pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Tipy, ako si užiť turistiku bez problémov

25.03.2021 | Autor: Eva Majerská

Jarné počasie so sebou prináša aj zvýšený záujem o turistiku. Na čo všetko sa pripraviť pred samotným odchodom a na čo si dať pozor na trase? Prinášame vám praktické rady pre výlety do hôr, či už sa chystáte na menej náročné turistické trasy alebo na vysokohorskú turistiku.

turistka v horách

O tom, že túry sa nie vždy končia úspešným príchodom do cieľa, by vedeli hovoriť záchranári z Horskej záchrannej služby, ktorá pôsobí v oblastiach slovenských hôr. Ročne absolvujú približne 3 000 zásahov, pričom až 80 % z nich si turisti spôsobia sami a končia úrazmi horných alebo dolných končatín, v tom lepšom prípade.

6 tipov, ako si užiť turistiku bez nežiadúcich následkov

Čo teda robiť, aby ste sa s takým istým dobrým pocitom, s akým sa na turistiku chystáte, aj vrátili? Dôležitá je príprava aj samotný priebeh. Zhrnuli sme vám niekoľko praktických zásad.

1. Nepreceňujte svoje schopnosti a plánujte

Vždy je dôležité, aby ste si trasu vyberali podľa svojich schopností a svojho zdravotného stavu. V takýchto prípadoch si nie je čo dokazovať. Dopredu si zistite informácie o trase, jej dĺžke, prevýšení, ako aj o tom, čo vás na nej môže čakať. Veľmi dôležité je sledovať počasie, pretože to je najmä v horách nevyspytateľné. Využiť môžete predpoveď počasia od SHMÚ, rôzne meteorologické aplikácie alebo stránku horskej záchrannej služby (HZS). Ak máte stiahnutú aplikáciu od HZS, tá vás pri zadávaní trasy zároveň aj upozorní, či sú pre ňu vydané nejaké varovania.

V prípade, že vás v horách predsa len zastihne búrka alebo sa k nej bude schyľovať, v žiadnom prípade sa neschovávajte pod osamotené vyvýšené stromy. Ideálne je nájsť horskú chatu alebo aspoň nejaký úkryt. Nemali by to však byť žiadne kamenné výklenky, keďže tam hrozí riziko zasiahnutia blesku. Ak šancu na úkryt nemáte, skúste zísť čo možno najnižšie.

Na záver treba povedať, že ani využitie služieb horského vodcu nie sú hanbou, najmä v prípade náročného výstupu.

2. Kvalitná obuv, oblečenie a výstroj sú v horách na nezaplatenie

Hoci je turistika veľmi nenáročným športom a dá sa vykonávať takmer všade bez nejakého vybavenia, treba rozlišovať jej úrovne. Na bežné trasy pravdepodobne nebudete potrebovať to, čo sa vám bude určite hodiť v horách.

Pri horskej turistike by ste mali dbať na kvalitnú a nepremokavú obuv. Ak ste zažili otlaky či bolesť nôh kvôli nesprávnym topánkam, určite nám dáte za pravdu. Rovnako sa bude hodiť aj ľahké nepremokavé oblečenie. Vo vašej výstroji, samozrejme, v závislosti od dĺžky a náročnosti turistickej trasy by nemali chýbať: mobil, powerbank, opaľovací krém a slnečné okuliare (najmä vo vysokohorských oblastiach), dostatok vody (viac ako bežný prídel na osobu, najmä v letných mesiacoch), jedlo pre doplnenie energie (zmes orechov, ovocie, tyčinky, sendvič), mapa, kompas, GPS aplikácie v mobile, lekárnička so základnými potrebami, čelovka, prípadne palice. Tých vecí nie je málo, ale niekedy vám môžu skutočne zachrániť život. Na druhej strane si netreba baliť zbytočnosti, preto vo vašom batohu na chrbte sa počíta každé kilo.

