pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kde môžete vidieť polárnu žiaru?

03.03.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Tento pozoruhodný prírodný úkaz fascinuje ľudí z celého sveta a jeho sledovanie je zážitok, za ktorým sa určite oplatí cestovať. Zistite, v ktorých krajinách a za akých podmienok ju môžete pozorovať.

polárna žiara na Islande

Polárna žiara vzniká vtedy, keď elektricky nabité častice slnečného vetra, teda protóny a neutróny, vstúpia do zemskej atmosféry. Vtedy dochádza k fluorescencii a to spôsobí, že sa na oblohe objavia svetelné úkazy v rôznych farbách. Polárna žiara, ktorá sa vyskytuje na severnej pologuli, je známa ako Aurora Borealis, a keď ju možno pozorovať na južnej pologuli, hovorí sa jej Aurora Australis. V slovenčine dostala polárna žiara názov podľa miest, na ktorých sa najčastejšie vyskytuje. Ako už pomenovanie napovedá, objavuje sa hlavne v polárnych oblastiach. Ojedinele ju však možno pozorovať aj v blízkosti našich zemepisných šírok alebo dokonca aj na rovníku. Ale v tomto článku sa zameriame na tie miesta, kde sa polárna žiara objavuje pravidelne.

7 krajín, kde polárnu žiaru určite uvidíte

Hoci sa tieto svetelné úkazy môžu objaviť v rôznych častiach sveta, v niektorých krajinách ich možno pozorovať pravidelne. Ak si chcete urobiť výlet za polárnou žiarou, tieto miesta sú stávkou na istotu.

Fínsko

Laponsko je severná časť Fínska, kde sa polárna žiara objavuje až 200 nocí v roku. Medzi najpopulárnejšie mestá, ktoré sú ideálne na pozorovanie, patria Utsjoki, Levi, Luosto a Kilpisjärvi. V týchto mestách si môžete užiť vybudované rezorty s kvalitnými službami, kde sa o každého návštevníka dobre postarajú. Návšteva sa odporúča počas zimného obdobia, kedy sú noci najtmavšie a polárna žiara je najviac viditeľná. Upozorňujeme, že počas tohto obdobia na tomto území vôbec nevychádza slnko.

Na prírodné svetelné divadlo sa môžu tešiť aj návštevníci mestečka Rovaniemi, kde žije Santa Klaus.

Švédsko

Ďalšia severská krajina, v ktorej polárnu žiaru určite uvidíte, je Švédsko, konkrétne mestečko Kiruna, ktoré leží za severným polárnym kruhom. Žije tu približne len 20 000 ľudí, preto je toto miesto ideálne pre tých, ktorí si polárnu žiaru chcú vychutnať bez toho, aby sa tlačili v dave turistov. Najvhodnejší čas na pozorovanie je medzi októbrom a marcom, ale nie je nič ojedinelé, keď sa Aurora Borealis na oblohe objaví aj pred alebo po hlavnej sezóne.

Zastaviť sa môžete aj v dedinke Jukkasjärvi, ktorá sa nachádza blízko mesta Kiruna. V tejto dedine nájdete legendárny The Ice Hotel, ktorý bol postavený v roku 1989. Vzhľadom na to, že ide o miesto, ktoré je známe po celom svete, odporúčame rezerváciu ubytovania s dostatočným časovým predstihom.

TIP: Ak cestovanie na vlastnú päsť nie je pre vás, môžete vyskúšať poznávacie zájazdy. Prečítajte si naše tipy, ako si ich čo najlepšie užiť.

Island

Jedným z najšťastnejších národov na svete sú Islanďania. Nie je sa čomu diviť, pretože ich domovom je krajina, kde nájdete množstvo termálnych prameňov, pôsobivú prírodu, sopky a jedinečnú kultúru. K tomu všetkému tu je možné pozorovať Aurora Borealis. Najlepšie ju vidieť v období od septembra do apríla, ale nie je vylúčené, že budete mať na ňu šťastie aj počas iných mesiacov. Na návštevu odporúčame hlavné mesto Reykjavik, ktoré okrem ideálnych miest na sledovanie polárnej žiary ponúka veľa ďalších atrakcií.

Škótsko

V tejto anglickej krajine je možné vidieť polárnu žiaru v podstate kdekoľvek, samozrejme, za ideálnych podmienok. Dokonca aj obyvatelia Edinburghu, ktorý sa nachádza na juhu Škótska, majú možnosť pozorovať Aurora Borealis niekoľkokrát do roka. Najlepšie však je zamieriť na sever tohto štátu, ideálne na ostrovy Orkney, Shetland, Syke, Harris alebo Lewis. Orkney bol dokonca Škótmi zvolený za najlepší ostrov v tejto krajine. Okrem polárnej žiary si v Škótsku môžete vychutnať výbornú tradičnú kuchyňu a kultúru a vidieť tu množstvo kultúrnych pamiatok.

