navštevujete pamiatky, chodíte na túry a skrátka, netrávite čas len v rezorte.

Keď si vyberáte, kam sa pôjdete najesť, zväčša najlepšie a najlacnejšie jedlo sa ukrýva tam, kam chodia aj domáci. Najmä v Ázii sa prestravujete veľmi lacno a chutne vďaka pouličným stánkom s lokálnym jedlom. Vyhýbajte sa turistickým pascám v podobe drahých reštaurácií a vsaďte radšej na to, čo využívajú samotní obyvatelia danej lokality. Samozrejme, myslite aj na pitný režim, v rizikových lokalitách možno budete odkázaní na balenú vodu, no aj na tej sa dá ušetriť, ak ju nakúpite vo väčších fľašiach. Malé pollitrovky bývajú najdrahšie.

Ušetriť môžete aj na návštevách múzeí a pamiatok a mať ich zadarmo

Najmä pri dovolenke vo väčších európskych mestách môžete odsledovať dni, kedy sú návštevy galérií, múzeí a pamiatok zadarmo, prípadne môžete využiť hromadné zľavy.

Na čom rozhodne nešetriť

A potom je tu opačná strana mince, výdavky, na ktorých by ste šetriť nemali. Aj dnes ešte stále mnoho cestovateľov behá po svete bez cestovného poistenia, čo sa môže kruto vypomstiť. Pritom krátkodobé cestovné poistenie nie je vôbec veľká položka. Ak cestujete s rodinou viac, oplatí sa rovno celoročné cestovné poistenie. O tom, prečo, povie viac Vladimír Cvik, odborník na poistenie: „Uzatvorenie ročného cestovného poistenia je výhodné najmä z dvoch dôvodov. Mnohokrát sa stáva, že na cestovné poistenie a jeho uzatvorenie myslíme na poslednú chvíľu tesne pred odchodom. Samozrejme, aj v takom prípade je možné sa poistiť. Ak však máte ročné poistenie, od takýchto stresových situácií ste odbremenený a môžete sa sústrediť výlučne na iné potrebné činnosti. Zároveň môžete predísť riziku, že si v rýchlosti nevšimnete nejakú zásadnú informáciu alebo podmienku daného poistného balíka. Dopoistiť sa krátkodobým jednorazovým poistením odporúčame pri ročnom vtedy, ak náhodou idete na špeciálny druh cesty alebo dovolenky, kde hrozia riziká, ktoré ste si v ročnom cestovnom poistení neuzatvorili. Druhou výhodou, prečo sa poistiť na celý rok, je finančná úspora. Už pri dvoch a viac cestách na dlhšie obdobie sa vám určite oplatí využiť ročný variant. Cena je v prepočte potom určite nižšia ako poistné za viac jednorazových poistení. Cestovné poistenie totiž využijete aj pri krátkych nákupoch či víkendových výletoch v okolitých krajinách. Ak takéto poistenie na celý rok uzavriete pre svoju rodinu, tak poisťovne v rámci „rodinného“ balíka vedia kryť aj cesty, pri ktorých do zahraničia cestujú deti samostatne bez svojich rodičov.“

Každé cestovné poistenie vám v zahraničí kryje liečebné náklady, teda ambulantné ošetrenie, prepravu do a zo zdravotníckeho zariadenia, hospitalizáciu, nevyhnutné lieky a zdravotnícky materiál. Pripoistiť si možno storno zájazdu (čo sa môže vyplatiť najmä v období zhoršenej situácie v súvislosti s koronavírusom), poškodenie, stratu alebo krádež batožiny, úrazové poistenie (odškodné v prípade trvalých následkov či smrti v dôsledku úrazu), alebo aktívnu dovolenku spojenú s adrenalínovejšími športovými aktivitami. Neoceniteľnou súčasťou cestovného poistenia vie byť aj poistenie zodpovednosti za škody spôsobené na zdraví alebo majetku tretích osôb alebo úhrada nákladov pri záchranných akciách horskej služby. Skrátka, je ideálne si pred dovolenkou rezervovať čas na zostavenie balíka cestovného poistenia presne na mieru vám a vašej rodine. Vyhnete sa tak obrovským výdavkom, ktoré by ste museli v prípade akejkoľvek nečakanej udalosti platiť z vlastného vrecka.


Zabezpečte si pohodovú dovolenku vďaka spoľahlivému a výhodnému cestovnému poisteniu.