pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

10 jednoduchých tipov pre ekologickú domácnosť

24.02.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Za stav životného prostredia sme zodpovední všetci. A zároveň každý z nás môže pomôcť aspoň trochu s jeho ochranou. Reč je o nových návykoch, ktoré môžeme zakomponovať do chodu našich domácností. Zo začiatku to chce trochu viac úsilia, v konečnom dôsledku mať ekologickú domácnosť a brať ohľad na udržateľnosť nie je žiadna veľká veda. Ako na to, zistíte v našom článku.

sieťovka a mobilný telefón

Keď chcete žiť ekologickejšie, nemusíte radikálne zmeniť celý váš život. Aj malé zmeny môžu výrazne pomôcť. Pripravili sme pre vás zoznam 10 spôsobov, ako mať šetrnejšiu domácnosť.

1. Trieďte odpad

Úplným základom ekologickej domácnosti je triedenie odpadu. Mať samostatnú nádobu na každý druh odpadu by malo byť samozrejmosťou. V súčasnosti je veľmi rozoberaný aj kompostový odpad, ku ktorému mestá zriaďujú aj samostatné kontajnery, prípadne občanom poskytujú aj špeciálne nádoby na tento druh odpadu. Na internete si ľahko nájdete rôzne zoznamy či infografiky s praktickými informáciami o tom, do akého odpadu patria jednotlivé produkty. Triedenie odpadu je alfou a omegou udržateľnosti a zároveň to najmenej, čo môžete pre ochranu životného prostredia urobiť.

O najnovších zmenách v odpadovom hospodárstve si môžete prečítať v našom článku.

2. Spotrebiče, ktoré práve nepoužívate, odpojte zo zásuvky

Každý spotrebič, ktorý je zapojený do elektriny, čerpá energiu aj vtedy, keď sa práve nepoužíva. Elektroniku, ako je laptop, rýchlovarná kanvica alebo tlačiareň, nenechávajte zapojenú v zásuvke v prípade, že ich práve nepoužívate. Rovnako energiu čerpá aj nabíjačka na telefón, ktorá je sústavne zapojená v zásuvke.

3. Noste so sebou vlastnú fľašu

Nikto nespochybňuje dôležitosť pitného režimu a mnohí z nás nevyjdú z domu bez fľaše s vodou. Najideálnejšie však je, keď si nekupujete stále nové PET fľaše, ale používate svoju vlastnú. Na trhu je dnes množstvo rôznych druhov fliaš, ktoré sú vyrobené z recyklovaného plastu, skla alebo smaltu. Investícia do jednej takejto kvalitnej fľaše nielen prispieva k ochrane životného prostredia, ale šetrí aj vašu peňaženku.

4. Na nákup používajte vlastné tašky

Tento návyk si osvojilo už veľa ľudí, stále sa však nájdu takí, ktorí pri každom nákupe kupujú nové plastové tašky. Bez pletenej tašky či sieťovky sa nezaobíde žiadna ekologická domácnosť, pretože jej používanie je omnoho praktickejšie a šetrnejšie než dokupovanie tých plastových. Keď sa ocitnete v situácii, že si tašku predsa len budete musieť kúpiť, voľte radšej papierový variant.

5. Vytrieďte si e-mailovú schránku

V šetrnejšej domácnosti by sa malo myslieť nielen na triedenie odpadu, ale aj na poriadok v e-mailovej schránke. O tom, že aj odosielanie e-mailov zanecháva uhlíkovú stopu, sa veľmi nehovorí a málokto o tom vie. Každý odoslaný e-mail zanecháva uhlíkovú stopu okolo 0,3 až 4 gramov a práve triedením a minimalizovaním nedôležitej e-mailovej komunikácie môžete tiež prispieť k udržateľnosti. Reč je o spamových e-mailoch, ktoré by mal každý z nás z času na čas vytriediť. Pri triedení však nezabudnite aj zablokovať ich odosielateľov. Takto znižujete uhlíkovú stopu nielen na svojej strane, ale aj odosielateľovi.

Banner poistenie domu a domácnosti

6. Používajte čo najmenej plastových vrecúšok

Pri nákupe pečiva či zeleniny sa plastovým vrecúškam nevyhneme. Mnohí z nás ich však používajú príliš veľa, napríklad, keď do nich balia aj zeleninu či ovocie, ktoré baliť netreba, napríklad banány, avokáda či uhorky. Nadmerné používanie plastových sáčkov produkuje v domácnosti nielen zbytočný odpad, ale aj neporiadok. Šetrnejšia domácnosť sa v nevyhnutných prípadoch bez mikroténových vrecúšok nezaobíde, vždy je však na mieste ich používanie obmedzovať.

