pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Chráni poistenie majetku aj vedľajšie stavby na vašom pozemku?

13.07.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Súčasťou mnohých domov sú aj vedľajšie stavby, ako sú garáže, oplotenie, altánky či studne. Pre majiteľov bytov to môže byť vedľajšia stavba v predzáhradke či parkovacie státie. Kryje poistenie majetku aj tieto stavby a oplatí sa ich mať poistené?

garáž rodinného domu

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti a krytie vedľajších stavieb

Na základe poistenia nehnuteľnosti je váš dom či byt chránený pred poškodením, napríklad v dôsledku povodne, požiaru, výbuchu či vandalizmu. Poistenie domácnosti zasa poskytuje poistnú ochranu jej vybaveniu, teda tomu, čo máte vo vašej nehnuteľnosti uložené. Veľmi využívané sú aj vedľajšie stavby, ako sú napríklad garáže alebo záhradné altánky. Tie môžu mať vysokú hodnotu samé o sebe a tiež aj to, čo v nich máte uložené. Preto sa pri poistení majetku odporúča myslieť aj na vedľajšie stavby a nevynechať ich z poistného krytia.

Každá poisťovňa má v rámci poistenia nehnuteľnosti a domácnosti inak nastavené podmienky pre krytie vedľajších stavieb. Niektoré poisťovne automaticky poskytujú poistnú ochranu aj týmto typom stavieb, pričom poistná suma pre ne sa určuje ako vopred stanovené percento z poistnej sumy. Takže napríklad, ak máte dom poistený na 200 000 eur, krytie garáže môže byť 10 % z danej hodnoty. Teda výška poistného limitu pre vašu garáž bude 20 000 eur. Na trhu sú aj také poisťovne, ktoré vedľajšie stavby poisťujú na základe pripoistenia k poisteniu nehnuteľnosti. Vtedy sa poistná suma pre garáž, altánok či inú vedľajšiu stavbu určuje samostatne.

Najčastejšie poisťovanou vedľajšou stavbou je garáž. V tomto článku sa dozviete všetko o tom, ako si vybrať správne a výhodné poistenie pre rôzne typy garáží.

POZOR! Klienti sa často mylne domnievajú, že ak majú poistenú garáž, v ktorej majú zaparkované svoje auto, poistenie automaticky chráni aj dané vozidlo. To však nie je pravda, pretože poistná ochrana z poistenia nehnuteľnosti sa nevzťahuje na hnuteľný majetok. Vaše auto môžete spoľahlivo chrániť prostredníctvom výhodného povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia.

Banner poistenie domu a domácnosti

Je možné poistiť aj vedľajšiu stavbu na inom pozemku?

Áno, je to možné. Do vašej zmluvy poistenia nehnuteľnosti si môžete zaradiť aj ďalšie vedľajšie stavby, ktoré sa nachádzajú mimo pozemku, na ktorom stojí poistená nehnuteľnosť. Môže ísť napríklad o garáž alebo v prípade poistenia bytu o pivničný priestor, ktorý sa nachádza v inom bytovom dome. Je dôležité, aby v poistnej zmluve bolo presne špecifikované miesto, kde sa nachádzajú.

Vzťahuje sa poistenie domácnosti aj na vedľajšie stavby?

V prípade poistenia domácnosti sa môžete spoľahnúť na to, že poistná ochrana sa vzťahuje na veci uložené vo vedľajších stavbách. Platia tu rovnaké poistné podmienky a výluky ako pri vybavení domácnosti v hlavnej stavbe. To znamená, že ak máte v poistnej zmluve zahrnuté riziko krádeže, aj garáž či iná vedľajšia stavba musí byť riadne uzamknutá a zabezpečená. Pre priznanie poistného plnenia musí prísť k prekonaniu prekážky, teda poškodeniu alebo vylomeniu zámku.

Ďalší dôvod, prečo sa poistenie bytu, domu a domácnosti oplatí

Teraz už viete, že na poistenie nehnuteľnosti a tiež aj poistenie domácnosti sa môžete spoľahnúť v otázke ochrany vedľajších stavieb. S týmito poisteniami sa nemusíte báť, že poškodenie garáže či altánku pri živelnej alebo inej nepredvídateľnej udalosti pre vás bude znamenať nečakané výdavky.

Komplexné poistenie majetku môže váš dom, byt, domácnosť a tiež vedľajšie stavby chrániť pred celým radom rizík, ako je vandalizmus, krádež, požiar, víchrica a mnohé iné. Napriek tomu je na Slovensku stále veľa nehnuteľností nepoistených. Majitelia týchto stavieb v prípade rôznych nepríjemností potom čelia nečakaným a v mnohých prípadoch vysokým nákladom na opravu. Nezaraďte sa medzi nich aj vy. Poistite svoj dom či byt a všetko, čo máte v ňom, za tú najlepšiu cenu. Stačí využiť našu kalkulačku poistenia domu a domácnosti a svoj majetok poistíte kompletne online. Vďaka porovnaniu cien ľahko zistíte, ktorá poisťovňa vám ponúka najvýhodnejšiu poistku a zaručene ušetríte. Pri výbere tej najideálnejšej ponuky vám môžu pomôcť rady a tipy, ktoré nájdete v tomto článku. Ak si chcete nájsť to najlepšie poistenie bytu, domu a domácnosti a zároveň ušetriť, tu ste na správnom mieste.


Vyberte si to najlepšie poistenie pre váš dom, byt a domácnosť kompletne online. Vyskúšajte našu kalkulačku pre porovnanie cien a zaručene ušetríte!