Ohľadom jedla sa určite hodí, ak počas túry konzumujete niečo v priebehu celého dňa, ako by ste mali absolvovať plné obedové menu niekde na horskej chate. Môže sa vám stať, že vám bude ťažko a túra už nebude taká jednoduchá a príjemná ako predtým. Samozrejme, je to individuálne a každý určite pozná, ako jeho telo funguje.

3. Dbajte na správnu chôdzu a pravidelné prestávky

Mohlo by to znieť ako zbytočnosť, veď chodiť vie predsa každý. Najmä v horách je však dôležité dbať aj na túto maličkosť. Inak sa chodí po lesnom chodníku, inak po kameňoch a inak po mokrom a klzkom povrchu. Pričom stačí len sekunda a môžete si privodiť nepríjemný úraz. Preto je lepšie byť obzvlášť opatrný, ako potom ľutovať. V nerovnom a nebezpečnom teréne sa preto odporúča robiť skôr menšie kroky a sledovať cestu. Výhľady sú, samozrejme, to, za čím najmä na hory chodíme. Nie je však dobré, ak vystupujete po kamennej ceste na hrebeni a namiesto nôh a cesty sledujete všetko navôkol. Preto sú dôležité aj prestávky, ktorú slúžia nielen na oddych, osvieženie, ale aj na vychutnávanie krásy slovenských hôr a prírody. Niektorým by mohol dokonca pohľad nadol popri chôdzi privodiť závrat. Takže sa dívajme na hory s hlavou nahor, ale keď stojíme!

4. Vyznačené chodníky majú svoj význam, držte sa ich

V našich horách máme nespočetné množstvo rôznych trás so zaujímavými výhľadmi a miestami. Nie je preto extra dôvod na to, aby ste si vyberali, najmä v miestach, kde to nepoznáte, nejaké nové. Pri zídení z vyznačenej trasy hrozí totiž viacero rizík. Môžete zablúdiť a nechcene si tak predĺžiť svoju túru, na čo nemusíte byť pripravený a môžete sa tak ocitnúť v horách po zotmení bez pomoci. Väčšinou sa neoplatí využívať ani skratky, pretože sa to môže skončiť rovnako. Samozrejme, ak o skratke viete a máte overené, kam vás dovedie, nemusí to byť problém.

Aj pre tieto prípady sa oplatí pri plánovaní turistiky využiť mobilnú aplikáciu Horskej záchrannej služby, ktorá je spustená od minulého leta. Ak si v nej vyznačíte požadovanú trasu so zastávkami a predpokladaným príchodom, získate istotu, že ak sa do cieľa v určenom čase nedostavíte, začnú po vás pátrať. O všetkých jej výhodách sme písali v samostatnom článku.

5. Na túre venujte pozornosť deťom a zgrupujte sa do menších skupín

Ako sme už v úvode uviedli, príprava na túru súvisí s vašimi schopnosťami. Ak beriete so sebou deti, treba brať ohľad najmä na ne. Niektoré turistické trasy sú pre ne vhodné, v závislosti od veku, niektoré však určite nie. Pri samotnej turistike sa potom odporúča, aby bol počet detí prispôsobený počtu dospelých, keďže si vyžadujú väčšiu dávku pozornosti. Ideálny stav je dospelá osoba na jedno dieťa, kedy mu viete venovať dostatok pozornosti a zareagovať, ak bude treba.

V prípade, že sa turistike venuje nejaká skupina, nie je dobré, ak má veľký počet ľudí. Ideálne je zoskupovať sa do menších skupín a tempo určovať podľa najpomalších. Výhodným riešením môže byť, ak sa do skupín vyberú ľudia s podobnými schopnosťami a kondíciou. Všetci členovia sa držia pokope, dávajú navzájom na seba pozor a v prípade potreby si vedia pomôcť.

