pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako jednotlivé modely áut dostávajú svoje mená?

23.08.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo znamená slovo Passat alebo Mondeo? Automobilky výber správneho názvu svojich modelov neberú na ľahkú váhu. V tomto článku sa pozrieme na to, ako Ford, Volkswagen a ostatné značky prichádzajú s názvami svojich vozidiel.

autá v showroome

Etymológia názvov vozidiel je naozaj pozoruhodná, pretože správne pomenovanie každého nového modelu je veľmi dôležité. Meno najnovšieho vozidla od ktorejkoľvek automobilky musí byť dostatočne zaujímavé pre svoju cieľovú skupinu a zároveň originálne, aby vyniklo. Názvy všetkých modelov sú výsledkom dlhého a náročného procesu, na ktorom si každá automobilka dáva záležať.

Vymyslieť správne meno nie je jednoduché

Keď automobilový výrobca vytvorí nový model, jeho pomenovanie nie je len formalita. Výber najideálnejšieho mena zvyčajne dostane za úlohu marketingové oddelenie, ktoré navrhne napríklad aj 150 mien. Každé jedno z nich je následne prehodnocované na základe asociácií, ktoré vyvoláva, tiež sa rieši, aké má pozitívne alebo negatívne konotácie. Do úvahy je treba brať aj význam daného slova v jednotlivých jazykoch a tiež ochranné značky konkurencie. Napríklad Porsche 911 malo byť pôvodne označené číslom 901, ale značka Peugeot má zaregistrovanú ochrannú známku pre akékoľvek čísla, ktoré majú v strede nulu. Takže značka Porsche pôvodne navrhované meno použiť nemohla.

Pomenovanie podľa miesta, zvierat či vymyslené slová? Všetko sa dá

Celkom bežné sú pomenovania podľa rôznych zvierat, ako je napríklad Mustang, Cobra, Viper (v preklade vretenica) alebo Ram (v preklade baran). Tiež nájdete aj modely, ktoré sú nazvané podľa známych destinácií, ako je Ibiza, Malibu, Murano, Tucson alebo Montreal.

Ďalšou možnosťou je vymyslieť úplne nové slovo. Ford tak urobil pri svojom populárnom modeli Mondeo. Pomenovanie vychádza z francúzskeho slova Le Monde, ktoré v preklade znamená svet. Názov tohto modelu odzrkadľuje to, že Ford Mondeo bolo prvé auto, ktoré sa od tejto značky predávalo celosvetovo.

Značka Alfa Romeo chcela preukázať vďaku továrňam v Miláne a Turíne, kde sa vyrábajú jej autá. Preto je jeden model pomenovaný MiTo, slovom, ktoré vzniklo spojením dvoch začiatočných písmen z názvov spomínaných miest.

Čítajte viac: Ako často zapínate klimatizáciu vo vašom aute? Prečítajte si, ako ju správne používať.

Zaujímavú stratégiu pri výbere mien zvolil na istý čas Volkswagen, ktorý niektoré modely nazval podľa veterných alebo morských prúdov. Model Polo je pomenovaný podľa polárneho vetra, Golf zasa po Golfskom prúde. Passat je nemecké slovo, ktoré označuje Pasát, typ vetra, ktorý vzniká v oblasti rovníka. Na cestách môžeme stretnúť aj modely zvané Bora a Scirocco, ktoré dostali svoje pomenovanie podľa stredozemných vetrov.

Niektoré automobilky sa chcú odlíšiť nielen dizajnom a kvalitou svojich automobilov, ale aj ich názvami. Nevymýšľajú preto žiadne slová, ale označujú ich číslami a písmenami. Robí to tak napríklad BMW, Mercedes, Citroën či Peugeot. Takýto systém označovania vozidiel však nie je úplne najšťastnejší. Príkladom je značka Mercedes, ktorá modely pomenúva podľa veľkosti motora a triedy auta. Ale vzhľadom na to, ako sa portfólio tejto automobilky rozšírilo, je tento systém neprehľadný a motoristi môžu mať problém zorientovať sa v názvoch ako SL, SLK, SLS, GLK a pod..

Oplatí sa prečítať: Malo by mať havarijné poistenie každé auto? Odborník na poistenie v tom má jasno a všetko dôležité vám prezradí v tomto rozhovore.

Ako ste si mohli prečítať, v automobilovom priemysle nič nie je náhoda. Na každom jednom aute, ktoré jazdí po cestách, má aj tá najmenšia skrutka svoje presne dané miesto. Preto málokoho prekvapí, že názvy jednotlivých modelov nikdy nie sú náhodné, ale precízne sa vyberajú tak, aby podčiarkli jedinečnosť daného modelu.

Najlacnejšie PZP pre každý model auta

Pri výpočte ceny povinného zmluvného poistenia môžu poisťovne brať do úvahy aj značku a model vozidla. Dôvod je ten, že niektoré väčšie luxusné modely môžu spôsobiť aj väčšie škody. V prípade, že si držiteľ vyberie v rámci zákonného poistenia aj nejaké pripoistenia, ráta sa s tým, že škody na vozidlách od prémiových značiek môžu byť finančne náročnejšie na opravu.

Pamätajte na to, že bez ohľadu na to, akú značku a model auta si chcete poistiť, s našou online kalkulačkou PZP určite nájdete tú najvýhodnejšiu ponuku. Možno si chcete uzatvoriť iba základné poistenie auta, alebo napríklad aj pripoistenie krádeže či čelného skla, či hľadáte najlacnejšie PZP pre luxusné auto. Porovnáme vám ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku, a tak rýchlo zistíte, v ktorej poisťovni sa poistíte sa najlepšiu cenu. Stačí zadať základné údaje, porovnať si ponuky, uzatvoriť poistenie a uhradiť poistné. Naozaj to nikdy nebolo jednoduchšie a výhodnejšie. Pretože, kto porovnáva, ušetrí.


Stačí pár kliknutí a máte hotovo. Uzatvorte si najvýhodnejšie PZP pre vaše auto kompletne online. Je to rýchle, jednoduché a pohodlné.