pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Čo prinášajú mobilné aplikácie zdravotných poisťovní?

06.09.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Digitalizácia služieb je dnes dôležitá viac než kedykoľvek predtým. Nezaostávajú ani zdravotné poisťovne, ktoré svoje mobilné aplikácie neustále vylepšujú. V našom článku vám prinášame veľký prehľad mobilných aplikácií zdravotných poisťovní. Pozrite si, aké funkcie a výhody prinášajú poistencom.

mobilný telefón a stetoskop

Služby vašej zdravotnej poisťovne môžete mať stále pri sebe. Reč je o mobilných aplikáciách, ktoré svojim poistencom poskytujú všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku. Vďaka nim nemusíte mať pri sebe preukaz poistenca či vytlačený recept, ale budete ich mať neustále k dispozícii v elektronickej podobe. Okrem toho ponúkajú mobilné aplikácie zdravotných poisťovní aj ďalšie výhody.

Mobilná aplikácia od poisťovne Dôvera

Poisťovňa Dôvera poskytuje túto aplikáciu zadarmo pre všetkých svojich klientov. Funguje na zariadeniach Android, iPhone a tiež Windows Phone. Používatelia môžu využiť tieto funkcie.

Digitálne dokumenty

 • Elektronický preukaz poistenca - Cez aplikáciu môžu klienti poisťovne Dôvera využívať preukaz poistenca v elektronickej podobe a tiež aj Európsky preukaz (EHIC). Taktiež je možné do aplikácie pridať aj preukazy detí, ktoré sú poistené v tejto poisťovni. V aplikácií si aj ľahko skontrolujete platnosť jednotlivých preukazov.
 • Zdravotná karta v elektronickej podobe - V tzv. elektronickej zdravotnej karte sa nachádzajú súhrnné informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorá bola klientovi poskytnutá. Tiež tu sú bližšie údaje o vyšetreniach a lekárskych výkonoch či liekoch. Prostredníctvom elektronickej zdravotnej karty je možné reklamovať poskytnutý zdravotný výkon a tiež sa tu dajú skontrolovať aj liekové a potravinové interakcie. Zdravotnú kartu v aplikácii si môže používateľ vytvoriť pre seba a tiež aj pre deti do 18 rokov.
 • Elektronické recepty – V tejto sekcii sú uložené všetky recepty, ktoré boli klientovi predpísané. Tiež je tu možnosť nastaviť aj upozornenia na nový recept. V lekárni následne nie je potrebné recepty predkladať, stačí sa preukázať preukazom poistenca, ktorý sa tiež nachádza v aplikácii.

Rýchle vyhľadávanie informácií

 • Praktické informácie - V prípade potreby tu možno nájsť informácie o lekárňach a ich otváracie hodiny, tiež sa tu nachádza aj zoznam pohotovostných lekární a ich otváracie hodiny. Cez aplikáciu sú k dispozícií aj informácie o pohotovostiach a pobočkách Dôvery, ich otváracie hodiny a kontaktné údaje.
 • SOS karta - Cez SOS kartu prvej pomoci môže aplikácia užívateľa spojiť s linkou záchrannej zdravotnej služby a poskytnúť údaje o poslednej detegovanej polohe aj so súradnicami GPS. Možno tu uviesť informácie o krvnej skupine, alergiách, liekoch, ktoré klient užíva, a ďalšie informácie. Tiež je tu možnosť pridať núdzové kontakty, ktoré budú zosynchronizované so záchranárskou aplikáciou Bezpečné lieky 112 a Elektronickou pobočkou.

Ostatné funkcie

 • Rýchla platba poistného - Cez mobilnú aplikáciu je možné platiť nielen poistné, ale aj ostatné položky na úhradu. Tiež tu sú aj aktuálne informácie o klientových záväzkoch voči zdravotnej poisťovni, prehľad všetkých zrealizovaných platieb a prípadných dlhov voči poisťovni. Dostupné sú aj údaje o tom, kto za poistenca platí odvody a kto ich platil v minulosti.
 • Podpora darovania krvi - Poisťovňa Dôvera aktívne podporuje projekt mojakrvnaskupina.sk. Do aplikácie si klienti môžu pridať svoju krvnú skupinu a získajú tak informácie, či práve ich krv nie je niekde potrebná. Tiež tu nájdu aktuálne informácie o miestach odberu krvi.
 • Ostatné informácie - V aplikácii možno nastaviť aj push notifikácie s pripomenutím preventívnych prehliadok a tiež môže upozorniť na interakcie liekov a potravín s liekmi, ktoré klient užíva.

