pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ktoré autá sú najekologickejšie?

27.05.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Jedným z často skloňovaných slov súčasnosti je udržateľnosť. Potreba šetrenia životného prostredia sa dotýka každého aspektu nášho života, a tak je logické, že sa tomuto trendu snažia prispôsobiť aj producenti áut. V tomto článku sa pozrieme na to, ako to vyzerá s udržateľnosťou v otázke automobilov.

Ruky chrániace ikonku zeleného auta

Ochrana životného prostredia sa v automobilom priemysle neprejavuje len vo forme produkcie elektromobilov. Hoci sú elektrické autá podľa mnohých odborníkov budúcnosťou mobility, vozidlá so spaľovacími motormi sa budú používať ešte veľmi dlho. Na otázku, ktorý typ áut je ekologickejší, nie je také jednoduché odpovedať. Je síce pravda, že pri autách so spaľovacími motormi je potrebné regulovať tvorbu emisií, výroba elektromobilov zasa zanecháva výraznú uhlíkovú stopu.

Sú elektromobily naozaj šetrnejšie?

Keď sa hovorí o šetrení životného prostredia v rámci produkcie áut, mnohí si automaticky vybavia vozidlá jazdiace na elektrinu. Ani tie však nemožno považovať za úplne ekologické. Je všeobecne známe, že výroba elektromobilov produkuje veľký objem emisií. Pohonná látka týchto vozidiel je síce elektrina a ďalšie agregáty sú v porovnaní so spaľovacími motormi o dosť jednoduchšie, kameňom úrazu sú však batérie. Čím výkonnejšiu batériu elektromobil má, tým väčšiu uhlíkovú stopu zanechá jej výroba. Elektrické autá tak pri svojej výrobe ničia životné prostredie viac než produkcia niektorých modelov áut so spaľovacími motormi.

Karta sa obráti, keď zhodnotíme produkciu emisií počas jazdy. V tomto sú elektromobily jednoznačne šetrnejšie, pretože v porovnaní so spaľovacími motormi produkujú oveľa menej škodlivých látok.

Udržateľnosť ako významný cieľ

Automobilový priemysel nikdy nespí. Dôkazom toho je aj rastúci význam udržateľnosti pri výrobe všetkých typov automobilov. Producenti vozidiel stále hľadajú spôsoby, ako sa čo najefektívnejšie priblížiť k uhlíkovo neutrálnej výrobe a dodržať prísne nariadenia o produkcii emisií. Na tieto trendy nemajú vplyv iba stanovené podmienky Európskej únie (EÚ), ale tiež aj preferencie spotrebiteľov. Povedomie o ochrane životného prostredia a potrebe šetrnejšieho životného štýlu ide ruka v ruke so zvýšeným záujmom o využívanie ekologickejších vozidiel. Zníženie uhlíkovej stopy tak nie je otázkou iba dodržiavania nariadení EÚ, ale výrobcom môže priniesť aj konkurenčnú výhodu. Nejeden motorista dnes pri výbere auta už nepozerá iba na cenu a základné parametre, ako je napríklad typ prevodovky či výkon auta. Ľudí zaujíma už aj to, ako sa vozidlo, na ktorom budú jazdiť, vyrába a ako veľmi prispieva k ničeniu životného prostredia. Automobiloví výrobcovia sú tak veľmi dobre motivovaní k tomu, aby spotrebu pri výrobe čo najviac optimalizovali.

Uhlíková neutralita v automobilovom priemysle na Slovensku

Iné to nie je ani u nás na Slovensku. Závod Volkswagen Slovakia v Bratislave sa chce do roku 2050 stať uhlíkovo neutrálnym. Jeho cieľom sú nulové emisie nielen zo samotných výrobkov, ale aj z výrobného procesu a tiež z logistiky. V roku 2020 sa tomuto podniku podarilo splniť prísny emisný limit pre flotily od Európskej komisie, pretože vyrába elektrické a plug-in hybridné vozidlá a tiež aj CNG autá. Zároveň optimalizoval aj počet služobných áut svojich zamestnancov.

VW Slovakia nie je jediný automobilový závod, ktorý sa snaží. Koncern Jaguar Land Rover chce od roku 2025 prestať vyrábať vozidlá so spaľovacím motorom. V rámci svojej značky Jaguar chce od tohto roku mať vo svojom portfóliu iba čisté elektromobily a od roku 2030 by ju v tejto stratégii mala nasledovať značka Land Rover. Celý koncern si pritom dal odvážny cieľ, a to mať nulové uhlíkové emisie do roku 2039.

