pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako jazdiť s hybridom? Tipy pre efektívnu a ekonomickú jazdu

25.05.2022 | Autor: Eva Majerská

Investovali ste do hybridu? Gratulujeme a tešíme sa z toho, pretože s autom na hybridný pohon nielenže šetríte životné prostredie, ale môžete si vychutnať množstvo ďalších jeho výhod. Napríklad aj zníženú spotrebu paliva. Ale pozor, hoci sa hybridy dokážu jednoducho prispôsobiť individuálnemu štýlu jazdy vodiča, vedome a pri osvojení správnych návykov dokážete jazdou na nich ušetriť ešte viac. Ako na to? Prečítajte si naše nasledujúce tipy.

detail na nápis hybrid na červenom vozidle

Veľa urobí správne brzdenie a zrýchlenie

Hybrid sa vyznačuje inteligentným narábaním s energiou. Pomôcť mu však môžete napríklad aj tým, že sa naučíte správne brzdiť. Kedy a ako? Sledujte počas jazdy dianie ďaleko pred sebou a predvídajte. Brzdite jemne a plynulo, počas dlhšieho časového úseku. Plynulé brzdenie šetrí brzdový systém, namiesto ktorého pracuje elektromotor ako generátor rekuperujúci energiu. Tá sa potom môže uložiť na neskoršie zrýchlenie.

Práve to je ďalší bod ekonomickej jazdy: dynamické zrýchlenie na želanú rýchlosť v krátkom čase je účinný spôsob, ako znížiť priemernú spotrebu energie. Síce v momente, kedy šliapnete na pedál, nárazovo miniete veľa energie, no iba na krátky čas. Zároveň môže pomôcť aj bezstupňová prevodovka, ktorá automaticky prispôsobí otáčky motora pre optimálny rozsah.

Ak teda pozorujete v diaľke na cestách obmedzenia, semafory, blížiace sa zápchy, začnite brzdiť pomaly a jemne, v prípade voľnej cesty naopak dynamicky zrýchľujte za kratší čas. Práve takto budete správne využívať energiu.

Riaďte sa podľa indikátorov a využívajte aj funkcie vozidla

Pomôcť ušetriť palivo môže aj aktívne využívanie funkcií vozidla a sledovanie indikátorov, ktorými nám auto ukazuje, kedy sa ktorý motor zapne. Napríklad brzdenie a zrýchľovanie si môžeme plánovať podľa indikátorov v dvoch sekciách, eco a power, ktoré sa u niektorých modelov hybridov zobrazujú priamo na Head-Up displeji pred sebou. Zariadenie tak vodiča naviguje, kedy je lepšie brzdiť a kedy zrýchľovať, tak aby sme ušetrili čo najviac. Z funkcií vozidla sa hodí napríklad využitie režimu EV, ktorý sa hodí na pomalý pohyb s využitím čisto elektromotora. Napríklad pri pomalom hýbaní sa vpred v zápche, pri parkovaní aj pri ďalších situáciách, kedy chceme ísť pomaly a nehlučne. Režim jazdy ECO zasa kontroluje činnosť palubných zariadení a prispôsobuje funkcie pohonného zariadenia s cieľom znížiť čerpanie energie. Nezabúdajte ho teda využívať čo najviac.

banner PZP s maskotom

Vypínajte, keď nejazdíte

Hoci by vás to mohlo zvádzať k ponechaniu zapnutého motora pri čakaní na parkovisku alebo v zápche (lebo – predsa sa nehýbem, tak nič nespotrebovávam), odolajte tomuto nutkaniu. Aj počas státia si auto berie cennú energiu na prevádzku palubných indikátorov, svetiel, klimatizácie, i keď spaľovací motor nefunguje. Nevybíjajte si zbytočne batériu a radšej auto vypínajte a zapnite až v momente jazdy.

Investícia do elektromobilu alebo hybridu je vysoká, preto sa oplatí naučiť sa jazdiť tak, aby vám to nízka spotreba paliva trocha kompenzovala. Samozrejme, vám môže pomôcť aj výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré si nájdete vďaka porovnávacej kalkulačke. Pri autách s alternatívnym pohonom môžu totiž niektoré poisťovne ponúkať nižšie sadzby poistného.

Ako je to s určovaním cien, hovorí odborník na poistenie, Vladimír Cvik: „Vo všeobecnosti treba povedať, že najdrahšie PZP majú vozidlá s naftovými motormi, naviac ide väčšinou o autá s vyššou kubatúrou a zároveň vyšším výkonom. Sú poisťovne, ktoré určujú poistné podľa výkonu, ale sú aj poisťovne, ktoré odvíjajú svoje ceny podľa kubatúry alebo podľa kombinácie oboch parametrov. Zo začiatku mohlo byť zákonné poistenie pre elektromobily výhodnejšie, pretože s nulovým zdvihovým objemom motora mali, samozrejme, nižšie poistné. Postupne však poisťovne zareagovali na nové podmienky a väčšina vytvorila samostatnú kategóriu pre elektrické autá. Pri vozidlách s rovnakým výkonom je teda aktuálne možné, že aj keď jedno z nich je elektromobil a druhé má spaľovací motor, tak v určitých kombináciách bude mať elektromobil drahšie PZP. Treba však dodať, že niektoré poisťovne sa snažia sadzbami zvýhodňovať nielen elektromobily, ale aj autá s hybridným pohonom. A práve tu stúpa význam porovnávania cien a podmienok poisťovní prostredníctvom poistnej kalkulačky.“

Výbornou správou je aj jednoduchší servis vozidla. Hybrid a elektromobil sú skrátka dopravou budúcnosti, a tak vám želáme veľa radosti z jazdy a čo najvyššie úspory.


Najvýhodnejšie PZP aj pre elektromobily a hybridy nájdete v našej kalkulačke!