pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kde môžete navštíviť Santa Clausa?

22.12.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Na Slovensku nám nosí darčeky Ježiško, ale Santa Clausa veľmi dobre poznáme. V rozprávkach žije na Severnom póle, no ak ho chcete vidieť naživo, musíte zamieriť inam. Do svetoznámej Santovej dedinky to je bližšie, než si myslíte.

santova dedinka

Predlohou pre Santa Clausa bol svätý Mikuláš, ktorého sviatok slávime na začiatku decembra. Ten síce žil v Turecku, no v roku 1866 časopis Harper zverejnil ilustrácie, ako sa usídľuje na Severnom póle. V roku 1927 priniesli fínske rádiá správu o tom, že Santova dielňa bola objavená pri hore Korvatunturi, ktorá sa nachádza v Laponsku. Tieto správy nadväzovali na svedectvá ľudí, ktorí v tejto lokalite videli bradatého muža v červenom kabáte. Presná poloha Santovho sídla nie je známa a je doteraz prísne strážená, no celý svet už vie, že Santa Clausa stretnete práve vo Fínsku.

Santa Claus v Rovaniemi

Ako sme spomenuli vyššie, nikto nevie, kde presne sa dielňa Santa Clausa nachádza. Chce si svoje súkromie strážiť, a preto sa rozhodol zriadiť vlastnú kanceláriu neďaleko svojej dielne. Vybral si fínske mestečko Rovaniemi, kde sídli už od roku 1985.

Menej rozprávková verzia je taká, že o založení dedinky Santa Clausa sa uvažovalo už dlho. Celú záležitosť pomohol rozhýbať článok publikovaný v New York Times z roku 1957, v ktorom sa o tejto oblasti zmienili. Fínska rada pre turizmus nakoniec v roku 1984 oficiálne vyhlásila Laponsko za Zem Santa Clausa a prijala legendu o tomto bradatom mužovi, ktorý každý rok na Vianoce obdarováva všetkých, ktorí poslúchali. O rok na to už v Rovaniemi stála Santova dedinka, ktorú tam nájdete dodnes.

Čo v Santovej dedinke môžete vidieť?

Hlavným cieľom každej návštevy je nepochybne Santa Claus. Každý deň ho môžu návštevníci navštíviť v jeho obývačke a sadnúť si na jeho kolená. Vstupné sa tu vôbec neplatí, ale treba rátať s tým, že si v rade postojíte aj niekoľko hodín. So Santa Clausom si môžete spraviť aj fotografiu, ktorej cena sa pohybuje okolo 50 €.

V dedinke, kde sú Vianoce počas celého roka, toho môžete okrem legendárneho bradatého pána vidieť oveľa viac. Hneď ako napadne sneh, je k dispozícii ľadová dráha, po ktorej sa návštevníci šmýkajú na nafukovacích kolesách. V blízkosti sa nachádza aj klzisko, zóna s iglú, rôzne reštaurácie a ľadový bar. Nezabudnite na to, že vstup do areálu ľadovej dráhy je spoplatnený.

Navštíviť sa oplatí aj Santov park, ktorý sa nachádza približne dva kilometre od jeho dedinky. Vstupné do parku sa platí len raz a potom si môžete vyskúšať všetky atrakcie. Nachádza sa tu jedinečné miesto, kde prekročíte Severný polárny kruh pod zemou. V informačnom centre vám potom dajú pečiatku do pasu ako potvrdenie. Nezabudnite navštíviť aj Santovu pekáreň, kde sa zdobia medovníky, odfotiť sa pri ľadovej soche alebo s elfom či navštíviť bar.

V Santovej dedinke sa nikto nudiť nebude. Okrem vyššie spomenutých atrakcií si tu môžete vyskúšať rôzne preliezky, šmykľavky, tiež aj psie alebo sobie záprahy. Nezabudnite nakúpiť v jednom z obchodov so suvenírmi a na oddych využite niektorú z kaviarní alebo reštaurácií. Pri dobrom počasí tu je možné pozorovať aj polárnu žiaru. Ak sa ubytujete v jednej z chatiek v tejto dedinke, Santa vám príde zaklopať na dvere a pozdraviť vás.

