pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Týchto 10 vecí o Tatrách určite neviete

23.03.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Okrem nezameniteľnej kultúry a historických pamiatok sa naša krajina môže pýšiť aj unikátnou prírodou. Právom sme hrdí najmä na Tatry, ktoré každý rok lákajú nielen tisíce Slovákov, ale aj zahraničných turistov. V tomto článku si môžete prečítať niekoľko zaujímavostí o našich veľhorách.

popradské pleso

Tatry by sme mohli považovať za výkladnú skriňu našej krajiny, pretože patria medzi to najlepšie, čo na Slovensku možno nájsť. Návštevníkov lákajú počas celého roka, pretože sú ideálne nielen na lyžovanie a ostatné zimné športy, ale tiež aj na turistiku, horolezectvo a ostatné aktivity. Hoci sa v našej krajine nenájde nikto, kto by o Tatrách nepočul, zďaleka o nich nevieme všetko. Aj tieto veľhory majú svoje tajomstvá, ktoré by mal každý Slovák poznať.

1. Tatry sú najvyššou časťou Karpát

Mohutný horský oblúk, ktorý sa tiahne od Rakúska cez územie Slovenska, Poľska a ďalších štátov až do Rumunska, sa nazýva Karpaty. Jeho najvyššie úseky tvoria práve Tatry. Zároveň sú neoficiálne považované za najmenšie veľhory na zemi. Neoficiálne preto, lebo rozloha všetkých menších pohorí sa nikdy úplne presne neporovnávala.

2. V Tatrách nájdete najnižšie dreviny na území Európy

Každý vie, že Tatry sú domovom rôznych vzácnych druhov rastlín. Patria medzi ne aj tri druhy plazivej vŕby, a to konkrétne Salix herbacea, Salix retusa a Salix reticulata. Sú výnimočné tým, že dorastajú maximálne do výšky 5 centimetrov, čo z nich robí síce najnižšie dreviny v Európe, ale zato veľmi odolné. Salix retusa najčastejšie nájdete na vápencoch a na žule, veľmi dobre sa jej darí hlavne na balvanoch. Salix reticulata obrastá najmä vápencové balvany, na iných druhoch kameňov by ste ju našli iba výnimočne. Najbežnejší druh plazivej vŕby je Salix herbacea, ktorý obľubuje vlhké lokality a vyskytuje sa na rôznych typoch podkladov.

3. Výnimočný slovenský vlk

V Tatrách okrem iných živočíchov žije aj najväčšia psovitá šelma v Európe. Je ňou Vlk dravý, ktorý v dospelosti môže dorásť až do výšky 1,5 metra a vážiť vyše 70 kilogramov. Vlci zvyčajne žijú samotársky, ale v zimnom období vytvárajú svorky, na ktorej čele stojí rodičovský pár. Zaujímavosťou je, že vlci sú verní až za hrob. Keď z páru jeden zomrie, bez ohľadu na to, či ide o samca alebo samicu, druhý vlk žije sám až do konca života. Hoci je známy ako pre človeka nebezpečné zviera, nie je to pravda. Loví najmä slabé kopytníky či menšie cicavce. Na ľudí útočiť nezvykne, od roku 1951 je zaznamenaný len jeden prípad, keď vlk napadol človeka. Neznamená to však, že by ste ho mali vyhľadávať alebo sa snažiť skrotiť. Divožijúce zvieratá je najlepšie obdivovať z diaľky a najlepšie je vyhnúť sa príliš blízkemu kontaktu, aby ste ich zbytočne nevyrušili.

TIP: Horská záchranná služba (HZS) má vlastnú aplikáciu, v ktorej každý návštevník hôr nájde veľa užitočných funkcií. V tomto článku si môžete prečítať všetko, čo by ste o aplikácii od HZS mali vedieť.

4. Prvá cezhraničná chránená oblasť na svete

Tatry zdieľame spolu s našimi poľskými susedmi. Práve vďaka spolupráci slovenských a poľských úradov sa podarilo vytvoriť zákonom chránenú prírodnú oblasť, ktorá presahovala hranice dvoch štátov. Tento projekt bol úplne prvý svojho druhu na svete.

