pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

5 tipov, prečo ani cestovné poistenie na hory netreba podceňovať

22.02.2022 | Autor: Eva Majerská

Aj dovolenku na horách si chce každý vychutnať v pokoji a bez stresov, preto treba myslieť na vhodné poistenie. Ako vám pomôže poistenie do hôr a čo všetko kryje sme vám zhrnuli v našom článku.

žena na Lomnickom štíte

Hory aj počasie sú nevyspytateľné, a tak sa aj skúseným turistom alebo lyžiarom môže stať, že sa ocitnú v problémoch a budú potrebovať pomoc. Ak bude v takom prípade nutný zásah horských záchranárov, bez poistenia sa účet zaň môže vyšplhať na poriadne vysokú sumu.

Prinášame vám niekoľko prípadov, prečo je poistenie na hory naozaj výhodným riešením.

1. Pátranie po nezvestných turistoch

Najčastejším prípadom, ktorí musia horskí záchranári riešiť, je pátranie po turistoch, ktorí zablúdia alebo sa ocitnú v tiesni. Častokrát podcenia nielen počasie, ale aj svoje vlastné schopnosti. Naplánujú si trasu, ktorá je nad ich sily, alebo v záujme skrátenia cesty sa vyberú mimo vyznačeného chodníka a zablúdia. Ak ich zastihne tma alebo sa pripojí nejaké zranenie, privolanie Horskej záchrannej služby je nevyhnutným riešením. Takáto nevinná prechádzka sa v okamihu môže cenovo vyšplhať až na vyše 1000 €.

Napríklad v prípade, že je potrebný zásah 4 záchranárov v zhoršenom teréne po dobu 5 hodín, môže to byť takmer 1400 €. Pri privolaní psovodov alebo nutnosti záchranných vozidiel dokonca viac.

Pritom poistenie do hôr, ktoré by vám v tomto prípade krylo tieto činnosti, stojí na deň od 0,70 €.

TIP: Poradíme pár tipov, ako sa dôkladne pripraviť na turistiku v horách.

2. Zranenie pri zimných atrakciách

Nepríjemnosti vás môžu zastihnúť aj počas relaxu alebo pri zimných športoch. Rôzne atrakcie lákajú turistov, pričom stačí chvíľa nepozornosti a nemusí to dopadnúť s úsmevom na tvári. Ak sa napríklad prihodí úraz na bobovej dráhe niekde v lyžiarskom stredisku, horskí záchranári musia vyraziť na skútroch.

Zlomeniny, prípadne iné zranenia, ktoré vyžadujú fixáciu, sa musia väčšinou prvotne ošetriť na mieste a potom nasleduje prevoz k prístupovej ceste, kde už úlohu prevezme privolaná posádka RZP. Pritom cena samotného výjazdu skútra sa odvíja od náročnosti aj od dĺžky cesty (cena od 4 €/km). V prieme stojí jednoduchá záchranná akcia približne 350 € a viac.

Ak si uzatvoríte poistenie na hory navyše aj s pripoistením rizikového športu, stále ušetríte. Na deň sa viete poistiť od 1,44 €.

TIP: Ak sa chystáte na akúkoľvek turistiku, výstup či vykonávať inú aktivitu, pri ktorej je čo i len menšie riziko, že sa môže niečo prihodiť, využite aplikáciu HZS, ktorá vám v prípade núdze privolá pomoc.

banner poistenia na hory s maskotom

3. Problémy skialpinistov v nepriaznivom teréne

Skialpinizmus je v poslednom období asi najrozšírenejším zimným športom, najmä v oblastiach, ktoré naň poskytujú ideálne podmienky. Nie je to ale nič prekvapivé, keďže ľudia sa počas pandémie nemohli skupinkovať a lyžovať v lyžiarskych strediskách, našli si individuálnejšiu verziu. Hoci je skialpinizmus o dosť náročnejší, aktuálne sa teší veľkej obľube. Aj v tomto prípade však treba byť opatrný, keďže je väčšia pravdepodobnosť, že práve skialpinisti pôjdu mimo vyznačených lyžiarskych tratí a môžu sa dostať do problémov. Mali by sledovať predpoveď počasia, lavínové výstrahy, mať so sebou potrebnú výstroj a najlepšie venovať sa tomuto športu minimálne vo dvojici. Je väčšia pravdepodobnosť, že v prípade núdze bude vedieť jeden z dvojice privolať pomoc.