7. Podporte lokálnych výrobcov

Je všeobecne známe, že výrobky, ktoré nájdete vo väčšine supermarketov, nie sú najkvalitnejšie. Ak chcete naozaj kvalitné potraviny, siahnite po výrobkoch od lokálnych farmárov, pestovateľov a iných lokálnych firiem. Síce si za tieto produkty priplatíte, no budete jesť nielen zdravšie, ale aj podporíte miestnych výrobcov. Nakupovanie kvalitnejších a drahších výrobkov je zároveň dobrá príležitosť pre prehodnotenie vašej spotreby. V mnohých domácnostiach sa plytvá jedlom preto, lebo sa nakupuje príliš veľa. Udržateľnosť ide ruka v ruke s redukciou nadmernej spotreby jedla, pretože veľká časť toho, čo sa nakúpi a uvarí, sa následne vyhadzuje.

8. Nepoužité lieky a baterky nevyhadzujte

Mnohí možno nevedia, že lieky do odpadu nepatria. Preto, keď sa potrebujete zbaviť nepoužitých alebo nedoužívaných liekov, nehádžte ich do koša, ale vráťte ich do lekárne.

Do odpadu taktiež nepatria ani batérie. Obsahujú kyselinu, ktorá sa v prípade rozkladu batérie na skládke môže dostať do pôdy. Mnohé obchody či inštitúcie dnes poskytujú možnosť odovzdania nepoužitých batérií. Skúste sa rozhliadnuť okolo seba a takúto možnosť vo svojom blízkom okolí určite nájdete.

9. Používajte správne žiarovky

Klasické žiarovky vymeňte za LED osvetlenie. Šetria nielen životné prostredie, ale aj vaše peniaze a práve preto by v žiadnej ekologickej domácnosti nemali chýbať. Sú dlhotrvácne, niektoré druhy LED žiaroviek vám môžu vydržať aj viac ako 10 rokov. Znižujú spotrebu elektrickej energie, neprodukujú UV žiarenie a nepriťahujú hmyz. Okrem toho sú nezastupiteľným prvkom v každej smart domácnosti, pretože ich jednotlivé druhy možno napojiť na smart systém, ktorý dokáže automaticky zapínať a vypínať svetlo či regulovať intenzitu osvetlenia.

10. Každý deň sa snažte mať aspoň jednu hodinu bez elektriny

V dnešnej dobe si náš život bez elektriny nevieme predstaviť. Je však dôležité si uvedomiť, že využívanie elektriny má veľký dopad na životné prostredie. Preto vyskúšajte každý deň mať aspoň jednu hodinu bez toho, aby ste mali zapnutý počítač či televízor alebo využívali akékoľvek iné elektronické zariadenie. Tento čas môžete stráviť oddychom či so svojimi blízkymi. Osvojenie tohto návyku je dobré nielen pre životné prostredie, ale má aj pozitívny vplyv na našu psychiku. To je jedna z ďalších výhod ekologickej domácnosti, pretože podporuje obmedzenie používania mobilov, počítačov a ostatných zariadení.

Ďalšie tipy, ako žiť ekologickejšie a ušetriť

V súčasnej situácii sa každému hodia nielen praktické rady, ako chrániť životné prostredie, ale aj ako pritom viac ušetriť. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale udržateľný životný štýl vám môže pomôcť míňať menej peňazí na energie a aj na veci, ktoré používate v domácnosti.

  • Na umývanie riadu používajte namiesto špongií drevené kuchynské kefy s kvalitnými štetinami. Takto budete využívať menej plastu a tieto pomôcky navyše dlhšie vydržia.
  • Pred každým nákupom si vopred spíšte nákupný zoznam. To vám pomôže vyhnúť sa tomu, aby ste zbytočne nakúpili niečo, čo potom nevyužijete.
  • Vyrobte si domáce čistiace prostriedky. Na ich výrobu budete potrebovať ingrediencie, ktoré sa ľahko nájdu v každej domácnosti, napríklad ocot, citrón či sódu bikarbónu. Recepty na vlastné čističe sú dostupné na internete v mnohých variantoch.
  • Snažte sa vyhnúť používaniu kombinovaných obalov. Napríklad si môžete kúpiť mlieko v sklenej alebo plastovej fľaši namiesto v obale, ktorý je kombináciou fólie a papiera. Takéto obaly sú náročnejšie na recykláciu.
  • Keď sa chystáte napríklad na ples, večierok či inú veľkú spoločenskú udalosť, šaty či oblek si môžete požičať. Bude vás to stáť menej peňazí a zároveň si nekúpite oblečenie, ktoré vám bude zbytočne visieť v skrini.
  • Keď sa niekde u vás zbytočne svieti, tam zhasnite. A to aj v prípade, ak len odchádzate z miestnosti na pár minút. Je šetrnejšie nenechať zapnuté svetlo.
  • Nábytok u vás doma v jednotlivých miestnostiach usporiadajte tak, aby do nich mohlo prúdiť slnečné svetlo čo najintenzívnejšie. Snažte sa nemať nábytok, dekorácie a iné veci položené v izbách tak, aby zacláňali svetlu.
  • Teplotu vo vašom dome či byte skúste počas vykurovacej sezóny znížiť o pár stupňov. Doma môžete nosiť mikiny, svetre, vesty alebo používajte deky. Táto zmena milovníkov tepla možno nepoteší, no dá sa na ňu rýchlo zvyknúť. Prečítajte si viac o tom, ako sa dá ušetriť na energiách v domácnosti.
  • Zaobstarajte si termostat, ktorý bude teplotu u vás doma automaticky regulovať. Môžete si na ňom nastaviť rôzne programy, ktoré vám určite pomôžu efektívne vykurovať váš domov a zároveň ušetriť.
  • Aj na upchaté umývadlá môžete vyskúšať rôzne doma vyrobené prostriedky, ktoré sú rovnako účinné. Týmto spôsobom ušetríte na nákupe čističa odpadov a zároveň sa vyhnete používaniu chemikálií.
  • Ďalšia vec, ktorú doma nepotrebujete, sú rôzne bytové vône. Tieto výrobky môžu obsahovať zdraviu škodlivé chemické zložky a navyše pri ich výrobe vzniká veľké množstvo odpadu. Váš domov bude príjemne voňať najmä vtedy, keď ho budete pravidelne čistiť, upratovať a vetrať.
  • Namiesto papierových utierok začnite používať látkové utierky. Nové potom nebudete musieť kupovať tak často a zároveň vyprodukujete menej odpadu.

