pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

5 tipov na poznávacie zájazdy a ako si ich najviac užiť

02.02.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Máte túlavé topánky a máte chuť spoznať miesta, kde ste ešte neboli? Na dovolenku si môžete odskočiť aj počas predĺženého víkendu, poznávacie zájazdy sú na to ako stvorené. Stačí si len vybrať, ktoré miesto vás láka a vybrať si to svoje. Samozrejme, poznávačkou môže byť akýkoľvek výlet na Slovensku či v zahraničí, s cestovnou kanceláriou alebo bez nej. Ak však ide o poznávacie zájazdy v ponuke cestovných kancelárií, majú niekoľko výhod.

západ slnka v Kodani

Každý z nás má iné preferencie, niekomu cestovanie v skupine nevadí, iný si chce program počas poznávacej dovolenky zariadiť úplne po svojom a neprispôsobovať sa. Ak ale nie ste skúsení cestovatelia, môže sa stať, že budete zbytočne míňať svoje peniaze na cestovateľské pasce či omyly. Väčšinou iba domáci vedia, ako najefektívnejšie a najúspornejšie využívať hromadnú dopravu alebo taxislužby. Nezorientovaný cudzinec tak môže nechtiac prísť o veľké peniaze. Preto odporúčame, aby ste sa na vašu cestu do zahraničia vopred dobre pripravili. Zistite si, ako funguje hromadná doprava, koľko stojí vstupné na rôzne turistické atrakcie, historické pamiatky či do múzeí a galérií. Tiež nebude na škody, keď sa oboznámite s miestnymi zvykmi a ďalšími špecifikami danej krajiny.

Tiež môžete využiť aj služby cestovnej kancelárie, ktorá zájazd zorganizuje za vás. Vo väčšine cestovných kancelárií máte v cene pobytu zahrnuté aj cestovné poistenie. Upozorňujeme, že v takomto prípade máte veľmi obmedzený výber z ponúk poistenia na dovolenky, pretože cestovná kancelárie vám vie zabezpečiť ponuku len od tých poisťovní, s ktorými spolupracuje. Preto je najvýhodnejšie využiť online porovnanie cien cestovného poistenia. V našej kalkulačke si môžete vopred definovať všetky riziká, ktoré má poistka zahŕňať a následne sa vám na vygenerovanom prehľade zobrazia všetky dostupné ponuky. Na jednom mieste budete mať nielen informáciu o cene poistenia do zahraničia, ale uvidíte aj aké pripoistenia zahŕňa, ako sú nastavené limity poistného plnenia a všetky ostatné informácie. Cestovné poistenie si takto môžete uzatvoriť kompletne online bez toho, aby ste museli kamkoľvek chodiť a zaručene si nájdete takú ponuku, ktorá kryje všetky riziká, ktoré potrebujete.

Dobré vedieť: Vyhnite sa na dovolenke zbytočným výdavkom. V tomto článku vám poradíme, ako pri cestovaní ušetriť a zároveň si pobyt v zahraničí užiť na maximum.

Tu je našich 5 tipov, kam a kedy sa oplatí počas roka cestovať.

1. Európske veľkomestá

Paríž, Rím, Madrid? Alebo radšej Londýn, Amsterdam, Kodaň či Oslo? Poznávacie zájazdy európskych miest sú hodnotným výletom za každých okolností. Je len na vašom vkuse a fantázii, kam sa vyberiete. Ak ide o južnejšie orientované mestá, odporúčame navštíviť ich koncom leta, na jeseň, počas zimy alebo na jar. V lete býva v talianskych, španielskych, ale i juhofrancúzskych destináciách príliš teplo a únava z horúčavy láka skôr na vylihovanie pri mori. Severné mestá zasa odporúčame navštevovať začiatkom leta, kedy je počasie príjemnejšie, než na jeseň či v zime. V mestách vyššie na sever rátajte počas leta s kratšími nocami, než na aké sme zvyknutí u nás.

2. Poznávacie zájazdy v exotike

Nie každý chce počas cestovania do exotiky primárne ležať na pláži, aj klasická dlhšia dovolenka do vzdialených kútov Zeme sa tak môže stať skvelým poznávacím zájazdom. Príkladom je Jordánsko s návštevou starobylých pamiatok a kúpaním v Mŕtvom mori, alebo africká Keňa so safari, či dobrodružná cesta do Peru za pokladmi Inkov. Sú to veľké cestovateľské zážitky, ktoré si samozrejme dokážete naplánovať aj celkom sami, musíte mať však už trocha nacestované a byť jazykovo zdatní. Dôležitou otázkou do exotických lokalít je aj bezpečnosť a hygiena, na čo vás cestovná kancelária pripraví vopred.

3. More, ale trocha inak

Cestovať po pobrežiach južnej Európy alebo európskych ostrovov mimo sezóny má obrovské výhody. Nemusíte sedieť na jednom mieste, za krátky čas stihnete prejsť malé očarujúce dedinky na útesoch, vychutnať si ohromujúce výhľady na nekonečné more, spoznáte históriu ostrovov a miest, vychutnáte si lokálne gastronomické špeciality. To všetko za nižšie ceny a bez tlačeníc. Malorka, Malta, Sardínia, pobrežia Talianska či Španielska, Francúzska riviéra... to všetko sú lokality, ktoré na jar a na jeseň vyniknú v úplne novom svetle. Lákadlom sú aj Madeira či Azorské ostrovy, ktoré majú celoročne príjemnú klímu.

4. Potulky za dobrým vínom, umením a gastronómiou

Hovoríme o poznávacích zájazdoch v Toskánsku, Provensálsku, Andalúzii, Katalánsku... Lokalít je nespočetne veľa. Populárne sú aj poznávacie zájazdy na Gibraltare. Rovnako ako pri mestách platí, že ideálnym obdobím na tieto lokality je február až november.

TIP: Ak sú pre vás hlavým lákadlo gastronomické zážitky, pri výbere destinácie vám pomôžu rôzni cestovateľskí sprievodcovia. O tom najznámejšom sme písali v tomto článku.

5. Ostaňte na Slovensku – pretože je u nás nádherne!

Možno sa po dvoch rokoch sťaženého cestovania mnohým zježili chlpy na tele, ale myslíme to skutočne ako dobré odporúčanie. Slovensko je nádherná krajina so stále veľkým množstvom neprebádaných krás. Vyberiete si potulky po Orave, odhalíte tajomstvá východu alebo radšej poznávačku najkrajších slovenských zámkov? Skvelou možnosťou, ako stráviť víkend, sú aj vínne cesty, návštevy známych jaskýň, kúpeľné pobyty spojené s obhliadkami lokálnych pamiatok. Vášnivých turistov nadchnú niekoľkodňové hrebeňovky po slovenských horách, ľudia z východu možno ocenia poznávací zájazd v našom hlavnom meste. Plnohodnotný víkend môžete stráviť aj takto.

Ak ste sa rozhodli cestovaniu s poznávacími zájazdmi venovať celý rok, nezabudnite si uzavrieť celoročné cestovné poistenie, ktoré sa oplatí pri častých výletoch za hranice viac, než to krátkodobé.


Či už sa chystáte k moru, do exotiky alebo navštíviť európske veľkomestá, cestovné poistenie za najlepšiu cenu môžete mať za pár minút. Využite našu online porovnávaciu kalkulačku a nájdite si najvýhodnejšie poistenie do zahraničia ľahko a pohodlne.