5. Pozorovanie medveďov

Všetci vieme, že v Tatrách sa medveďom žije veľmi dobre. Stretnutie s takýmto zvieraťom pre človeka nemusí byť bezpečné, ale to mnohým nebráni v tom, aby ich medvede fascinovali. Všetci takíto odvážlivci by mali vedieť, že sa môžu zúčastniť pozorovania medveďov. Nehovoríme teraz o tom, aby ste sa medvede vybrali hľadať na vlastnú päsť. Využite služby zážitkových cestovných agentúr, ktoré vedia takéto pozorovanie sprostredkovať, samozrejme, so skúseným sprievodcom, ktorý sa postará o to, aby ste sa nevystavili nebezpečenstvu.

6. Jedinečná dopravná atrakcia

Výhľad z Lomnického štítu je jednoznačne nezabudnuteľný zážitok, no aj samotná cesta na toto miesto je výnimočná. Na Lomničák vedie lanovka, ktorá prekonáva vzdialenosť 4140 metrov a zároveň výškový rozdiel 866 metrov. V roku 1940, keď bola uvedená do prevádzky, bola vďaka týmto údajom najdlhšou lanovkou bez prestupu. Zmestí sa do nej maximálne 15 osôb a pohybuje sa rýchlosťou 9 m/s.

7. Po stopách Goralov

Vo Vysokých Tatrách môžete stretnúť nielen rodených Slovákov a turistov, ale aj Goralov. Ide o etnografickú skupinu, ktorá žije na pomedzí Česka, Slovenska a Poľska. Sú charakteristickí goralským nárečím a tiež tým, že stále dodržujú tradičné zvyky a tradície. Návšteva tradičnej goralskej dedinky alebo predstavenia je ako výlet do minulosti. Niečo také určite nikde inde neuvidíte.

8. Tatry boli posledným domovom unikátnej ryby

V roku 1984 vyplavilo Štrbské pleso asi 200 mŕtvych rýb, ktorých druh nebolo možné hneď identifikovať. Neskôr sa zistilo, že išlo o rybu zvanú Síh maréna, ktorá pochádza z poľského jazera Miedwie a do plesa bola privezená v roku 1929. V roku 1984 bolo teda Štrbské pleso podľa všetkého posledným miestom, kde táto jedinečná ryba žila. Bola výnimočná najmä preto, že v minulosti ju považovali za kulinársku pochúťku, ktorú obľubovala najmä šľachta. Preto sa objavili snahy o rozmnoženie tejto ryby po celej Európe a tak sa dostala aj do Štrbského plesa. Osudnou sa jej však stalo to, že bola veľmi citlivá na okolité podmienky a nevedela sa aklimatizovať. Vznikali síce jej krížence s inými rybami, ktoré boli odolnejšie, ale samotný druh Síh maréna postupne úplne vyhynul.

TIP: Viete, ako máte postupovať pri úraze na horách? Každý návštevník Tatier by mal dobre vedieť, čo robiť v takejto situácii.

9. Nájdete tu aj jaskyňu plnú netopierích kostier

Jediná vysokohorská jaskyňa, ktorá je na Slovensku sprístupnená verejnosti, sa nachádza v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške 1750 metrov. Jej názov zaujme už na prvé počutie, pretože sa volá Jaskyňa mŕtvych netopierov. Pri jej objavení sa v nej našli stovky netopierích kostier, pričom niektoré z nich sú staršie viac než 6000 rokov. Preto, ak chcete vidieť naozaj jedinečnú jaskyňu, určite sa vyberte práve sem. Nie je síce úplne jednoduché sa tam dostať, no určite to stojí za to.

10. Prvé hory, ktoré videla kráľovná Alžbeta

V roku 2008 do Tatier zavítala britská kráľovná Alžbeta s manželom princom Phillipom, pričom ich sprevádzal Ivan Gašparovič, ktorý bol v tom čase prezidentom Slovenska. Navštívili Hrebienok, kde sa stretli s vysokohorskými nosičmi, a obzvlášť sa kráľovnej Alžbete páčila jazda pozemnou lanovkou v Starom Smokovci. Podľa britských médií boli Tatry prvé horské stredisko, ktoré táto panovníčka navštívila.

