pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Aké tajomstvo skrýva Eiffelova veža v Paríži?

10.02.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Jednou z najznámejších stavieb sveta je Eiffelova veža, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Francúzska. Hoci ju pozná takmer každý, nájde sa niečo, čo o nej mnohí nevedia.

Eiffelova veza v Parizi

Eiffelova veža bola kompletne dostavaná a uvedená do prevádzky v roku 1889. Je vysoká 324 metrov a váži 10 100 ton. Táto unikátna stavba bola postavená ako atrakcia pre Svetovú výstavu, ktorá sa konala pri príležitosti stého jubilea Francúzskej revolúcie. Meno získala po svojom konštruktérovi, ktorým bol Gustave Eiffel. Ihneď po jej predstavení sa stala dominantou Paríža a známou turistickou atrakciou. Túto funkciu plní dodnes a každý rok ju navštívia státisíce cestovateľov. Veža má tri výškové úrovne, z ktorých je možné pozorovať celé mesto. Nie každý však vie o tom, že na samotnom vrchole tejto stavby sa nachádza apartmán, ktorý bol verejnosti sprístupnený len pred niekoľkými rokmi.

Na čo tento unikátny byt slúžil?

Gustave Eiffel navrhol ako súčasť známej veže aj svoj vlastný súkromný byt. Bol súčasťou majestátnej stavby od jej samotného predstavenia na Svetovej výstave, no vstup bol umožnený iba konštruktérovi a jeho návštevám. Rozloha apartmánu je približne 100 m2, pričom je z každej strany obkolesený balkónom. Súčasťou bytu je aj kabína s výťahom a kúpeľňa. V tomto apartmáne konštruktér neplánoval bývať, ale využíval ho ako svoju pracovňu. Toto unikátne miesto bolo pre bežných ľudí neprístupné ešte dlho po Eiffelovej smrti a o jeho existencii sa nikdy vo veľkom nehovorilo. Preto boli mnohí prekvapení, keď sa v médiách v roku 2016 objavili informácie o tom, že byt v Eiffelovej veži je otvorený aj pre verejnosť.

Predtým pracovňa, dnes múzeum

Dodnes je veľa ľudí, ktorí vôbec netušia o tom, že v Eiffelovej veži sa nachádza takýto unikátny apartmán. Gustave Eiffel však trval na tom, aby tento priestor bol prístupný iba jemu a pár šťastlivom, ktorých sem pozval. Práve pre toto rozhodnutie bol Eiffel tŕňom v oku mnohých Parížanov. Tí chceli, aby táto veža bola pre turistov otvorená so všetkým, čo sa v nej nachádza. Konštruktér však neustúpil a počas jeho života sa tam pozrelo len veľmi málo ľudí, medzi nimi napríklad aj Thomas Alva Edison.

Dnes je situácia úplne iná a do tohto jedinečného bytu sa môže prísť pozrieť každý, kto má záujem. Ubytovať sa tu však nemôžete, priestor slúži ako múzeum. Nájdete tu voskovú figurínu samotného Eiffela a tiež aj Edisona. Atmosféru dotvára jedinečný dobový nábytok a piano. Tento zaujímavý apartmán na vrchu Eiffelovej veži jednoznačne patrí medzi miesta, ktoré sa určite oplatí vidieť. Takto získate možnosť nahliadnuť do súkromia jedného z najznámejších konštruktérov a vedcov všetkých čias.

TIP: V Paríži nájdete okrem unikátnych kultúrnych pamiatok a turistických atrakcií aj gastronómiu na vysokej úrovni. Prečítajte si, akého sprievodcu si so sebou môžete vziať na cesty. Vďaka nemu určite ľahko nájdete tie najlepšie podniky.