TIP: Chcete vedieť, aké nové benefity majú poisťovne pripravené pre svojich poistencov od 1.1.2023? Pozrite si naše porovnanie zdravotných poisťovní a získate rýchly prehľad o tom, aké benefity poskytujú zdravotné poisťovne svojim klientom.

Zdravotná poisťovňa Union a jej mobilná aplikácia

Aj táto poisťovňa pripravila mobilnú aplikáciu, ktorá je zameraná na digitalizáciu niektorých jej služieb a poskytovanie informácií. Je bezplatne dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Pre klientov sú k dispozícií nasledujúce funkcie.

Preukaz poistenca a ostatné doklady vždy po ruke

 • Preukaz poistenca v elektronickej podobe - Svoj preukaz poistenca môžu mať klienti poisťovne Union neustále so sebou aj v digitálnej podobe. Je plne platný a možno sa ním preukázať u lekára či v lekárni pri výbere receptu.
 • Elektronické recepty – V aplikácií sú evidované všetky predpísané recepty poistenca, tiež aj tie, ktoré už boli vyzdvihnuté alebo ich platnosť vypršala. Každý recept má pridelený čiarový kód, na základe ktorého ho možno vyzdvihnúť v lekárni.

Ľahké vyhľadávane lekárov, lekární a ostatných informácií

 • Vyhľadanie lekárov a zdravotníckych zariadení - Cez aplikáciu je možné vyhľadať lekárov, najbližšiu pohotovosť, nemocnice a iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Tiež je možné takto vyhľadať aj lekárne. K dispozícii sú rôzne typy vyhľadávaní a filtre.
 • Detaily liekov - V aplikácii sú k dispozícii aj všetky potrebné informácie o liekoch, ktoré boli klientovi predpísané. Je tu možné dohľadať údaje nielen o samotných liečivách, ale tiež aj o ich výrobcoch, viazanosti a pod.
 • Prehľad poskytnutých výkonov, receptov a diagnóz - V aplikácii je k dispozícii aktuálny prehľad všetkých receptov, ktoré boli poistenému vypísané, tiež potvrdené diagnózy a poskytnuté lekárske výkony a ošetrenia.

Ďalšie praktické funkcionality

 • Možnosť uzavrieť ďalšie poistenia - Poisťovňa Union poskytuje okrem zdravotného poistenia aj neživotné poistenie. Cez aplikáciu si klient môže ľahko uzavrieť PZP, poistenie majetku či cestovné poistenie od tejto poisťovne.
 • Núdzové kontakty – V aplikácii si klient môže nastaviť aj núdzové kontakty, tzv. ICE kontakty. Tiež je tam časť zvaná SOS, cez ktorú môže zatelefonovať na linku 112 alebo sa priamo spojiť s políciou, hasičmi či zdravotnou záchranou službou.
 • Prehľad výhod - Priamo v aplikácii sú dostupné aj všetky informácie o výhodách, ktoré poisťovňa Union poskytuje svojim klientom. Je tu uvedené aj, kto má na konkrétnu výhodu nárok, ako o ňu požiadať, koľko sa dá ušetriť a pod.
 • Informácie o deťoch - Do aplikácie si klient môže pridať aj svoje dieťa a zaznamenať v nej všetky dôležité informácie o zdravotnej starostlivosti a poistení svojho dieťaťa.
banner s maskotom

Mobilná aplikácia od Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Aplikácia od VšZP je pre klientov tejto poisťovne taktiež bezplatná a dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Používatelia môžu využívať tieto funkcionality.

Preukaz poistenca, recepty a ostatné dokumenty v elektronickej podobe

 • Digitálny preukaz poistenca – Týmto spôsobom má klient svoj zdravotný preukaz neustále k dispozícii bez toho, aby ho musel mať v tlačenej podobe.
 • Správa elektronických receptov – Ide o prehľad elektronických receptov, ktoré si klient ešte nevybral. Aplikácia upozorní, ak sú dostupné lacnejšie lieky s rovnakými účinnými látkami oproti predpísanému lieku. Tiež tu je pri každom recepte zobrazená informácia, či je potrebný aj papierový recept.
 • SOS karta – V aplikácii si klient môže vyplniť vlastnú kartu prvej pomoci, ktorá obsahuje údaje o jeho krvnej skupine, alergiách, liekoch, ktoré pravidelne užíva, chronických chorobách a pod. Tieto údaje môže aplikácia zobraziť aj vtedy, keď je telefón zamknutý. Cez SOS kartu možno zavolať aj rýchlu zdravotnú pomoc alebo vytočiť číslo ICE kontaktu.

