pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako na správne zabezpečenie domu a bytu?

31.10.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Základom dobrého bývania nie je len kvalitná stavba a zariadenie domácnosti, ale aj bezpečnosť vášho majetku. U vás doma by ste sa vždy mali cítiť v bezpečí, preto sa zabezpečenie domu či bytu neoplatí zanedbať.

zlodej snažiaci sa dostať do domu

Či sa nám to páči alebo nie, žijeme vo svete, v ktorom sa kedykoľvek môže niečo stať. Vo vlastnom dome či byte by však každý mal mať pocit bezpečia a k tomu možno pomôcť viacerými spôsobmi. Je dôležité myslieť na správne zabezpečenie domu či bytu a, našťastie, dnes je na trhu veľa možností, ako zvýšiť zaistenie vášho vlastného bývania.

Mechanické bezpečnostné prvky

Úplným základom zabezpečenia domácnosti sú mechanické bezpečnostné prvky, teda správne zvolené dvere a zámky. Na trhu dnes nájdete rôzne typy dverí s rôznou úrovňou bezpečnosti. Vybrať si k nim môžete aj rôzne ďalšie prvky, ako je napríklad bezpečnostná zárubňa, panoramatický priezor či zvuková a tepelná izolácia.

Nemenej dôležitý je aj výber správneho zámku. Môžete mať buď klasický zámok, alebo inteligentný. Ku klasickému potrebujete kľúče, zatiaľ čo inteligentný zámok sa otvára pomocou inteligentného zariadenia, diaľkovým ovládaním, odtlačkom prsta alebo zadaním PIN kódu. Pri oboch typoch zámkov je dôležité brať do úvahy ich mieru bezpečnosti. Nevýhodou inteligentného typu zámku je to, že rovnako ako každé inteligentné zariadenie, môže byť hacknutý. Na druhú stranu aj s klasickým mechanickým zámkom si zručný zlodej ľahko poradí. V otázke zabezpečenia domu sa tak oba známky vyrovnajú. Preto je dôležité pri výbere akýchkoľvek bezpečnostných prvkov dbať na kvalitu a nechať si poradiť od odborníkov. Cena by v tomto prípade nemala byť hlavné kritérium pri rozhodovaní. A, samozrejme, ideálne je vhodne zvolené dvere a zámky doplniť ďalšími bezpečnostnými zariadeniami, ako je napríklad alarm. V otázke vašej bezpečnosti by ste nemali staviť len na jeden prvok, ale skôr na kombináciu viacerých bezpečnostných opatrení.

Alarm je vždy správa voľba

Vďaka domovému alarmu bude váš dom, byt aj domácnosť spoľahlivo chránená. V dnešnej dobe sú alarmy na takej vysokej úrovni, že vás dokážu upozorniť nielen na vniknutie neželanej osoby do domu, ale vedia poskytnúť oveľa viac funkcií. Môžu detekovať únik plynu, vznik požiaru alebo zvýšenú vlhkosť v dome. Dajú sa nainštalovať nielen do domu či bytu, ale tiež aj do garáže či akejkoľvek inej stavby alebo objektu. Jednotlivé funkcie alarmov si môžete nakombinovať podľa toho, čo potrebujete. Pri výbere je veľmi dôležitý typ, teda či si vyberiete drôtový alebo bezdrôtový alarm.

Drôtový alarm

Ako už názov napovedá, ide o alarm, ktorý prenáša signál cez drôty. Tento alarm sa umiestňuje napevno na konkrétne miesto a z tohto dôvodu je najlepšie ho inštalovať ešte pri výstavbe nehnuteľnosti alebo vtedy, keď sa vykonáva náročnejšia prerábka. Ďalším riešením je použitie líšt, do ktorých sa káble uložia. Výhodou drôtového alarmu je to, že nevyžaduje pravidelnú výmenu batérií a môže ďalej fungovať aj počas výpadku prúdu. Drôtové alarmy sú vybavené záložnou batériou, ktorá vydrží aj niekoľko hodín bez prúdu a pri jeho obnovení je schopná sa sama nabiť. Ďalšou výhodou je jednoduchá údržba, nižšia obstarávacia cena a lacnejšie náhradné diely. Drôtové alarmy sa odporúčajú najmä tam, kde je slabšie internetové pokrytie, prípadne na miestach, kde vôbec nie je.