Do Tatier len s poistením na hory

Do našich veľhôr sa môžete vybrať počas celého roka. Bez ohľadu na to, či chcete lyžovať alebo chodiť na túry, určite si pred odchodom nezabudnite uzatvoriť poistenie do hôr. Ak sa vám takéto poistenie zdá zbytočné, mali by ste vedieť, že od roku 2006 je každá osoba, pre ktorú bola organizovaná akcia horskej služby, povinná preplatiť náklady za tento zásah. Túto povinnosť ukladá zákon (pričom výnimku majú deti do 18 rokov a fyzické osoby nespôsobilé na právne úkony) a jediný spôsob, ako sa takýmto neželaným výdavkom dá vyhnúť, je horské poistenie. Na základe tejto poistky uhradí náklady za zásah horských záchranárov vaša poisťovňa.

Poistenie na hory je dostupné vo viacerých variantoch:

  • Základný balík je vhodný pre všetkých, ktorí sa na horách chcú venovať nenáročným aktivitám, ako je vychádzková alebo pešia turistika.
  • Rozšírený balík zahŕňa krytie rizikových a extrémnych športov či činností a tiež úrazové pripoistenie, preto je vhodný pre náročnejších turistov.
  • Nadštandardný balík poskytuje krytie vyššie uvedených rizík spolu s pripoistením batožiny a zodpovednosti za škodu.
  • Uzatvoriť si môžete aj ročné poistenie na hory, ktoré poskytuje komplexnú ochranu a zahŕňa všetky pripoistenia. V ponuke nájdete aj balík, ktorý obsahuje ešte aj pripoistenie storna.

Ešte stále váhate? Máme pre vás 5 tipov, prečo sa poistenie na hory neoplatí zanedbať.

Základné zásady bezpečnosti na horách

Hoci je pobyt na horách spojený najmä s oddychom, vždy je dôležité dbať na bezpečnosť. Vysokohorské oblasti majú svoje špecifiká, ktoré musí každý návštevník rešpektovať a prispôsobiť sa im. Preto za každých okolností dodržte nasledujúce zásady:

  • Pravidelne sledujte a rešpektujte výstražné informácie o bezpečnom pohybe na horách.
  • Trvanie a úsek plánovanej túry prispôsobte vašim schopnostiam, skúsenostiam a tiež zdravotnému stavu.
  • Pred odchodom na túru si zistite predpoveď vývoja počasia.
  • Čas túry si vždy naplánujte tak, aby ste sa po horách pohybovali za svetla.
  • Buďte zvlášť opatrní pri fotografovaní na strmom, náročnom alebo inom exponovanom teréne.
  • Priebeh túry si vždy dopredu naplánujte pomocou mapy alebo turistického sprievodcu.
  • Ak sa necítite na to, aby ste túru absolvovali sami, využite služby certifikovaných sprievodcov.
  • Pred odchodom na túru skontrolujte, či máte dostatočne nabitý mobilný telefón. Tiež si so sebou vezmite lekárničku a dostatok jedla a pitia.
  • Informujte aspoň jednu blízku osobu o tom, kam sa chystáte, na ako dlho a kedy predpokladáte, že sa vrátite.
  • V prípade, že sa počasie začalo zhoršovať, vtúre ďalej nepokračujte. Vráťte sa naspäť alebo si nájdite vhodný úkryt.
  • Ďalšie užitočné rady, ako sa správne pripraviť na výlet do hôr, nájdete v tomto článku.

Dobré vedieť: Poistenie na hory je platné len na území Slovenska. Ak chcete navštíviť časť Tatier, ktorá sa nachádza v Poľsku či horské oblasti v iných krajinách, uzatvorte si cestovné poistenie s pripoistením zásahu horskej služby.


Poistenie na hory si môžete uzatvoriť za tú najlepšiu cenu kompletne online. Vyskúšajte naše porovnanie cien a poistite sa rýchlo a jednoducho!