0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

4 dôvody, pre ktoré chcú ľudia lacné PZP

20.01.2015 | Autor: Vladimír Cvik

Dôvodov, prečo si ľudia kúpia nejaký tovar, produkt alebo službu, môžu byť desiatky – od tých normálnych a pragmatických až po tie bizarné či neuveriteľné. Pri zdanlivo rovnakých alebo podobných veciach býva často rozhodujúcim kritériom cena. Platí to aj v poistení, a najmä v tom, ktoré musí mať každý, lebo mu to prikazuje zákon.

1. Keď je to povinné, nech je to čo najlacnejšie

Lebo povinné zmluvné poistenie je systém, ktorý núti každého motoristu mať poistenie za škody, ktoré môže (ale aj nikdy nemusí) spôsobiť. Podobne aj v zdravotnom poistení platíme povinne, aj keď nevieme, či, kedy a koľko zdravotnej starostlivosti budeme potrebovať.

A pretože mať PZP je zákonom ustanovená povinnosť, a nie dobrovoľné rozhodnutie vodiča, je akosi prirodzené, že ľudia hľadajú spôsob, ako si túto nutnosť splniť, ale neplatiť ani o cent viac ako treba. Podobne ako pri daniach či iných povinných platbách.

Povinnosť tohto „zákonného“ poistenia a akýsi nevedomý odpor platiť viac ako je nevyhnutné, nie sú jediným dôvodom, prečo je povinné zmluvné poistenie produkt, v ktorom u drvivej väčšiny vodičov rozhoduje jediný parameter – cena.

2. PZP je predsa všade rovnaké

Ďalším z dôvodov, prečo chce mať takmer každý vodič povinné zmluvné poistenie čo najlacnejšie, je prevládajúci názor, že PZP je predsa vo všetkých poisťovniach na Slovensku rovnaké. Je predsa upravené zákonom a poistné podmienky všetkých 12-tich poisťovní sa preto podobajú ako vajce vajcu. Teda, ak niekto vôbec v čase uzatvárania zmluvy poistné podmienky číta a porovnáva.

3. Veď to nechráni mňa, ani moje auto

Okrem toho je PZP predsa zodpovednostné poistenie a ako také nechráni ani nás alebo náš majetok, ale prípadnú a vôbec nie istú škodu, ktorú možno spôsobíme niekomu inému. Veď naša poisťovňa poškodenému náklady na opravu nahradí, kedy a koľko už nie je našou vecou. Musí to predsa urobiť v zmysle zákona. Stačí naše zavinenie a škodu, čo sme spôsobili, nahlásiť poisťovni a viac sa o vec starať nemusíme.

4. Nikdy som nebúral a ani nebudem

Je aj iná pohnútka, ktorá zdôvodňuje prirodzené konanie väčšiny platiť za povinné zmluvné poistenie čo najmenej. Stále je u nás omnoho viac vodičov, ktorí žiadnu dopravnú nehodu ani drobnú škodu nikdy nespôsobili. A je nás veľa, ktorí sme presvedčení, že sme výbornými, obozretnými a opatrnými vodičmi, a teda je nepravdepodobné, že by sme niekedy zavinili dopravnú nehodu. Tak prečo potom platiť viac a nemať to najlacnejšie, ak si možno vybrať „to isté“ za rozdielnu cenu spomedzi toľkých poisťovní?

A tých niekoľko málo percent vodičov – vinníkov sa bude správať presne tak isto ako vodiči, ktorí nikdy nehodu nespôsobili. Akonáhle by sa im chcela poisťovňa za ich škodovosť „odmeniť“ zvýšením poistného, hneď sa poobzerajú po nižšej cene, veď je z čoho si vyberať. A objektívny, riziko hodnotiaci systém malus-bonus u nás v podstate neexistuje.

Ako som spomínal v úvode, dôvodov, prečo hľadáme najmä lacné zákonné poistenie, by sme spoločne našli podstatne viac. Toto bol prehľad tých najčastejších argumentov a motívov. Úprimne, ak by som sa opýtal: „Kto nechce najlacnejšie PZP, nech zdvihne ruku...“, koľkí by sme sa prihlásili?

Je poistenie komodita, v ktorej má hrať hlavnú úlohu cena? Ja mám v tejto veci jasno a určite o tom čoskoro napíšem. Ak aj vy, pokojne dajte vedieť, ako a podľa čoho si vyberáte svoje PZP.