Kedy je najlepšie navštíviť Rovaniemi?

V podstate kedykoľvek, pretože Vianoce v tomto mestečku trvajú počas celého roka. Pravú vianočnú atmosféru tu zažijete v zimných mesiacoch, keď je k dispozícii aj ľadová dráha a celá krajina je zasnežená. Pripravte sa však aj na pravé severské počasie, pretože v období od decembra do marca sa tu teploty pohybujú iba pod bodom mrazu.

Ak sa do Santovej dedinky vyberiete na výlet počas leta, jari alebo jesene, sneh si tu síce neužijete, no dni budú dlhšie a budete mať väčšiu šancu, že uvidíte polárnu žiaru. Je teda len na vás, či si pravú vianočnú atmosféru vychutnáte v období pred Vianocami, alebo aj počas inej časti roka.

TIP: V Európe nájdete veľa zaujímavých a jedinečných miest, ktoré sa oplatí navštíviť práve v zime. V tomto článku nájdete naše tipy na 10 európskych destinácií, do ktorých by ste si mohli urobiť výlet počas tejto časti roka.

Chcete dostať list od Santa Clausa?

Deti po celom svete píšu listy tomuto bradatému pánovi, ktorý pre nich robí zázraky a plní im priania. List môžete napísať aj vy a odoslať ho priamo do jeho dedinky. Údajne je na toto miesto doručených približne 30 000 listov každý deň z celého sveta. Tieto listy nepíšu len deti, ale aj dospelí, celé rodiny, známe firmy a dokonca aj politici a celebrity. Niektoré z týchto listov sú odložené v Národných archívoch Fínska.

O čom ste však možno ani len netušili, je to, že vám Santa Claus môže poslať list tiež. O túto službu sa stará fínska poštová spoločnosť Posti. Funguje to tak, že vyplníte online formulár s menom, komu má byť list určený a adresou, na ktorú má byť doručený. Tiež je potrebné zvoliť jazyk, v ktorom má byť list napísaný. Vybrať si môžete z najpoužívanejších jazykov na svete, ako je angličtina, nemčina, francúzština a pod.. Slovenčina ani čeština v súčasnosti nie sú k dispozícii. V poslednom kroku uhradíte poplatok za túto službu, ktorý tento rok predstavuje necelých 9 €. Okrem listu Santa pošle aj potvrdenie o tom, že ste boli dobrý a zaradil si vás na svoj zoznam tých, ktorých na Vianoce odmení. Priloží aj pohľadnicu, ktorá sa dá vymaľovať.

Takýto darček určite poteší nielen deti, ale aj dospelých. Podľa legendy prinesie Santa šťastie každému, kto v neho verí. A ak ho chcete vidieť naživo, viete, kde ho nájdete.

Do Fínska cestujte jedine s teplým oblečením a cestovným poistením

Santova dedinka je nepochybne čarovné miesto plné pozitívnej energie, ale nepríjemnosti v podobe úrazu, choroby či stratenej batožiny sa môžu prihodiť aj tam. Preto, keď sa rozhodnete vyraziť na výlet za Santom, nezabudnite mať platné cestovné poistenie. Pomôže vám pri rôznych komplikáciách nielen počas vášho pobytu v zahraničí, ale aj na ceste tam a naspäť. S poistením liečebných nákladov budete chránený napríklad vtedy, keď sa na klzkom chodníku pošmyknete a zlomíte si ruku alebo sa vaše deti zrania na šmykľavke. Nezabudnite na pripoistenie zodpovednosti za škodu pre prípad, keby ste v Santovej obývačke niečo nechtiac poškodili vy alebo vaše ratolesti. V neposlednom rade je dobré myslieť aj ďalšie na doplnkové poistenia, ktoré môžu kryť napríklad riziko COVID-19 a tiež stratu a poškodenie batožiny či dokladov.


Či už cestujete za Santom, na lyžovačku alebo kamkoľvek inam do zahraničia, nezabudnite si uzatvoriť cestovné poistenie. S nami si nájdete to najvýhodnejšie!