Všetky potrebné informácie na jednom mieste

 • Vyhľadanie najbližších lekární či lekárov – Cez túto funkciu si klient môže vyhľadať lekára, lekáreň či iné zdravotnícke zariadenia. Nájde tu základné kontaktné informácie zvoleného miesta a tiež môže využiť možnosť navigácie na presnú adresu.
 • Preventívne prehliadky – Aplikácia poistencovi zobrazí dátum poslednej prehliadky a tiež informácie o nároku na ďalšiu preventívnu prehliadku. Ženám zobrazuje možnosť absolvovania preventívnej prehliadky u gynekológa, stomatológa a všeobecného lekára. Mužom sú zobrazené informácie o preventívnych prehliadkach u urológa, stomatológa a všeobecného lekára.
 • Služba Moje zdravie – Poskytuje prehľad o poskytnutej zdravotnej starostlivosti, teda o absolvovaných vyšetreniach, zákrokoch, predpísaných receptoch a pod. Aplikácia vie používateľa upozorniť na možnú úsporu pri doplatkoch. Prostredníctvom tejto časti aplikácie je možné aj reklamovať poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Tiež tu možno vidieť aj liekové interakcie.
 • Hodnotenie lekárov – Po návšteve lekára ho pacient môže v aplikácii ohodnotiť a pridať mu recenziu.

Ďalšie funkcie

 • Pridanie ďalších osôb – Do aplikácie môže poistenec pridať napríklad svoje deti alebo osobu, ktorú má v opatrovníctve. Tejto osobe tu môže manažovať prehľad poskytnutej zdravotnej starostlivosti a ostatné informácie.
 • Prihlásenie do ePobočky – Pomocou aplikácie sa môže klient ľahko prihlásiť aj do ePobočky. Overenie je možné realizovať cez aplikáciu, nie je potrebná GRID karta.
 • Peňaženka zdravia – V rámci tohto špeciálneho programu od VšZP si môže klient uplatňovať výhody ako jednotlivec v rámci Peňaženky zdravia MINI. Alebo vytvoriť so svojimi blízkymi skupinu a využívať benefity prostredníctvom Peňaženky zdravia MAXI.
 • Platenie poistného – Poistenci, ktorí sú samoplatitelia alebo SZČO, môžu cez túto funkciu zaplatiť poistné. Tiež je možné cez túto časť aplikácie uhradiť aj nedoplatky na poistnom či z ročného zúčtovania, pohľadávky vymáhané exekútorom a pod. Úhradu možno zrealizovať cez platobnú kartu alebo internetbankingom.

COVID preukaz EÚ dostupný v každej aplikácii

Jednou z veľmi dôležitých funkcionalít mobilných aplikácií od zdravotných poisťovní je to, že sú v nich dostupné digitálne COVID preukazy. Práve to v minulom roku spôsobilo výrazné zvýšenie počtu používateľov aplikácií od každej zdravotnej poisťovne. V niektorých dňoch počet nových používateľov stúpol až 10-násobne.

Okrem preukazu poistenca v elektronickej podobe, elektronických receptov a iných praktických funkcií tak majú používatelia mobilných aplikácií od zdravotných poisťovní aj COVID preukaz vždy k dispozícií.

Bez aplikácií v mobile si mnohí z nás už nevedia predstaviť život. Preto je dobrou správou to, že aj zdravotné poisťovne neustále vylepšujú svoje mobilné aplikácie a prichádzajú s rôznymi zaujímavými a praktickými novinkami. Ak mobilnú aplikáciu od svojej zdravotnej poisťovne ešte nevyužívate, určite to stojí za zváženie. Digitalizácia ich služieb šetrí klientom čas a energiu a v neposlednom rade aj životné prostredie, pretože vás zbavuje nutnosti mať pri sebe množstvo dokladov vytlačených na papieri.

Platíte preddavky v správnej výške?

Zdravotné poistenie si musí platiť každý z nás. Výška preddavkov je pre jednotlivých poistníkov rozdielna, pretože záleží na tom, či ste zamestnanec, živnostník alebo iná kategória platiteľa poistného. Ak si chcete overiť, či preddavky na zdravotné poistenie platíte v správnej výške, u nás ste na správnom mieste. Vyskúšajte našu kalkulačku zdravotného poistenia, vďaka ktorej si výšku odvodov vypočítate veľmi jednoducho a pohodlne.

Berte, prosím, na vedomie, že výpočet z našej kalkulačky slúži len na informatívne účely. V prípade akýchkoľvek nejasností ohľadom uhrádzania preddavkov na zdravotné poistenie sa preto, prosím, obráťte na vašu poisťovňu.


Najvýhodnejšie PZP, cestovné poistenie či havarijné poistenie môžete mať za pár minút!