pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Mrakodrap, ktorý dvíhal ženám sukne: Viete, kde ho nájdete?

21.02.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Legendárna výšková budova v New Yorku sa po svete preslávila svojím neobvyklým tvarom, ktorý pripomína žehličku. Pre obyvateľov veľkého jablka sa však stala notoricky známou aj pre veľmi zaujímavý efekt, ktorý potešil najmä pánov.

flatiron building v new yorku

Flatiron Building, pôvodne pomenovaná Fuller Building, je mrakodrap, ktorý nájdete v newyorskej štvrti Manhattan. V čase svojho dokončenia, v roku 1902, bol najväčšou budovou v meste. To však nebolo jediné, čím prilákal pozornosť. Mnohých zaujal netradičný „žehličkový“ tvar tejto budovy, ktorá je vysoká 94 metrov a má 22 poschodí. Stavba, ktorú poznáme aj pod prezývkou „Žehlička“, má za sebou pozoruhodnú históriu. Je výsledkom spolupráce architektov Daniela Burnhama a Johna W. Roota a hoci jej dizajn dodnes mnohí obdivujú, nebolo tomu tak vždy. Po jej dostavaní sa nestretla s dobrými ohlasmi, vtedajšie médiá o nej písali kriticky a posmešne. V článkoch z tej doby sa objavili názory, že pripomína posledný kus koláča, vyzerá divne alebo že celá táto stavba je príšernosť. Budova bola tiež označená za hanbu celého mesta a pokazila vzhľad Madison Square, v blízkosti ktorého stojí. Kritikom sa na budove nepáčilo napríklad aj to, že má príliš veľa okien a ostrú špičku. Napriek kritickým názorom a posmeškom sa na stavbe dodnes nič nezmenilo a je stále rovnaká. Patrí medzi ikony newyorskej architektúry a každý rok sa pri nej fotia milióny turistov. Svojím tvarom je stále jedinečná a zaujímavá a dokonca istý čas pútala pozornosť aj niečím úplne iným.

Newyorská „Žehlička“ verzus vietor

Stavba bola prirovnaná aj k čelu lode. Tak, ako loď potrebuje vietor na to, aby sa niekam dostala, táto budova využila prúdenie vzduchu na to, aby upútala pozornosť. Od „Žehličky“ sa kedysi odrážal vietor naozaj zvláštnym spôsobom. Tento jav bol spôsobený tým, že severný vietor sa v dôsledku jej špicatého tvaru rozdelil do dvoch prúdov, pričom jeden prúd smeroval zhora dole a druhý zdola hore. Tým sa vzduch často stáčal do vírov, čo malo za následok to, že okoloidúcim ženám dvíhal sukne alebo šaty. Tento zvláštny jav sa zakrátko stal fenoménom, na ktorý sa chodili pozerať celé skupiny mladších aj starších mužov. Nie raz sa stalo, že sa na tomto mieste stretli väčšie skupiny mužov, ktoré potom musela polícia odháňať. Pre pánov kráčajúcich popri „Žehličke“ bolo takéto prúdenie vzduchu nepríjemné tiež, pretože im z vreciek na nohaviciach mohol vietor odviať papierové bankovky.

Pamiatkou na túto dobu sú nielen dobové fotografie, ale aj pohľadnice a ilustrácie, ktoré znázorňujú ženy kráčajúce okolo newyorskej „Žehličky“ držiace si sukne alebo klobúky. Na niektorých pohľadniciach sú znázornení aj prizerajúci sa muži so spokojnými výrazmi na tvárach.

Zmeny v prúdení vetra pri tejto budove však spôsobili aj problémy. Na okolo stojacich budovách údajne vznikli značné škody, následkom čoho kritici tejto stavby požadovali buď jej zníženie alebo úplné zbúranie. V roku 1903 sa dokonca vplyvom veterných prúdov pri tejto stavbe stala nešťastná nehoda, keď cyklistu vietor odvial až na cestu, kde ho zrazilo auto. Obyvatelia New Yorku sa preto istý čas báli prechádzať okolo tejto budovy, no približne v polovici dvadsiateho storočia tieto obavy vymizli, pretože žiadne vážne nehody sa na tomto mieste už nestali.

Tip: Chcete si prečítať o ďalšej zaujímavej stavbe? Zistite, aké tajomstvo skrýva Eiffelova veža v Paríži.