Mnohí však buď svoje schopnosti, alebo znalosť terénu podceňujú, a tak nie sú zriedkavé ani zásahy Horskej záchrannej služby s vrtuľníkom. Pri nepriaznivom počasí navyše riskujú aj oni svoje životy. Takýto zásah sa môže u nás vyšplhať až na 4 až 5 tisíc eur, v zahraničí môžeme v niektorých oblastiach hovoriť aj o 15 tisícoch eurách a vyšších sumách.

Pritom záchranné akcie, aj s použitím leteckej techniky, do výšky 16 500 € môžete mať v rámci poistenia na hory už od 1,44 € na deň aj vrátane krytia rizikových športov.

4. Lyžovačka môže predstavovať viaceré riziká

Chystáte sa lyžovať na slovenské hory a poviete si, že sa budete správať zodpovedne a dodržiavať všetky pravidlá? Budete lyžovať na vyznačených trasách a budete opatrný? Áno, ideálne zmýšľanie, ale vždy sa oplatí mať istotu. Hoci je poskytnutie zdravotnej pomoci zabezpečené z verejného zdravotného poistenia, ak by bol predsa len nutný zásah Horskej záchrannej služby a jej techniky, táto časť by z neho preplatená nebola.

Preto je dobré aj na lyžovačku, či prípadnú turistiku v horách, využiť poistenie na hory. Môže kryť nielen pátranie, hľadanie alebo vyslobodzovanie v tiesni, pozemnú či leteckú prepravu, ale aj vašu zodpovednosť za nechtiac spôsobenú škodu, vašu batožinu alebo úraz.

Takéto komplet poistenie do hôr, s krytím všetkých spomínaných rizík, môžete mať pritom už za 2,75 € na deň.

5. Bez horského poistenia sa tam nedostanete...

Ak chcete v slovenských horách absolvovať výstup na niektorú z ferrát, uzatvorenie poistenia na hory je jednou z podmienok. Ide predsa len o náročnejší výstup ako bežná turistika. Druhou podmienkou je potrebná výstroj, ktorú vám zapožičia príslušný prevádzkovateľ ferraty. Poistenie do hôr si môžete jednoducho vybaviť kdekoľvek, a to prostredníctvom online kalkulačky.

Čo nájdete v našej ponuke poistenia na hory?

Samozrejmosťou našej ponuky je pripoistenie rizikového športu, ktoré sa bude hodiť najmä nadšencom horskej turistiky, lezenia po horách, výstupov na „Via ferratu“ a podobne. Každá poisťovňa definuje rizikové činnosti a športy inak, takže ak budete plánovať niečo riskantnejšie, určite si pozrite v prehľade, čo daný balík kryje. Súčasťou poistenia od poisťovne Union môže byť aj pripoistenie úrazu, batožiny, či zodpovednosti za škodu, ktoré sa však vzťahujú na pobyt ako taký, podobne ako v klasickom cestovnom poistení.

Bližšie podmienky poistenia do hôr

Poistenie odporúčame uzatvoriť každej plnoletej osobe, ktorá sa vydá do hôr. Výnimkou sú fyzické osoby nespôsobilé na právne úkony a deti, ktoré sú od úhrady nákladov za zásah Horskej záchrannej služby oslobodené. Pri uzatváraní poistenia je potrebné mať na pamäti, že poistenie do hôr má platnosť len na území Slovenska, a to v týchto horských oblastiach vrátane jaskýň a priepastí:

 • Malá a Veľká Fatra
 • Vysoké, Nízke, Západné a Belianske Tatry
 • Pieniny
 • Stredné, Kysucké a Moravsko-sliezske Beskydy
 • Kysucká vrchovina
 • Bukovské a Kremnické vrchy
 • Javorníky
 • Slovenský Raj.

DOBRÉ VEDIEŤ: Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničných hôr, aj v takom prípade odporúčame poistenie. Uzatvoriť si však musíte cestovné poistenie s pripoistením do hôr.

Akú pomoc zahŕňa poistenie na hory?

Predmetom poistenie do hôr sú zásahy horskej služby, a to:

 • poskytnutie prvej pomoci
 • vyhľadávanie a vyslobodzovanie v tiesni
 • preprava do ubytovacieho alebo zdravotníckeho zariadenia
 • preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia
 • preprava osoby, ktorá je v tiesni (letecky alebo po zemi)

Zdroj: hzs.sk


Uzatvorte si poistenie na hory výhodne online!