Bezdrôtový alarm

Tento typ alarmov predstavuje veľmi pohodlnú a efektívnu možnosť zabezpečenia domu, bytu alebo inej stavby. Jeho hlavnou výhodou je jednoduchšia inštalácia a širší rozsah funkcií, ktoré nemusia byť zamerané iba na zabezpečenie bytu. Ďalšou výhodou bezdrôtových bezpečnostných zariadení je tá, že nie sú natrvalo spojené so stenou a je možné ich premiestňovať v podstate na akékoľvek miesto v dome, ktoré je v dosahu riadiacej jednotky. Nevýhodou bezdrôtového alarmu je vyššia obstarávacia cena a nutnosť pravidelne dobíjať batérie. Preto sú tieto typy alarmov vhodné najmä pre domy, byty a ďalšie objekty, ktoré sú trvalo obývané. Ak si takýto alarm nainštalujete napríklad na chatu, ktorú navštevujete len niekoľkokrát do roka, nebudete schopný batériu kontrolovať pravidelne. S vybitou batériou však alarm nebude môcť plniť svoju primárnu funkciu.

Čo všetko domový alarm dokáže?

Hlavnou úlohou alarmu je zabezpečenie bytu a domu prostredníctvom upozornenia na neoprávnené vniknutie. V súčasnosti sú domové alarmy vybavené celým radom ďalších funkcií, ktoré môžu nielen zvýšiť vašu bezpečnosť, ale aj spohodlniť vaše bývanie.

Pokiaľ ide o zabezpečenie domu, pre každý senzor alebo detektor pohybu vo vašej domácnosti si môžete nastaviť vlastnú dĺžku omeškania, kým bude spustený poplach. Alarm sa tak môže spustiť okamžite, po detekcii pohybu alebo o niekoľko sekúnd neskôr. Bezpečnostné zariadenie je možné doplniť kamerou a tiež aj mikrofónom a reproduktormi, cez ktoré sa budete môcť dohovoriť s ostatnými členmi domácnosti. Tiež je možné alarm prepojiť s telefónnym číslom, čo vám umožní na zariadenie zatelefonovať a spustiť poplach alebo z neho vytočiť číslo.

Vyšším levelom medzi alarmami sú tie, ktoré sú prepojené so smart domácnosťou. Takéto ovládače vám dokážu automaticky zamknúť a odomknúť dvere, stiahnuť žalúzie, spustiť zavlažovanie či prispôsobiť intenzitu svetla v miestnosti. Majú praktické využitie aj vtedy, keď dlhší čas nebudete doma, napríklad odcestujete na dovolenku. Ovládače dokážu automaticky vypínať a zapínať svetlá v rôznych miestnostiach vo vašom dome či byte, čím budú simulovať vašu prítomnosť.

Pre zvýšenie zabezpečenia domácnosti je možné niektoré druhy alarmov prepojiť s policajným systémom alebo systémom špecializovanej bezpečnostnej služby. Pri vniknutí nepovolanej osoby do domu bude okamžite upovedomená aj polícia či bezpečnostná služba. Alarm možno doplniť aj kamerou alebo ďalšími funkciami, ako je na príklad vypúšťanie bezpečnostnej hmly. Tú je zariadenie schopné vypustiť po stlačení špeciálneho tlačidla a slúži na dezorientovanie osôb, ktoré neoprávnene vnikli do domu. 

Je teda na vás, akú úroveň zabezpečenia bytu alebo domu si zvolíte. Alarmy ponúkajú množstvo funkcií, od tých základných až po tie najsofistikovanejšie. Upozorňujeme, že do inštalácie alarmu by ste sa nemali púšťať sami, ale je lepšie tento úkon prenechať na odborníkov. Rovnako je dobré sa s nimi poradiť ohľadom najlepšej kombinácie jednotlivých funkcií, pretože každá stavba si vyžaduje inú úroveň zabezpečenia.

Dôležité je aj správne poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Ako sme už spomenuli, správne zabezpečenie bytu, domu a domácnosti je výsledkom kombinácie viacerých prvkov. Jedným z nich je aj vhodne zvolené poistenie domácnosti a nehnuteľnosti. Majetkové poistenie chráni nielen nehnuteľnosť a to, čo je v nej v prípade vzniku škôd. Ochrániť vás môže aj v prípade neoprávneného zásahu cudzích osôb, teda v prípade krádeže alebo vandalizmu. Tieto dve riziká môžu byť kryté z poistenia domácnosti a tiež aj z poistenia nehnuteľnosti. Pre kvalitné zabezpečenie vášho majetku sa odporúča komplexné poistenie majetku, teda kombinácia oboch typov poistiek.