Najskôr neobľúbená, dnes ikonická

Napriek počiatočnej ostrej kritike sa kontroverzný tvar „žehličkovej“ budovy dodnes nezmenil a nikdy sa neuvažovalo o jej zbúraní. V New Yorku stojí naďalej a patrí medzi jedny z najznámejších stavieb nielen v tomto meste, ale na celom svete.

Budova v súčasnosti prechádza kompletnou renováciou, ktorej výsledkom majú byť unikátne a moderné kancelárske priestory. Renovačné práce sa začali v roku 2020, no pandémia sa podpísala na spomalení celého procesu. Plánovaný dátum dokončenia nie je známy, turisti sa však na túto budovu môžu kedykoľvek prísť pozrieť.

TIP: New York patrí medzi najdrahšie turistické destinácie. V tomto článku nájdete užitočné rady a tipy, ako na dovolenke ušetriť.

Aké cestovné poistenie by ste mali mať, ak cestujete do New Yorku?

Do tohto amerického mesta cestujú každý rok milióny turistov. Ak medzi nich patríte aj vy, nezabudnite na cestovné poistenie. Pri výbere najlepšej poistnej ochrany, obzvlášť keď cestujete za oceán, by ste mali myslieť na niekoľko vecí. Základom je, aby ste pri uzatváraní poistenia do zahraničia správne zvolili územnú platnosť. V našej kalkulačke si môžete vybrať konkrétnu krajinu, v tomto prípade Spojené štáty americké (USA) alebo zónu Svet. Po zadaní potrebných údajov si pozorne prezrite zoznam rizík, ktoré môže vaša poistka kryť. Vyberte si tie, ktoré budete potrebovať. Základom cestovného poistenia je krytie liečebných nákladov pri úraze alebo ochorení. Odporúčame, aby ste vašu poistnú ochranu rozšírili aj o pripoistenie batožiny, ktoré bude kryť vaše osobné veci aj doklady v prípade straty, poškodenia alebo krádeže. Najmä pri dlhý letoch s prestupmi je ochrana batožiny veľmi praktická, lebo je väčšie riziko, že sa môže stratiť. V takomto prípade nezabudnite overiť, že sa ochrana z toho pripoistenia vzťahuje na batožinu aj v čase letu, teda po odovzdaní leteckej spoločnosti. New York je mesto, v ktorom nájdete množstvo múzeí, galérií a iných kultúrnych inštitúcií. Pri ich návšteve môžete nechtiac niečo poškodiť. Preto je dobré mať v poistení na dovolenku zahrnuté aj pripoistenie zodpovednosti za škodu. Na základe neho budete krytý aj v prípade, že spôsobíte škodu nielen v múzeu, ale aj v hoteli či reštaurácii. V neposlednom rade sa oplatí mať poistenie storna, vďaka ktorému vám poisťovňa preplatí storno poplatky v prípade, že budete musieť zrušiť zaplatený zájazd, letenky alebo ubytovanie, prípadne sa z vašej cesty vrátite skôr.

TIP: Pri uzatvorení poistenia sa dôsledne oboznámte s výškou poistných limitov v rámci krytia liečebných nákladov. Zdravotná starostlivosť v USA je finančne nákladnejšia, najmä v prípade zubných ošetrení. Preto zvážte uzatvorenie vyššieho balíka cestovného poistenia s vyššími limitmi poistného krytia.

V ponuke, samozrejme, nájdete aj ďalšie typy doplnkových poistení, ktoré sa vám môžu hodiť. Stačí, keď ich v prvom kroku kalkulačky označíte a v porovnaní sa vám potom zobrazia len tie ponuky, ktoré zahŕňajú všetky vami zvolené riziká. Naša online kalkulačka vám automaticky prepočíta aj ponuky celoročného cestovného poistenia, ktoré určite zvážte v prípade, že plánujete do zahraničia vycestovať viackrát počas roka. Návšteva New Yorku je zážitok na celý život. So správnym cestovným poistením si môžete byť istý, že vám takúto dovolenku či služobnú cestu nepokazí žiadna nepríjemnosť.


Poistite sa do celého sveta výhodne a pohodlne. S našou online kalkulačkou cestovného poistenia si zaručene nájdete najvýhodnejšiu poistku a ušetríte!