pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

10 európskych destinácií, ktoré sú ideálne pre zimnú dovolenku

23.11.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Príchod chladných dní neznamená, že cestovaniu odzvonilo. Práve naopak, v Európe nájdete veľa miest, ktoré sa oplatí vidieť práve počas tejto časti roka. Máme pre vás zoznam 10 destinácií, ktoré si môžete počas zimy perfektne užiť.

Domy v meste Bergen

1.      Rovaniemi, Fínsko

Pre tých, ktorí majú radi zimu a vedia si užiť vianočnú atmosféru, je ideálne fínske mestečko Rovaniemi. Hoci nejde o žiadne veľké mesto, turisti sa tu určite nudiť nebudú. Môžu navštíviť sobie farmy, vyskúšať si psie záprahy alebo pozorovať polárnu žiaru. Tí, ktorí si chcú vychutnať pokoj zimnej prírody, si tiež prídu na svoje. Vybrať si môžete z rôznych hotelových konceptov, medzi ktoré patrí napríklad unikátne ubytovanie v sklenených iglu alebo malé súkromné apartmány pripomínajúce domčeky na stromoch. 

2.      Talinn, Estónsko

Pobaltské krajiny nepatria medzi známe turistické destinácie, to však neznamená, že nemajú čo ponúknuť. Za zmienku určite stojí Talinn, hlavné mesto Estónska. Hoci ide o pobaltskú metropolu, môžete tu pozorovať dánske, nemecké, švédske a aj ruské vplyvy. Nezáživnú post-sovietsku destináciu však nečakajte. Talinn je prezývaný „európsky Sillicon Valley“, pretože má zavedené progresívne opatrenia a rôzne technologické výdobytky. Toto mesto je spojením histórie a bohatej kultúry s moderným a progresívnym vplyvom. Historické zámky, kvalitné reštaurácie, kaviarne a kultúrna štvrť Telleskivi sú atraktívne aj v zime a určite tu budete mať čo robiť.

3.      Bergen, Nórsko

Atmosféra tejto nórskej destinácie presvedčí aj tých najväčších odporcov zimy o tom, že aj toto ročné obdobie má svoje čaro. Ak si chcete vychutnať pravú škandinávsku kultúru a atmosféru, Bergen je správna voľba. Nájdete tu farebné drevené domy, výhľad na fjordy a pôsobivý prístav. Toto miesto je vhodné navštíviť v zime hlavne preto, lebo tu môžete pozorovať polárnu žiaru.

4.      Valletta, Malta

Krajina, v ktorej slnko svieti 300 dní v roku, je ideálna pre všetkých, ktorí si aj počas zimných mesiacov chcú užiť teplo. Hlavné mesto Valletta je rozlohou najmenšie hlavné mesto v Európskej únii. To však neznamená, že sa tu budete nudiť. Práve naopak, zaujímavý miestny podnik, barokovú budovu alebo inú historickú pamiatku tu nájdete skoro na každom kroku. Do Valletty sa lieta aj priamo z Bratislavy, preto nebudete mať žiadny problém sa do tohto mesta dostať.

5.      Kodaň, Dánsko

Rodiskom populárneho životného štýlu hygge je práve táto dánska metropola. Pokoj a pohodu, ktorou je tento prístup k životu známy, možno cítiť v celom meste, ktoré je ideálne pre všetkých turistov, ktorí chcú vidieť niečo nové. Nájdete tu množstvo kaviarní, kvalitných reštaurácií, múzeí, galérií a iných zaujímavých miest, preto sa tu zabavia hlavne milovníci dobrého jedla, umenia a kultúry. Za zmienku stojí aj nákupná ulica Strøget, ktorá je najdlhšia v Európe. Kodaň je zaujímavá a jedinečná počas celého roka, v zime má však osobité čaro, ktoré sa určite oplatí vidieť.

banner cestovného poistenia s maskotom

6.      Praha, Česko

Hlavné mesto našich západných susedov má čo ponúknuť v každom ročnom období. Preto nie je prekvapivé, že láka turistov aj počas zimy. Podobne ako v ostatných známych európskych mestách, aj tu budú mať čo robiť turisti, ktorí majú radi dobré jedlo, chcú nakupovať alebo vidieť rôzne kultúrne pamiatky. V predvianočnom období sú samozrejmosťou vianočné trhy, ktoré každoročne navštívia tisíce ľudí. Okrem toho si v Prahe počas chladných dní môžete užiť napríklad planetárium, vnútorné aquaparky, botanickú záhradu, ZOO a rôzne múzeá, galérie či divadlá.

