pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

4 dôvody, pre ktoré chcú ľudia lacné PZP

18.03.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Ak chcete s vaším autom jazdiť, musíte mať uzatvorené platné povinné zmluvné poistenie. Preto sa tejto povinnosti nevyhne žiadny vodič, ktorý chce svoje auto používať. Vzhľadom na to, že PZP predstavuje povinnú mínusovú položku v rozpočte, mnohí vodiči si zákonné poistenie vyberajú len podľa ceny. To sa však nie vždy oplatí.

Peňaženka s peniazmi

Motoristi, ktorí si uzatvárajú zásadne iba to najlacnejšie PZP, chcú v prvom rade ušetriť. Ponuky povinného zmluvného poistenia za najnižšiu cenu poskytujú v podstate len základné krytie, teda krytie zodpovednosti za škodu a asistenčné služby. Keď sa vodič ocitne v nepríjemnej situácii, ako je napríklad poškodenie auta pri nabehnutí na výtlk alebo živelnej udalosti, vzniknuté náklady bude musieť hradiť z vlastného vrecka. PZP pritom môže pomôcť aj v takýchto situáciách. Mnohí to však nevedia, a preto radšej stavia na tú najlacnejšiu ponuku. Dôvodov, prečo si veľa šoférov vyberá iba podľa ceny, je hneď niekoľko.

1. Keď je PZP povinné, nech je čo najlacnejšie

Zákon o povinnom zmluvnom poistení núti každého motoristu mať poistenie za škody, ktoré môže (ale aj nikdy nemusí) spôsobiť. Podobne aj zdravotné poistenie platíme povinne, aj keď nevieme, či, kedy a koľko zdravotnej starostlivosti budeme potrebovať. A pretože mať PZP je zákonom ustanovená povinnosť, a nie dobrovoľné rozhodnutie vodiča, je prirodzené, že ľudia hľadajú spôsob, ako si túto nutnosť splniť, ale neplatiť ani o cent viac ako treba. Podobne ako pri daniach či iných povinných výdavkoch.

Je pochopiteľné, že keď sú vodiči do uzatvorenia povinného zmluvného poistenia nútení, tak sa im do toho nechce, chcú čo najviac ušetriť a hľadajú to najlacnejšie PZP. Stále však platí, že nie je najmúdrejšie vyberať iba podľa ceny, pretože je rozdiel ušetriť a poistiť sa naozaj výhodne. Ponuka zákonného poistenia je dnes veľmi široká a veľakrát je medzi jednotlivými ponukami cenový rozdiel len niekoľko eur, každá z nich má pritom úplne inak nastavené limity, rozsah a ostatné podmienky.

2. Povinné zmluvné poistenie je predsa všade rovnaké

Ďalším z dôvodov, prečo chce mať takmer každý vodič povinné zmluvné poistenie čo najlacnejšie, je prevládajúci názor, že PZP je vo všetkých poisťovniach na Slovensku rovnaké. Je predsa upravené zákonom a poistné podmienky všetkých poisťovní na našom trhu sú takmer totožné. Teda, ak niekto vôbec v čase uzatvárania zmluvy poistné podmienky číta a porovnáva.

Je síce pravda, že poistné podmienky jednotlivých poisťovni v rámci povinného zmluvného poistenia majú rovnaký základ a sú si podobné, nie sú však úplne rovnaké. Každá poisťovňa si môže individuálne nastaviť napríklad výluky, rozsah poistenia, aké pripoistenia bude poskytovať a podobne. Preto úplne identické poistné podmienky určite nenájdete. Zatiaľ čo jedna poisťovňa môže ponúkať PZP so širokou ponukou pripoistení, iná môže mať výhodne nastavené limity a upravené výluky. Záleží vždy na konkrétnom vodičovi, čo je v rámci povinného zmluvného poistenia pre neho najdôležitejšie a ktoré podmienky budú pre neho najvýhodnejšie.

3. Zákonné poistenie nechráni vodiča ani jeho auto

PZP je poistenie zodpovednosti a ako také nechráni ani nás, ani náš majetok, ale prípadnú a vôbec nie istú škodu, ktorú možno spôsobíme niekomu inému. Veď naša poisťovňa poškodenému náklady na opravu nahradí, kedy a koľko už nie je našou vecou. Musí to predsa urobiť v zmysle zákona. Poisťovni stačí nahlásiť poistnú udalosť a viac sa o vec starať nemusíme.

Veľa vodičov vidí v PZP povinnosť, ktorá síce bude kryť ich zodpovednosť, ak spôsobia škodu inému vodičovi, ale žiadnu inú výhodu z toho nemajú. To je však omyl. Poisťovne poskytujú možnosť uzatvoriť si v rámci PZP aj rôzne pripoistenia, ktoré poskytujú poistnú ochranu vodičovi a jeho vozidlu. Môžete tak byť krytý v prípade, keď sa vám rozbije čelné sklo, auto poškodí ťarcha snehu alebo zrazíte divú zver. Správne zvolená kombinácia pripoistení môže v prípade starších áut nahradiť aj havarijné poistenie. Poisťovne dnes ponúkajú aj tzv. poistné balíky s vopred nadefinovanou kombináciou pripoistení za výhodnú cenu.