Grónsko

Táto krajina nepatrí medzi populárnu turistickú destináciu, a to hlavne preto, že tu nie je až tak veľmi rozvinutý cestovný ruch. Pre niektorých z nás však práve to môže byť hlavným lákadlom, pretože môžu zažiť pozorovanie Aurora Borealis v súkromí a prírode, ktorá je minimálne znečistená. Svetelné úkazy sú veľmi dobre viditeľné z hlavného mesta Nuuk a tiež z mestečiek Kangerlussuaq a Ilulissat. Návštevu Grónska môžete tiež spojiť s rôznymi zážitkovými aktivitami, ako je napríklad jazda na psích záprahoch alebo exkurzia po ľadových jaskyniach.

Nórsko

Jednou z najpopulárnejších destinácii pre pozorovanie Aurora Borealis je Nórsko, ktorého severná časť leží na pri polárnom kruhu. V oblastiach, ktoré sa nachádzajú v tejto lokalite, nevychádza slnko v období od novembra do februára, a preto sú tieto mesiace ideálne pre pozorovanie. Turistov veľmi radi privítajú v meste Tromsø alebo napríklad Svalbard. Keď sa rozhodnete pre druhé spomínané mesto, určite využite služby od miestnych sprievodcov, ktorí vás budú sprevádzať po území. Neodporúča sa vyraziť do divočiny na vlastnú päsť, pretože v týchto lokalitách žijú napríklad polárne medvede, ktoré môžu byť nebezpečné.

TIP: Ak si pri pobyte v niektorej z týchto krajín požičiate auto alebo budete jazdiť vlastným, určite sa stretnete so zasneženými cestami alebo daždivým počasím. Poradíme vám, ako správne jazdiť v takomto počasí.

Kanada

Tých, ktorí chcú vidieť Aurora Borealis, nesklame ani krajina javorového listu, pretože v Kanade ju možno vidieť v podstate všade. Aj tu však platí, že čím severnejšie sa dostanete, tým máte väčšiu šancu na to, že polárnu žiaru uvidíte v plnej kráse. Najvhodnejšie pre pozorovanie sú provincie Newfoundland, Labrador, Nunavut a Yukon. Vo všetkých nájdete veľa možností ubytovania, od toho najlacnejšieho až po veľmi luxusné. Tiež nezabudnite váš pobyt spojiť s návštevou národného parku alebo jazera, ktorých v Kanade nájdete stovky. Rátajte však s nízkymi teplotami a chladom, ktorý nebude príjemný pre každého. Aurora Borealis je dobre viditeľná aj z Banff National Park, ktorý sa nachádza na západe Kanady v provincii Alberta.

Polárna žiara u nás

Tento týždeň sa Aurora Borealis objavila aj na našom území, kedy sme ho mohli v noci z pondelka na utorok po západe slnka až do tretej hodiny ráno. Krátko na to zaplavili sociálne siete fotografie od Slovákov, ktorí mali na tento nevšedný úkaz skvelý výhľad, napríklad aj priamo zo svojej záhrady. Bohužiaľ, takýto fenomén je na našom území raritou a rozhodne nemôžete rátať s tým, že sa u nás na oblohe bude objavovať pravidelne. Preto, ak túžite polárnu žiaru vidieť, vyberte si z našich tipov a naplánujte si skvelý výlet.

Za Aurora Borealis vyrazte len s cestovným poistením

Na každej vašej ceste do zahraničia by vám malo kryť chrbát cestovné poistenie. Prípadné zranenie, ochorenie či iné nepríjemnosti vám môžu skomplikovať celý pobyt v zahraničí a pokaziť zážitok z pozorovania polárnej žiary. Preto sa rozhodne nedá povedať, že by poistenie do zahraničia bolo zbytočné, práve naopak. Zabezpečí vám krytie liečebných nákladov v prípade, že ochoriete alebo sa zraníte. Samozrejme, nezabudnite pripoistenia k poisteniu do zahraničia, vďaka ktorým sa môžete na vašu cestu za hranice Slovenska ešte lepšie zabezpečiť. Odporúčame vám hlavne pripoistenie batožiny, ktoré ochráni vaše osobné veci a doklady v prípade straty, krádeže alebo poškodenia. Na to, aby ste sa dostali do niektorých krajín, ktoré sme spomenuli vyššie, budete musieť absolvovať dlhšiu cestu s prestupmi, preto zabezpečenie vašich vecí určite nezanedbajte. Pripoistenie zodpovednosti za škodu by žiadnemu cestovateľovi tiež nemalo chýbať, keďže zariadenie ubytovania v rôznych rezortoch, najmä v severských krajinách, môže byť veľmi drahé. Prípadné neúmyselne spôsobené škody by vás mohli stáť stovky, možno aj tisícky eur. V prípade, že váš pobyt plánujete spojiť s rôznymi športovými aktivitami, nezabudnite si overiť, či tie, ktoré chcete vykonávať, nie sú zaradené medzi adrenalínové alebo rizikové športy. Ak áno, môžete si ich pripoistiť. Medzi ďalšie riziká, ktoré môže vaše poistenie do zahraničia kryť, patrí aj COVID-19, právna pomoc a storno zájazdu.


Či už cestujete za polárnou žiarou, kultúrnymi pamiatkami alebo inými zaujímavými miestami, na poistenie do zahraničia určite nezabudnite. Využite naše online porovnanie cien cestovného poistenia a poistite rýchlo, pohodlne a výhodne.