pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Pomôže vám umelá inteligencia pri výbere poistenia?

05.12.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Počítačové programy, ktoré dokážu rozmýšľať či učiť sa, už nepatria iba do sci-fi filmov. Stali sa realitou a môže ich využívať každý z nás. V tomto článku sa pozrieme na to, či vám dokážu nájsť najvýhodnejšie poistenie.

zamyslená žena pri počítači

Umelá inteligencia (AI) označuje rôzne techniky alebo algoritmy, na základe ktorých dokážu stroje alebo kódy simulovať ľudskú inteligenciu. Vďaka tomu zvládne AI naozaj dosť, napríklad vysvetľovať, učiť sa, plánovať alebo tvoriť. S nástrojmi umelej inteligencie sa dnes bežne stretávame, napríklad pri využívaní rôznych mobilných aplikácií určených napríklad na navigáciu či úpravu fotiek. Ďalším príkladom môže byť aj posudzovanie žiadosti o hypotéku alebo úver. Bankové inštitúcie používajú algoritmy AI na posúdenie, či žiadateľ spĺňa všetky požadované kritériá.

Umelá inteligencia verzus vyhľadávače

Skutočnú senzáciu však spôsobili tzv. chatboti. Ide o robotov, ktorí sa s vami dokážu rozprávať ľudskou rečou. Rozumejú jednoduchým promptom, teda príkazom alebo tvrdeniam, na základe ktorých vám vygenerujú želaný výstup. Môže ísť napríklad o jednoduchú odpoveď na otázku alebo vygenerovanie článku či obrázku. Platí, že čím lepší prompt AI zadáte, tým lepší výsledok dostanete. Tým sa dostávame k prvým veľkým otáznikom ohľadom umelej inteligencie.

Z predchádzajúcich riadkov vyplýva, že tieto nové nástroje by mohli nahradiť vyhľadávače. Namiesto toho, aby ste si konkrétnu informáciu hľadali sami a prezerali rôzne internetové stránky, chatbot vám v priebehu niekoľkých sekúnd odpovie. Nedá sa úplne presne povedať, kam vývoj AI povedie, ale v súčasnosti sa vyhľadávacie nástroje nepovažujú za nepotrebné. Naďalej vylepšujú a skvalitňujú vyhľadávacie algoritmy, a to aj s využitím umelej inteligencie. Napríklad Google pracuje na tom, aby AI bola schopná pre používateľa vytvoriť súhrn konkrétneho článku a zvýrazniť pre neho odseky s dôležitým informáciami. Táto celosvetovo známa spoločnosť dokonca vytvorila vlastnú umelú inteligenciu, chatbota, ktorý dostal meno Bard a vie komunikovať aj v slovenskom jazyku.

Nahradí AI online porovnávače?

Jednou z najväčších výhod online porovnávania cien poistenia je tá, že si za pár minút môžete nájsť najlacnejšie PZP či cestovné poistenie alebo iné typy poistení. Dojednanie poistky cez internet je veľmi rýchle a pohodlné, zaberie vám len pár minút. Je však dôležité pri výbere rozmýšľať a vyberať podľa viacerých faktorov, ako je cena, poistné limity, rozsah poistného krytia a pod.. Ak sa vám do toho nechce, možno sa pýtate, či najvýhodnejšie poistenie online vám nemôže nájsť umelá inteligencia. Odpoveď je nie. Výpočet výšky poistného prebieha na základe informácií, ktoré klient vyplní, pričom systém porovnávača získava údaje od jednotlivých poisťovní. Výsledkom tohto procesu je vygenerovaný prehľad dostupných ponúk. Chatboti sú v súčasnosti schopní odpovedať na rôzne otázky ohľadom poistenia a tiež vysvetliť rôzne poistné a odborné termíny. Proces zváženia, výberu a uzatvorenia ponuky však za vás neurobia. Okrem toho je dobré pamätať na to, že AI nemá povolené hodnotiť, preto vám nebude vedieť povedať, ktorá ponuka je najlepšia.

Skutoční odborníci sú stále nenahraditeľní

Kto vám však určite budete vedieť poradiť, je živý človek. V prípade poistenia ide o operátora call centra, alebo pracovníka zákazníckeho servisu, ktorý naša spoločnosť poskytuje bezplatne. Môžete veriť tomu, že naši odborníci s dlhoročnými skúsenosťami vám radi pomôžu pri rozhodovaní a tiež poskytnú asistenciu pri riešení rôznych záležitostí alebo problémov. Napríklad vám môžu vygenerovať výpoveď PZP a vysvetlia ďalší postup podľa možností konkrétnej poisťovne. Tiež vedia vyriešiť situáciu, keď pri vypĺňaní formulára urobíte preklep alebo zadáte nesprávne e-mailovú adresu a pomôžu v mnohých ďalších prípadoch.

Drvivá väčšina klientov pri výbere najvýhodnejšej ponuky žiadnu asistenciu ani nepotrebuje, pretože jednotlivé kroky uzatvorenia poistenia online vôbec nie sú komplikované. Stačí vyplniť formulár a následne prejsť na porovnanie cien. Na vygenerovanom prehľade nenájdete iba informáciu o cene, ale aj ďalšie dôležité údaje, ako sú zahrnuté pripoistenia, poistné limity a ďalšie. Či už sa rozhodnete celý proces absolvovať sami, alebo sa poradiť s niektorým z našich odborníkov, určite to zvládnete bez akýchkoľvek špeciálnych znalostí alebo umelej inteligencie.

AI môže priniesť uľahčenie a skvalitnenie online poisťovania

Určite týmto článkom nechceme povedať, že v poisťovníctve nemá AI žiadne miesto. Síce je ešte skoro na vytváranie akýchkoľvek prognóz, je možné, aj porovnávače budú niekedy využívať nástroje umelej inteligencie. Mohli by pomôcť napríklad pri vypĺňaní formulárov, zisťovaní preferencií klientov a následnom odporúčaní možných riešení. Ale je pravda, že v médiách môžete nájsť rôzne špekulácie o zániku niektorých pracovných miest a povolaní z dôvodu využívania AI. Situácia je zatiaľ taká, že tieto nové nástroje sa dajú využiť pre uľahčenie alebo zefektívnenie rôznych procesov, služieb a tiež aj pracovných činností. Nikto nevie, čo presne budúcnosť prinesie, preto je najlepšie veriť, že sa naučíme umelú inteligenciu využívať tak, aby bola dobrým služobníkom, nie zlým pánom.

Čo sa týka našich služieb, nepoľavujeme, a naďalej ich poskytujeme s dôrazom na kvalitu. Jednoducho a rýchlo si môžete pomocou našich online kalkulačiek uzatvoriť rôzne druhy poistení, okrem PZP napríklad aj poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, havarijné poistenie či poistenie zamestnanca. A ak sa budete chcieť čokoľvek opýtať či potrebovať poradiť, môžete sa obrátiť na našich odborníkov. Garantujeme vám, že telefón vám nezdvihne žiadny robot, ale skutočný človek, ktorému záleží na tom, aby ste si vybrali to najvýhodnejšie poistenie.


Vďaka našim šikovným online kalkulačkám si PZP, havarijné poistenie alebo iné druhy neživotného poistenia uzatvoríte za najlepšiu cenu rýchlo a pohodlne. Vyskúšajte ich ešte dnes!