pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Upírske auto či lietajúci Ford: najznámejšie autá z kultových filmov

21.04.2023 | Autor: Katarína Zelinková

V kinematografii neobdivujeme len herecké výkony či dôsledne napísaný scenár, ale aj rekvizity. Reč je autách, ktoré sa objavili v úspešných filmoch. V niektorých prípadoch sa vozidlá stali úspešnejšie než samotná snímka, v ktorej sa objavili.

auto značky Ford“ width=

Ford Anglia zo série filmov o Harrym Potterovi

Kto by nepoznal lietajúce auto z filmovej série o najslávnejšom čarodejníkovi všetkých čias? Možno neviete, že na tom istom modeli sa v minulosti vozili tisíce ľudí, avšak bez toho, aby na ňom lietali. Zaujímavosťou je, že auto, ktoré bolo použité v scénach vo filme Harry Potter a tajomná komnata, v roku 2005 ukradol jeden z fanúšikov tejto kultovej čarodejníckej série. O rok neskôr bolo nájdené v blízkosti jedného zámku v Anglicku.

Aston Martin DB5 z filmu Goldfinger

Najznámejšieho agenta na svete, Jamesa Bonda, netreba nikomu predstavovať, rovnako ako ani jeho auto. Vozidlo značky Aston Martin sa objavilo takmer v každom diele zo série o agentovi s povolením zabíjať. Model DB5 v striebornej farbe sa po prvýkrát predstavil vo filme z roku 1964 a okamžite sa stal legendou. Môže sa pýšiť otáčacími poznávacími značkami, katapultovacím sedadlom a samopalmi. Dve autá, ktoré sa objavili v tomto filme, však nenájdete v žiadnom múzeu, ale má ich v zbierke súkromník, ktorý ich v roku 2010 kúpil na dražbe za štyri milióny dolárov.

Ford Mustang GT Fastback z filmu Bullittov prípad

Kultovejšie auto než tento Ford Mustang, ktorý sa objavil vo filme Bullitt z roku 1968, asi nenájdete. Automobilka vyrobila v rokoch 1965-1968 iba 4200 kusov tohto modelu a tak je dnes každý jeden veľmi vzácnym kusom. Fanúšikov pritom má po celom svete, ktorí obdivujú nielen jeho pozoruhodný dizajn, ale aj extrémny výkon, ktorý môže dosiahnuť až 390 koní. Značka Ford pôvodný model neustále vylepšuje a na trhu nájdete aj jeho najmodernejšiu verziu. Zaujímavé vozidlo v pôsobivom športovom dizajne síce nie je najlacnejšie, ale na nezáujem sa rozhodne nemôže sťažovať.

Nissan Skyline R34 z filmu Rýchlo a zbesilo 2

V legendárnej autičkárskej sérii filmov Rýchlo a zbesilo sa objavilo množstvo modelov športových a iných vozidiel. Jedným z nich je aj model Skyline R34 od značky Nissan. Toto auto sa v druhej časti tejto série predstavilo iba v prvej polovici, diváci si ho však okamžite zamilovali. Pre účely filmu bol tento automobil prelakovaný na striebornú farbu s dvomi modrými pruhmi. Keď ho majiteľ po natáčaní dostal späť, dal ho prestriekať na jeho pôvodnú tmavomodrú farbu.

Čítajte viac: Hrdinovia akčných filmov dokážu veľakrát prežiť aj fatálne dopravné nehody. Bežný človek však také šťastie mať nemusí, a preto musí dbať na bezpečnosť svojho vozidla. Prečítajte si, ktoré autá sú podľa expertov najbezpečnejšie.

Škoda 110 Super Sport z filmu Upír z Feratu

V bizarnom československom horore o automobile, ktoré je poháňané ľudskou krvou, je v centre pozornosti vozidlo značky Škoda. Vo filme sa prezentovala prerobená verzia modelu 110 Super Sport, ktorá dostala názov Ferat Vampir RSR. Hoci sa v tejto snímke objavili vtedajšie veľké herecké hviezdy, najviac pozornosti si vyslúžilo práve toto unikátne auto, ktoré bolo jediné svojho druhu na svete. Automobilka Škoda prostredníctvom tohto jedinečného modelu chcela ukázať, že má veľký potenciál, ktorý sa jej naozaj podarilo naplniť. Unikátnevozidlo, ktoré vám doslova vypije krv, však už nikde nenájdete. Síce sa objavilo vo viacerých snímkach, v dôsledku viacerých filmárskych úprav však bolo úplne zničené.

Batmobil z filmu Temný rytier

V žiadnom filme o Batmanovi nechýba špeciálna verzia jeho auta, ktoré sa volá Batmobil. Medzi najznámejšie snímky o tomto superhrdinovi patrí film Temný rytier, v ktorom sa objavil aj najslávnejší model Batmobilu. V skutočnosti ide o vozidlo značky Lamborghini, ktoré bolo špeciálne prerobené pre účely tejto snímky. O niekoľko rokov vznikla aj jeho hodnoverná replika, ktorá bola navrhnutá tak, aby sa s ňou dalo jazdiť priamo na ceste. Jej výrobcovia však upozorňujú, že nejde o automobil na každodenné používanie.

Ford Mustang Eleanor z filmu 60 sekúnd

Auto, ktoré sa objavilo v známom filme s Angelinou Jolie a Nicolasom Cageom, je označované za jedno z najkrajších áut na svete. V spomínanej snímke si naň brúsili zuby zlodeji áut a naozaj sa im nemôžeme diviť. Ide o ikonické auto s elegantným a nadčasovým dizajnom. Zároveň nie je náhoda, že sa v našom zozname filmových áut objavilo už tretie vozidlo značky Ford. Práve vozidlá od tejto automobilky sa najčastejšie objavujú na striebornom plátne, v známych aj menej známych snímkach.

Najlacnejšie PZP pre každé auto

Každý správny motorista vie, že ak chce na svojom automobile jazdiť, musí ho mať poistený. Povinné zmluvné poistenie za najlepšiu cenu nájdete cez našu online kalkulačku PZP pre každú značku. Bez ohľadu na to, či si poisťujete vozidlo značky Škoda, Ford alebo iné. Výnimkou sú lietajúce autá a Batmobil, ktoré sa podľa všetkého poisťujú inak. Ale každé auto, ktoré vlastní bežný smrteľník, si s nami zvládnete poistiť kompletne online, rýchlo a pohodlne.


Porovnávajte a ušetrite! Naša online kalkulačka PZP vám porovná ponuky od všetkých poisťovní na slovenskom trhu a vďaka tomu si u nás vyberie naozaj každý. Presvedčte sa o tom aj vy!