7.      Záhreb, Chorvátsko

Známe letovisko ponúka viac než kúpanie v mori a ležanie na pláži. Počas predvianočného obdobia sa oplatí navštíviť mesto Záhreb, kde sa každý rok koná jedinečný vianočný festival. Pozostáva z viac ako 25 vianočných trhov, pričom každý trh má svoju vlastnú tému. Okrem mesta môžete v tomto období obdivovať aj zimnú prírodu. V blízkosti Záhrebu sa nachádzajú svetoznáme Plitvické jazerá, ktoré sú v zime viac než pôsobivé.

8.      Benátky, Taliansko

Nie je žiadnym tajomstvom, že legendárne talianske Benátky sú v letných mesiacoch preplnené turistami. Ak sa vám nechce pretláčať medzi ľuďmi a stáť v dlhých radoch, navštívte toto mesto počas jesene alebo zimy. Bude vás tu čakať uvoľnenejšia atmosféra a ubytovanie za výhodnejšie ceny. Je dosť možné, že keď sa rozhodnete pre plavbu na gondole, budete jednými z mála a tak si tento zážitok budete môcť v pokoji vychutnať. Len sa nezabudnite teplo obliecť.

9.      Wengen, Švajčiarsko

Toto mesto je vhodnou voľbou pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť od ruchu veľkých miest. Sem sa však nedostanete tak ľahko. Nevedie sem žiadna cesta, takže na auto zabudnite, dá sa sem dopraviť jedine vlakom. Ale stojí to za to, pretože po vystúpení z vlaku sa ocitnete v úplne inom svete. Na svoje si prídu najmä lyžiari a milovníci pešej turistiky. K tomu máte na výber z množstva hotelov, ktoré ponúkajú nadštandardné služby a wellness.

10.      Barcelona, Španielsko

Táto katalánska metropola je v lete preplnená turistami, na jar a jeseň tu zasa hrozia prívalové dažde. Keď sa sem vyberiete v zime, nájdete tu poloprázdne ulice a príjemné teploty okolo 13 stupňov. Všetko, čo Barcelona ponúka, si počas zimných mesiacov môžete vychutnať v uvoľnenej atmosfére a pomalšom tempe. Navyše vás určite potešia nižšie ceny za ubytovanie a služby.

Na cestovné poistenie nezabudnite

Bez ohľadu na to, akým skúseným cestovateľom ste, poistenie do zahraničia nikdy nie je na škodu. Preto si pri zakúpení zájazdu, rezervácii leteniek alebo ubytovania nezabudnite dojednať aj cestovné poistenie. Zaručí vám preplatenie nákladov na lekársku starostlivosť nielen pri úraze alebo ochorení v zahraničí, ale môže kryť aj ďalšie riziká. Za zmienku stojí poistenie zodpovednosti za škodu, ochrana pri strate alebo poškodení batožiny a tiež pripoistenie storna či rizika COVID-19.

Ak cestujete viackrát do roka, zvážte, či sa vám viac neoplatí celoročné cestovné poistenie, ktoré si taktiež môžete uzatvoriť za výhodnú cenu. Vyskúšajte našu kalkulačku cestovného poistenia, s ktorou rýchlo a pohodlne nájdete presne takú poistku, aká vám najviac vyhovuje. Potom si cestovanie môžete vychutnať v pohode a bez stresov s tým, že ak sa niečo stane, vaše poistenie na dovolenku vám bude kryť chrbát.


Či už sa na výlet alebo zimnú dovolenku vyberiete do Európy alebo inej časti sveta, cestovné poistenie vás spoľahlivo ochráni. Uzatvorte si ho za pár minút cez našu online kalkulačku.