Ďalšie zaujímavosti o Eiffelovej veži

  • Táto legendárna stavba mala byť podľa pôvodného plánu zbúraná v roku 1909. Ako sme spomenuli vyššie, bola postavená za účelom prezentácie na Svetovej výstave a nerátalo sa s tým, že mala mať nejaký zásadný prínos. Tomu sa ale podarilo vyhnúť tak, že sa na jej vrchol nainštalovala rádiová anténa. Práve jej výška pomohla pri využívaní bezdrôtovej telegrafie a nakoniec ju nemuseli zbúrať.
  • Každých sedem rokov musí byť veža kompletne premaľovaná. Ak by ste čakali, že na údržbu takejto majestátnej stavby sa používa ťažká technika, ste na omyle. Táto budova je vždy premaľovaná ručne a na tejto úlohe spolupracuje až 50 maliarov.
  • Pri výstavbe neprišlo k žiadnemu smrteľnému úrazu.
  • V spodnej časti prvého poschodia je vidieť 72 plakiet s menami. Tieto nápisy boli pôvodne zakryté, ale vďaka kvalitným reštauračným prácam sa ich podarilo znova odhaliť. Sú tam ako poďakovanie všetkým vedcom, učencom, matematikom a fyzikom, ktorí prispeli k tomu, aby bola táto stavba skonštruovaná.
  • V Eiffelovej veži sa nachádza aj špeciálna poštová kancelária. Turisti si tu môžu zakúpiť pohľadnicu a poslať ju priamo sebe domov alebo niekomu inému. Pohľadnica odoslaná priamo z Eiffelovej veže bude označená jedinečnou známkou s vyobrazením tejto budovy, ktorá sa nedá získať nikde inde.
  • V lete je táto veža vyššia približne o 18 centimetrov, pretože železo sa vplyvom vyšších teplôt rozťahuje a tým celá stavba naberá na výške. V zime je to naopak, železo sa pri nízkych teplotách zmenší a tým je celá veža nižšia. Navyše, ak sa sem vyberiete počas veľmi veterného počasia, môžete si všimnúť, že celá stavba sa mierne hýbe zo strany na stranu.

TIP: Hľadáte nápady na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť? Nájdete ich v tomto článku.

Aké cestovné poistenie do Paríža?

Keď sa rozhodnete vycestovať do tejto francúzskej metropoly, určite nezabudnite na poistenie do zahraničia. Bude vás kryť v prípade rôznych nečakaných úrazov či ochorení, ktoré by vás vo Francúzsku mohli stáť nemalé peniaze. Tiež odporúčame, aby ste mali v cestovnom poistení zahrnuté aj poistenie batožiny. Do Paríža cestujú denne tisícky ľudí a ľahko sa môže stať, že sa vaša batožina stratí, poškodí alebo ju niekto ukradne. Preto sa oplatí mať ju týmto spôsobom chránenú. Na základe tohto doplnkového poistenia bude krytá aj krádež vašich osobných vecí z hotelovej izby. Nezabudnite však na to, že poisťovňa uzná nárok na poistné plnenie iba v prípade, že prišlo k tzv. prekonaniu prekážky, teda poškodeniu zámku na dverách, skrinke v úschovni a pod..

Vaše poistenie do zahraničia by tiež malo zahŕňať aj pripoistenie zodpovednosti za škodu. Ak navštívite drahú reštauráciu alebo omylom poškodíte zariadenie v hoteli či exponáty múzeu, tieto a podobné škody zaplatí vaša poisťovňa.

Tiež zvážte aj pripoistenie rizika COVID-19 a aj poistenie storna. Všetky tieto doplnkové poistenia si môžete navoliť v našej kalkulačke a na vygenerovanom prehľade sa vám zobrazia len tie ponuky, ktoré zahŕňajú všetky vami požadované riziká. Výber najlacnejšieho cestovného poistenia nebol nikdy jednoduchší. Vyskúšajte to aj vy.


Či už cestujete do Paríža alebo do akejkoľvek inej krajiny na svete, najlacnejšie cestovné poistenie s nami určite nájdete!