22.09.2022 | Autor: Eva Majerská
Vysoké ceny energií strašia nielen Slovákov, ale celú Európu. Zvykli sme si však na maximálne pohodlie, dostupné technické vymoženosti a pomocníkov v domácnosti. Nie je preto nutné panikáriť, pretože priemerný obyvateľ Európy má šancu ušetriť už pri jednoduchej zmene návykov. Šetriť energiami by sme navyše nemali len kvôli cene, ale aj pre dobro planéty. O tejto téme sa hovorí čoraz viac, v nasledujúcom článku vám teda prinášame súbor opatrení na šetrenie energie v domácnosti.
Jednoznačne najväčším žrútom energie v slovenských domácnostiach je vykurovanie – a to samotného obydlia, ako aj vody na umývanie. Keďže kúrime prevažne plynom, zníženie spotreby teplej vody a teploty v dome urobí významný pokles spotreby. Taktiež sa oplatí šetriť elektrinu, ktorú vyrábajú aj plynové elektrárne – čím sa dostávame opäť k úspore plynu.
Všetko je len o zvyku. Podľa štatistík je priemerná teplota v európskych domácnostiach okolo 22 stupňov. To je pomerne dosť a už zníženie kúrenia o jeden stupeň urobí pokles o približne 6 % spotreby. Napríklad teplota 19 stupňov umožňuje pohodlné fungovanie v domácnosti, ktoré prospieva aj zdraviu – v príliš vykúrených miestnostiach dostávajú dlhodobo zabrať aj naše dýchacie cesty. Nehovoriac o príjemnejšom spánku.
Pre tých, ktorí stavajú nový príbytok, už platia prísne pravidlá výstavby ekologických pasívnych domov. Ale aj staršie nehnuteľnosti sa oplatí zatepliť, najmä podlahu, obvodový plášť a strechu. Ide však o veľkú investíciu najmä z hľadiska terajších cien materiálov a práce. Vyhraté majú tí, ktorí sa na tohtoročnú zimu pripravovali vopred a zateplili si dom počas leta. Vďaka zatepleniu dokážete udržať v dome podstatné množstvo tepla a nemusíte teda ďalej vykurovať tak intenzívne.
Máte už rekonštrukciu za sebou? V tom prípade gratulujeme a pripomíname, že je vhodné prehodnotiť poistenie nehnuteľnosti. Cena vášho príbytku totiž so zateplením stúpla a poistnú zmluvu by ste si mali aktualizovať, aby dom neostal podhodnotený.
Vy ostatní, čo ste to nestihli, nezúfajte. Aj v energeticky náročnejšom dome môžete inteligentne udržiavať teplotu. Hlavné tipy sú:
Ľudia si niekedy neuvedomujú, že napríklad aj v kuchyni robia chyby, ktoré im zvyšujú spotrebu. Okrem varenia s odokrytým hrncom je to napríklad aj vkladanie teplého hrnca s jedlom do chladničky, čo spôsobuje, že spotrebič minie viac elektrickej energie. To isté platí, ak je chladnička hneď vedľa sporáka. Ak plánujete rozloženie kuchyne, na toto myslite vopred. Pre chladničku je ideálne miesto, kde na ňu nepraží slnko, nevyhrieva ju radiátor a ani rozpálená rúra. A teplé jedlo do nej nevkladajte, kým vám na sporáku poriadne nevychladne.
Na zohrievanie vody je lepšie použiť rýchlovarnú kanvicu – zohrievajte však len toľko vody, koľko potrebujete. Dobrý tip je variť vodu na cestoviny v kanvici a preliať ju do hrnca. Na rozmrazovanie jedla nepoužívajte mikrovlnku, nechajte ho rozmraziť prirodzene.
Elektrinu vám ušetrí výmena klasických žiaroviek za LED svietidlá. Večer zhasnite hlavné svetlá a svieťte len lokálne. Spotrebiče, ktoré nepotrebujú byť nonstop zapojené, odpájajte zo zásuviek, aj takáto maličkosť vám dokáže ušetriť trocha peňazí. Náročná na spotrebu je samozrejme klimatizácia – preto sa odporúča počas leta domácnosť dobre zatemniť a izolovať v nej chlad z noci, aby ste nepoužívali klímu nadmerne. Ideálnym riešením sú vonkajšie rolety, ale ak si túto investíciu nemôžete dovoliť, postačia aj hrubšie zatemňovacie závesy.
NA ZÁVER: Máme pre vás ešte niečo. Nedávno sme v článku radili, ako ušetriť na zbytočných výdavkoch v domácnosti, najmä tých súvisiacich s nákupmi a financiami. Prečítajte si naše ďalšie tipy.