Banner PZP

4. Nikdy som nebúral a ani nebudem

Je aj iná pohnútka, ktorá zdôvodňuje prirodzené konanie väčšiny vodičov platiť za povinné zmluvné poistenie čo najmenej. Stále je u nás omnoho viac motoristov, ktorí žiadnu dopravnú nehodu ani drobnú škodu nikdy nespôsobili. A je veľa takých, ktorí sú presvedčení, že sú výborní, obozretní a opatrní vodiči a je preto nepravdepodobné, že by niekedy spôsobili dopravnú nehodu. Tak prečo potom platiť viac a nemať to najlacnejšie, ak si možno vybrať „to isté“ za rozdielnu cenu spomedzi toľkých poisťovní?

Nikdy nehovor nikdy. Stať sa môže všeličo, menšia aj väčšia nehoda a každý vodič sa s takouto nepríjemnosťou aspoň raz stretne. V mnohých prípadoch stačí len pár sekúnd nepozornosti a nehoda je na svete. Veľmi časté sú aj malé nehody na parkovisku, ktoré väčšina vodičov ani nerieši. Ak však niekomu inému ťuknete na parkovisku auto, z miesta nehody odídete a poškodenému vodičovi sa podarí vás vypátrať, môžete mať veľký problém. Takéto konanie je totižto považované za útek z miesta nehody. Preto sa neoplatí spoliehať na to, že vy nikdy žiadnu škodu inému vodičovi nespôsobíte.

Povinné zmluvné poistenie sa oplatí porovnávať

Dôvodov, prečo si mnohí vodiči vyberajú PZP podľa ceny, je podstatne viac. K výberu poistenia auta však treba pristupovať komplexne, pretože hoci tento typ poistenia kryje v prvom rade zodpovednosť za škodu, má aj ďalšie výhody. Ako sme už spomenuli, zákonné poistenie môže poistnú ochranu prostredníctvom pripoistení poskytnúť aj vášmu autu a tiež aj posádke vozidla. Poisťovne už v rámci základného balíka ponúkajú automaticky zahrnuté aj asistenčné služby a úrazové poistenie vodiča, prípadne celej posádky.

Napriek tomu existuje prípad, kedy sa pre vozidlo odporúča hľadať to najlacnejšie PZP. Ak vlastníte odstavené auto, ktoré nejaký čas neplánujete používať, môžete ho dočasne odhlásiť. V niektorých prípadoch však poplatky za dočasné odhlásenie môžu byť porovnateľné s uzatvorením najlacnejšieho povinného zmluvného poistenia. Preto je niekedy výhodnejšie uzatvoriť pre takéto auto zákonnú poistku a vyhnúť sa tak papierovačkám s dočasným odhlásením vozidla a jeho následným prihlásením.

Ako sa určujú ceny PZP?

Na výpočet konečnej ceny zákonného poistenia používajú poisťovne rôzne segmentačné kritériá, ako je vek držiteľa vozidla, jeho bydlisko, spôsobené škody a tiež aj výkon motora. Dokopy majú až 21 kritérií, pričom každá poisťovňa pripisuje jednotlivým kritériám rôznu dôležitosť. Aj preto sa oplatí poistenie porovnávať, pretože tak najrýchlejšie zistíte, kde si môžete uzatvoriť PZP za najlepšiu cenu. Využite naše porovnanie cien PZP a porovnajte si ponuky všetkých poisťovní na trhu. Práve porovnanie všetkých dostupných ponúk pre vaše vozidlo je kľúčové pri výbere toho najlepšieho poistenia auta.

Ako si nájsť najvýhodnejšie zákonné poistenie?

  • Pri každej ponuke si vždy všímajte viacero kritérií, nie iba cenu. Zistite si, aké limity poistného krytia má daná ponuka a čo je obsahom jej základného balíka. Overte si, či obsahuje aj úrazové poistenie, asistenčné služby alebo iné výhody.
  • Oboznámte sa s dostupnými pripoisteniami a vyberajte si tie, ktoré môžete naozaj využiť.
  • Preštudujte si poistné podmienky a oboznámte sa aj s tým, aké výluky má vami zvolená ponuka.
  • V poistných podmienkach si overte aj územnú platnosť zvoleného poistenia, či platí aj v iných európskych krajinách, prípadne ďalších štátoch mimo EÚ.
  • Ak ste si vybrali ponuku od poisťovne, s ktorou nemáte skúsenosti, preverte si jej značku. Pozrite si jej hodnotenia, referencie, komunikáciu. Tiež sa môžete oboznámiť aj s tým, aké ďalšie typy poistení ponúka. Mnohé poisťovne ponúkajú zľavy tým klientom, ktorí u nich majú uzatvorené viaceré poistky.


Najvýhodnejšie PZP máte na dosah. Porovnávajte a ušetrite!