pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Tip na výlet: Ako si užiť tradičné Holandsko

12.05.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Keď sa hovorí o Holandsku, väčšina ľudí si spomenie na mesto Amsterdam. Krajina veterných mlynov a tulipánov však skrýva aj ďalšie miesta, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Inntel Hotel v Zaandame“ width=

Na severe Holandska nájdete súmestie Zaanstad, ktoré pozostáva z niekoľkých menších miest a dediniek. Dokopy tu žije vyše 150 000 ľudí, pričom polovica obyvateľov býva v hlavnom meste tohto komplexu, ktoré sa volá Zaandam. Toto mesto sa nachádza veľmi blízko Amsterdamu a turistom má čo ponúknuť. Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú vidieť neopozerané miesta.

Čo sa oplatí vidieť v Zaandame?

Jedným z najväčších lákadiel tohto mesta je jeho jedinečná architektúra. Na hlavnom námestí nájdete originálne tradičné holandské domčeky v rôznych farbách. Pripomínajú skôr rozprávku než skutočné mesto. Najpozoruhodnejšou stavbou, ktorá je známa po celom svete, je budova hotela Inntel Hotel, ktorá pripomína malé domčeky naskladané na sebe.

Tento hotel však nie je jedinou stavbou, ktorá je celosvetovo známa. V roku 1871 namaľoval maliar Claude Monet maľbu s názvom Modrý dom. Monet je považovaný za jedného z najznámejších umelcov na svete a jeho maľby sú legendami vo svete umenia. Dom, ktorý znázornil na svojom obraze, sa nachádza práve v Zaandame. Hoci už bol renovovaný, má stále svoju pôvodnú podobu. Tí, ktorí chcú vidieť ďalšie miesta v tomto meste, ktoré Monet zvečnil na svojich maľbách, môžu využiť možnosť ísť na prehliadku mesta so sprievodcom.

TIP: Jedným z pozoruhodných javov, za ktorým sa určite oplatí cestovať, je polárna žiara. Prečítajte si, kde všade ju môžete vidieť.

Na dvoch kolesách

Bicykle sú neodmysliteľnou súčasťou holandskej kultúry, preto asi nikoho neprekvapí, že aj v Zaandame nájdete cyklotrasu. Tá je dlhá až 15 kilometrov a stretnete tu nielen cyklistov, ale aj korčuliarov alebo skaterov. Cyklotrasa vedie popri veľkom rekreačnom parku, kde sú na oddych ideálne polia a lúky, a tiež aj pláže. Môžete sa tu nielen kúpať, ale v niektorých častiach sa dá aj potápať. Okrem toho v pokojnejších miestach tohto parku môžete stretnúť aj divé zvieratá, ako sú líšky, lasice či myšiaky.

Zaandam je turistické mesto, preto sa spoľahnite na to, že tu nájdete množstvo reštaurácií a kaviarní, kde môžete ochutnať tradičnú holandskú kuchyňu. O obchody so suvenírmi tu taktiež nie je núdza. Nevynechajte ani návštevu rôznych múzeí, ako je napríklad múzeum drevákov, delostrelectva či dom, v ktorom istú dobu žil ruský cár Peter.

Navštívte aj dedinku Zaanse Schans

Vašou ďalšou zástavkou by mala byť dedinka Zaanse Schans, do ktorej sa zo Zaandamu dostanete buď bicyklom, alebo vlakom. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť dopravy si zvolíte, cesta by vám mala trvať maximálne pol hodinu. A prečo sa túto malú dedinku oplatí vidieť? Ide v podstate o miesto, kde sa zastavil čas. Nájdete tu pôvodné holandské domy z dreva a legendárne veterné mlyny. Zaanse Schans bola vytvorená v dvadsiatych rokoch, kedy sem premiestnili pôvodné drevené stavby z rôznych kútov Holandska.

Väčšina veterných mlynov, ktoré v Zaanse Schans nájdete, je plne funkčná. Sú tu napríklad mlyny na olej, múku, korenie a dokonca aj na farbu na maľovanie. Niektoré z týchto stavieb sú originálne stavby, postavené ešte v 17. storočí. Pripravte sa však na to, že sa pri jednotlivých mlynoch platí vstupné. Ak ste si istý, že ich chcete vidieť viacero, môžete si zakúpiť Zaanse Schans Card.

Dobré vedieť: Budete cestovať s vašimi ratolesťami? Poradíme vám, ako sa na dovolenku s deťmi čo najlepšie pripraviť.

Nebudú sa tu nudiť ani tí, ktorí sa chcú naučiť niečo nové. Návštevníci tejto dedinky sa môžu zúčastniť rôznych workshopov a vyskúšať si napríklad výrobu syra, drevákov alebo destiláciu alkoholu.

Do Holandska jedine s cestovným poistením

V tomto článku sme vám predstavili mesto Zaandam a dedinku Zaanse Schans. Tieto miesta sú ideálne pre tých, ktorí chcú na dovolenke vidieť niečo z kultúry a tradícií Holandska. Hoci nepôjde o akčnú dovolenku, nepríjemnosti v podobe úrazu či ochorenia sa vám môžu prihodiť aj tam. Preto by ste si pred odchodom do zahraničia mali vždy uzatvoriť cestovné poistenie. Pomôže vám napríklad aj v prípade, keď v múzeu či na workshope niečo nechtiac poškodíte alebo sa vám zničí či stratí batožina.

Upozorňujeme, že ak si v požičovni požičiate napríklad bicykel či korčule, z poistenia do zahraničia nebudú kryté poškodenia, ktoré spôsobíte na požičaných veciach. V požičovni sa preto informujte, či je poistenie zodpovednosti za škodu zahrnuté v poplatku za prenájom danej veci.

Samozrejme, nezabudnite na to, že cestovné poistenie si môžete za najlepšiu cenu uzatvoriť za pár minút. Všetko vybavíte priamo z vášho počítača, mobilu alebo tabletu, lebo cez našu kalkulačku poistenia do zahraničia sa poistíte kompletne online. Žiadne papierovačky ani zdĺhavé vybavovanie záležitostí na pobočkách.


Holandsko, Španielksko, USA či Zanzibar? Nech už cestujete kamkoľvek, do zahraničia sa vždy môžete poistiť výhodne. Porovnajte si ceny cez našu kalkulačku cestovného poistenia a zaručene nájdete tú najlepšiu ponuku!