pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Cestovateľský manuál: Ako si vybrať ubytovanie na dovolenku?

13.06.2024 | Autor: Lívia Ovcarčíková

Jedným z najdôležitejších krokov pri plánovaní každého výletu či dovolenky je výber správneho ubytovania. Práve to totiž dokáže výrazne ovplyvniť vašu spokojnosť, a teda aj celkový dojem z dovolenky. Našťastie, ubytovacích možností je skutočne veľa a môžete si vybrať čokoľvek od dobrodružného kempovania až po luxusný hotel.

záber na hotel

Rôzne možnosti = rôzne výhody a nevýhody

Ak premýšľate nad tým, aké ubytovanie na dovolenku si zvoliť, mali by ste vedieť, že každé z nich má svoje špecifiká. Neexistuje univerzálny návod, ako si vybrať. Čo je ideálne pre vás, nemusí vyhovovať niekomu inému. Zaváži, samozrejme, či sa chystáte na poznávací zájazd alebo na turistiku. Rovnako aj to, či idete na dovolenku s deťmi. Pri rozhodovaní preto zvážte niekoľko kľúčových faktorov – najmä typ plánovanej dovolenky, lokalitu, váš rozpočet a predovšetkým osobné preferencie. 

#1 Hotely a apartmány – komfortný dovolenkový variant

Ak si chcete počas dovolenky užiť maximálne pohodlie a pohodu, vyberte si z ponuky kvalitných hotelov a apartmánov. V tomto prípade určite oceníte upratovacie služby,  možnosť stravovania v hotelovej reštaurácii a často aj mnohé ďalšie možnosti vyžitia, aké ponúka napríklad hotelové wellness centrum.

Náš tip: Ubytovanie si môžete rezervovať priamo alebo využite portál Booking.com.

#2 Penzióny, B&B, Airbnb – alternatíva s domáckou atmosférou

V prípade, že uprednostňujete pokojnejšie prostredie a aj počas dovolenky sa chcete cítiť ako doma,  zvoľte si malý rodinný penzión alebo ubytovanie typu Bed & Breakfast (B&B). Malé ubytovacie zariadenia ponúkajú nielen raňajky v cene ubytovania, ale najmä osobnejší prístup majiteľov. Ak preferujete viac súkromia, skvelou alternatívou môže byť ubytovanie cez platformu Airbnb. Je ideálne pre rodiny alebo skupiny priateľov, ktoré potrebujú viac priestoru a väčšiu flexibilitu. Spravidla sú vybavené aj vlastnou kuchynkou, ktorá vám pomôže ušetriť na strave v často drahých reštauráciách. 

#3 Hostely a kempovanie – ekonomické riešenie pre dobrodruhov

Ideálnou voľbou pre cestovateľov s obmedzeným rozpočtom sú lacné hostely so zdieľanými izbami. Tento typ ubytovania oceníte najmä v prípade, ak radi spoznávate nových ľudí. Svoje cestovateľské skúsenosti si môžete s inými hosťami povymieňať v spoločenských priestoroch či spoločnej kuchynke. Podobné spoločenské možnosti poskytuje aj stanovanie v kempe, to je však zároveň skvelou voľbou aj pre milovníkov prírody. 

Vedeli ste, že... …existuje aj luxusná alternatíva kempovania? Označuje sa ako glamping (glamourous camping) a ponúka vybavené stany alebo chatky so všetkými modernými vymoženosťami.

Nepodceňujte dôležitosť cestovného poistenia

Bez ohľadu na to, aký typ ubytovania si nakoniec vyberiete, pred cestou rozhodne nezabudnite na kvalitné cestovné poistenie. Vyhraďte si čas a zostavte si balík cestovného poistenia, ktoré najlepšie zodpovedá vašim potrebám. Len tak sa vyhnete často vysokým výdavkom, ktoré by ste museli v prípade akejkoľvek neočakávanej udalosti platiť z vlastného vrecka. 

Cestovné poistenie vám v zahraničí pokryje liečebné náklady aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach. Pripoistiť si môžete aj storno zájazdu, stratu alebo krádež batožiny, zodpovednosť za škodu, riziko úrazu alebo aktívnu dovolenku. 

Vďaka nášmu online porovnaniu cestovného poistenia sa dokáže poistiť veľmi jednoducho. Vyplníte údaje o poistených osobách, zvolíte si poistné riziká a vyberiete si z aktuálnych ponúk slovenských poisťovní. Celý proces spolu s uzatvorením zmluvy a zaplatením poistného vám zaberie len pár minút. Ak hľadáte najlacnejšie cestovné poistenie, delí vás od neho len pár kliknutí.

Malá rada na záver: Na výbere vhodného ubytovania na dovolenku si dajte naozaj záležať. Nesprávna voľba môže totiž viesť k vášmu nepohodliu a možno aj sklamaniu z celej dovolenky. Nájdite si miesto, ktoré vám zaručí, že vaša dovolenka bude pohodlná, bez stresu a plná skvelých zážitkov. Skrátka, presne taká, ako si predstavujete. 


Zabezpečte si pohodovú dovolenku vďaka spoľahlivému a výhodnému cestovnému poisteniu na stránke Netfinancie.sk