Za výrobným závodom, ktorý už je uhlíkovo neutrálny, pritom nemusíme chodiť ďaleko. Ide o český výrobný závod značky Škoda, ktorý sa nachádza v českom Vrchlabí. Podniku sa podarilo znížiť produkciu emisií CO2 až o 93 %. V tomto závode sa pôvodne vyprodukovalo 45 000 ton uhlíkových emisií každý rok, dnes je to len 3 000 ton ročne.

Najekologickejšie autá pre rok 2021

Šetrnejšia výroba a ekologickejšie vozidlá sú dve strany jednej mince. Ako sme spomenuli už vyššie, motoristov veľmi zaujíma aj to, či sú vozidlá, na ktorých jazdia, šetrnejšie k životnému prostrediu. Americká rada pre ekonomicky efektívnu ekonomiku (ACEEE) každý rok zostavuje rebríček „zelenších“ vozidiel. Hodnotí sa vyše 1000 modelov rôznych typov vozidiel, pričom sa posudzujú nielen elektromobily, ale aj vozidlá s klasickým spaľovacím motorom a tiež aj plug-in hybridné autá. Každý automobil je ohodnotený tzv. zeleným skóre, na základe ktorého možno posúdiť jeho úroveň udržateľnosti. Čím vyššie skóre auto má, tým je ekologickejšie, pričom maximálne môže získať 100 bodov. Nejde pritom iba o hodnotenie objemu emisií z výfuku každého vozidla. ACEEE prihliada na celkovú ekologickú stopu vozidla počas celej jeho životnosti. Pri hodnotení sa preto posudzujú aj aspekty, ako sú emisie spojené s výrobou elektriny alebo dopad na životné prostredie pri likvidácii a recyklácii auta.

Podľa ACEEE sú toto najekologickejšie autá pre rok 2021:

 1. Hyundai Ioniq Electric (elektromobil); skóre: 70 bodov
 2. MINI Cooper SE Hardtop (elektromobil); skóre: 70 bodov
 3. Toyota Prius Prime (hybrid); skóre: 68 bodov
 4. BMW i3s (elektromobil); skóre: 68 bodov
 5. Nissan Leaf (elektromobil); skóre: 68 bodov
 6. Honda Clarity (plug-in hybrid): skóre: 66 bodov
 7. Hyundai Kona Electric (elektromobil): skóre: 66 bodov
 8. Kia Soul Electric (elektromobil); skóre: 65 bodov
 9. Tesla Model 3 Standard Range Plus (elektromobil); skóre: 64 bodov
 10. Toyota RAV4 Prime (plug-in hybrid); skóre 64 bodov
 11. Toyota Corolla Hybrid (hybrid); skóre 64 bodov
 12. Honda Insight (hybrid); skóre 63 bodov

Zdroj: aceee.org

V rebríčku nájdete 7 modelov, ktoré sú plne elektrické, a zvyšok tvoria hybridné automobily.

Udržateľnosť v automobilovom priemysle je dôležitá téma

Hoci sa automobiloví výrobcovia vzhľadom na ich objem produkcie stále aktívne podieľajú na ničení životného prostredia, dobrou správou je, že na šetrnosť sa v tomto odvetví nezabúda. Tlačí na to nielen Európska únia, ale aj samotní spotrebitelia. Výber nového auta sa v posledných rokoch nezaobíde bez toho, aby sa väčšina motoristov nezamyslela nad tým, či si nezvolí ekologickejšie auto. Dnes máme na výber z viacerých typov šetrnejších vozidiel. Kto sa necíti na plne elektrické auto, môže si zvoliť hybridný model alebo si vybrať auto so spaľovacím motorom od automobilky, ktorá sa aktívne snaží znižovať uhlíkovú stopu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že s takým množstvom dostupných možností bude rozhodovanie náročnejšie. Vždy je však dobré si pripomenúť, že vďaka tomu, že máme na výber z viacerých možností, sa môže každý motorista podieľať aspoň minimálne na ochrane životného prostredia.

Najlacnejšie PZP pre akýkoľvek typ automobilu si vždy nájdete online

Bez ohľadu na to, na akom aute jazdíte, vždy si ho môžete výhodne poistiť. Stačí využiť našu kalkulačku PZP a porovnať si ceny. Zvolené poistenie si kompletne online aj uzatvoríte a všetky potrebné dokumenty vám budú doručené na vašu e-mailovú adresu. Žiadne vypisovanie papierov, chodenie do pobočiek poisťovní alebo dlhé čakanie. Vďaka využívaniu online služieb tiež prispejete k ochrane životného prostredia a navyše aj ušetríte. Nájsť výhodné poistenie pre vaše auto nikdy nebolo jednoduchšie. Stačí pár kliknutí a presvedčíte sa o tom aj vy.


Chcete svoje auto poistiť za najlepšiu cenu? Stavte na PZP online a najvýhodnejšie poistenie auta si vybavíte bez čakania a papierovačiek.