6. Správajme sa k prírode ako k niečomu cennému

Hoci sa téma ochrany životného prostredia objavuje v médiách čoraz častejšie, niekedy to v našich horách nie je vidno. Každý, kto do prírody vchádza, by k nej mal mať k rešpekt a neničiť ju. Aj turisti v horách by sa tak mali správať rozumne a hlavne zodpovedne. Ak si niečo v batohu prinesieme, to, čo nám z toho zostane, by sme si mali so sebou aj odniesť. Nemôžeme čakať, že na všetkých turistických chodníkoch sú inštalované smetné koše. A ak sa zamyslíme, obal je už vždy ľahší ako pôvodné jedlo, nápoj alebo iná vec. Príroda to určite ocení.

Riziko lavín hrozí aj na jar

Počasie je nevyspytateľné a často veľmi odlišné medzi nížinami a vrcholmi hôr. Najmä v prechodných obdobiach môže byť preto výstup v horách zradný. Váha snehu a postupné otepľovanie môžu spustiť nebezpečnú lavínu. Navyše pri aktuálnom trende skialpinizmu je aj veľa začiatočníkov, ktorí ešte nevedia odhadnúť situáciu a nepripravia sa dostatočne. Navyše si mnohí myslia, že už profesionálmi sú.

Keď vás môže zachrániť správne lavínové vybavenie...

Každý, kto plánuje skialp alebo vysokohorskú turistiku v lavínovom teréne, by mal do svojej výstroje pribaliť aj lavínové vybavenie. To sa skladá z lavínového vyhľadávača, sondy a lavínovej lopaty. Táto výbava vám nezabezpečí, že sa lavíne vyhnete, to musíte zabezpečiť svojimi schopnosťami a predvídaním. Pomôže vám však, ak sa do nej dostanete. Dôležité je však nielen ju mať, ale aj vedieť ju používať. Pri zasypaní lavínou je totiž dôležitá každá sekunda.

Ako si zavolať pomoc v prípade potreby?

18 300, to je číslo, ktoré by mal poznať každý turistika v horách. Ide o tiesňovú linku Horskej záchrannej služby.

Pri tiesňovom hovore nezabudnite ako prvé uviesť, kde sa nachádzate. Ďalej popíšte, čo sa stalo, aké sú zranenia, koľko osôb si vyžaduje pomoc a nadiktujte svoje údaje.

TIP: Ak sa dostanete na miesto, kde nebudete mať u svojho operátora signál a nebudete ho ani vedieť v okolí nájsť, máme pre vás praktický tip. Vyskúšajte vypnúť a zapnúť svoj mobil a namiesto PIN-u zadajte 112. Môžete mať signál u iného operátora a tak možnosť uskutočniť núdzový hovor na 112-ku.

Operátori HZS sú už zvyknutí na hocičo a vedia, že v mnohých prípadoch je problémom aj míňajúca sa batéria telefónu. Preto ich prvá otázka po spojení znie: „Dobrý deň, kde sa, prosím, nachádzate?“.

Stavte na istotu = myslite na poistenie na hory

Určite výhodnou výbavou turistu v horách je aj správne poistenie. Ide síce o preventívne opatrenie, ale ak sa niečo stane, môže vám ušetriť nemalé peniaze.

Zásah horskej záchrannej služby je totiž rozdelený na poskytnutie zdravotnej starostlivosti a technický zásah. Na zdravotnú starostlivosť máte nárok za svojho zdravotného poistenia, technický zásah však musíte hradiť vy alebo, v prípade, že ste mysleli aj na poistenie na hory, vaša poisťovňa.

Môže ísť o vyhľadávanie, vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytovanie prvej pomoci v teréne, preprava k najbližšiemu zdravotníckemu zariadeniu alebo dopravnému prostriedku, prípadne prevoz telesných pozostatkov. Keďže v takýchto prípadoch býva bežné aj využitie záchranárskeho vrtuľníka, náklady sa môžu vyšplhať až na tisícky eur. Preto sa určite poistenie na hory oplatí uzatvoriť. Navyše, ak plánujete zdolávať slovenské ferraty, tam je poistenie povinné.


Porovnajte si ponuky a uzatvorte najvýhodnejšie poistenie na hory online.