Je však dôležité spomenúť, že v rámci poistenia krádeže poisťovne vyžadujú určitú úroveň zabezpečenia domu a domácnosti. Zodpovednosť za stav a úroveň daného zabezpečenia nesie klient. Rovnako je pri priznaní poistného plnenia pri krádeži potrebné preukázať, že prišlo k tzv. prekonaniu prekážky, teda že zlodej musel vypáčiť zámok, deaktivovať alarm a pod.. Je to tak preto, lebo ani to najdrahšie poistenie nie je dôvodom na to, aby ste si na svoj majetok nemuseli dávať pozor.

Dobré vedieť: V prípade krádeže a vandalizmu je pre priznanie poistného plnenia z poistenia nehnuteľnosti alebo domácnosti dôležité, aby bola škoda potvrdená Políciou SR.

Oplatí sa mať aj kyber poistenie

V dnešnej dobe sa oplatí myslieť nielen na fyzické zabezpečenie vášho domu či bytu, ale aj na ochranu v online prostredí. Aj tam sa totižto môžu udiať podvody alebo krádeže. Je dôležité dávať si pozor na phishing, ktorý je stále veľmi rozšírený. Tiež nie je nič neobvyklé, keď ľudia nerozoznajú falošnú webovú stránku predtým, než na nej zadajú svoje citlivé informácie, napríklad údaje platobnej karty. Výsledkom týchto podvodov môže byť vybielenie bankového účtu alebo krádež identity.

Veľká časť nášho života sa odohráva v online prostredí a mnohí často zabúdajú na to, že aj tam im hrozia rôzne nebezpečenstvá. Našťastie, myslia na to poisťovne a preto do svojej ponuky zahrnuli aj kyber poistenie. Môžete si ho uzatvoriť v rámci poistenia domácnosti ako pripoistenie. Je určené na poskytnutie ochrany pred rizikami ako sú phishingové útoky pri platbách realizovaných online, zneužitie platobnej karty, kyberšikana alebo krádež identity. Kyber poistenie tiež dokáže zabezpečiť ochranu pri nákupe z internetového obchodu.

Upozorňujeme, že jednotlivé poisťovne, ktoré poskytujú tento typ poistenia, môžu mať poistné podmienky nastavené odlišne. Preto si pri výbere určite preštudujte Všeobecné poistné podmienky, oboznámte sa najmä s rozsahom poistného krytia, poistnými limitmi, nastavením územnej platnosti a výlukami.

Bezpečný domov je šťastný domov

Správne zabezpečenie domu, bytu a domácnosti je dôležitá stránka vášho bývania. Nie vždy je jednoduché zorientovať sa v bohatej ponuke bezpečnostných dverí, zámkov, alarmov a ostatných bezpečnostných zariadení. Preto sa pri výbere vždy poraďte s odborníkom, pričom platí zásada, že prihliadajte najmä na kvalitu a vyberajte si tie vlastnosti a funkcie bezpečnostných prvkov, ktoré naozaj využijete. Vo výsledku si zabezpečíte kvalitnú ochranu a pocit bezpečia vo vašom vlastnom dome či byte.

Netreba zabúdať ani na správne poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktoré zabezpečia nárok na náhradu škody pre prípady, keď vaše bezpečnostné prvky zlyhajú. Pre výber toho najvýhodnejšieho majetkového poistenia využite naše porovnanie cien poistenia domu a domácnosti. Takto získate prehľad o všetkých dostupných ponukách a poistenie si môžete aj ľahko uzatvoriť kompletne online. Otázku zabezpečenia vášho bývania by ste nemali brať na ľahkú váhu. Našťastie dnes je na trhu veľa možností, od zabezpečovacích prvkov až po kvalitné poistenie, takže ideálnu kombináciu si nájde naozaj každý. Podstatné je, aby ste sa u vás doma vždy cítili pohodlne a bezpečne.


Nenechajte nič na náhodu a uzatvorte si výhodné poistenie majetku, ktoré vás bude kryť aj v prípade krádeže a vandalizmu.