Poistenie online tiež šetrí životné prostredie

Šetrnejšiu domácnosť môžete mať aj vďaka tomu, že budete využívať viac online riešení. Celosvetová pandémia poukázala práve na ich dôležitosť a praktickosť. Nehovoríme teraz len o nakupovaní cez internet, ale aj o možnosti dojednať si poistenie kompletne online. Uzatvorenie poistenia je pre každého z nás nutnosť, ktorej sa nevyhneme, ak chceme používať svoje auto alebo chrániť seba a svoju rodinu na dovolenke či svoj majetok. Online porovnávacie kalkulačky šetria nielen vašu peňaženku a čas, ale aj životné prostredie. Na vypisovanie papierov a odkladanie rôznych papierových potvrdení môžete zabudnúť. Po uzatvorení poistenia vám na vašu e-mailovú adresu budú doručené všetky potrebné dokumenty a je potrebné si vytlačiť iba tie, ktoré naozaj budete potrebovať v tlačenej podobe. Napríklad pri povinnom zmluvnom poistení je to zelená karta a pri cestovnom poistení si vytlačte asistenčnú kartu.

Pri udržateľnosti sa oplatí zvážiť aj ekologické auto či bývanie

Začať žiť ekologickejšie si vyžaduje disciplínu a pevnú vôľu, v konečnom dôsledku však má šetrnejší životný štýl viac výhod než nevýhod. Mnohé ekologickejšie riešenia sú nielen ohľaduplnejšie k životnému prostrediu, ale v mnohých prípadoch aj šetria peniaze a sú praktickejšie či bezpečnejšie.

Okrem malých zmien je dnes možné zvoliť si ekologickejšie riešenia aj pri výbere auta či bývania. Elektromobily sú v otázke ochrany životného prostredia veľmi dôležité a stali sa bežnou súčasťou našich ciest a postupne si ich obľubuje stále viac motoristov. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a náročnejší proces nabíjania, nemajú však takú náročnú údržbu a servis. A vďaka nášmu online porovnaniu PZP môžu aj majitelia elektromobilov ušetriť na povinnom zmluvnom poistení.

TIP: Chcete o elektrických autách vedieť viac? Prečítajte si o najčastejších mýtoch a nepravdách, ktoré sa o tomto type vozidiel šíria.

Udržateľnosť sa skloňuje aj pri otázke bývania. Nízkoenergetické domy sú už niekoľko rokov veľmi populárne a rovnako aj solárne panely nie sú ničím výnimočným v mnohých šetrnejších domácnostiach. Ako pri všetkom, aj tu je dôležité zvážiť všetky výhody a nevýhody a samozrejme aj správnu poistnú ochranu. Drevodom je považovaný za rizikovejší, preto je možné, že majitelia sa stretnú s vyššou poistnou sadzbou pri poistení domu a domácnosti. Taktiež poskytujú niektorí poisťovatelia aj možnosť poistiť si solárne panely. Aj preto je dôležité poistenie porovnávať. Ľahko tak zistíte, ktorá poisťovňa vám dá najlacnejšiu ponuku.


Šetrite životné prostredie a tiež aj váš čas a peniaze. Využite našu kalkulačku poistenia domu a domácnosti a poistite svoj majetok kompletne online za najlepšiu cenu.