pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako si správne poistiť chatu alebo rekreačný dom? Poznáme odpoveď

06.12.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Mať vlastnú chatu na oddych je splnený sen mnohých z nás. Je však dobré myslieť na to, že je to ďalšia domácnosť, o ktorú sa treba starať a tiež aj chrániť. Rizikom sú nielen živelné udalosti ako povodne či záplavy, ale aj možnosť krádeží či vandalizmu. To všetko sú určite dostatočné dôvody, prečo si chatu alebo rekreačný dom poistiť.

chata v lese

Ale dajte si pozor na to, čo všetko poistenie môže kryť. Poradíme vám, ako sa pri poistení rekreačnej nehnuteľnosti vyhnúť zbytočným chybám. Poistenie chaty poskytujú poisťovne v rámci svojich produktov poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, respektíve ako poistenie rekreačných budov. Podobne ako pri bytoch či rodinných domoch, aj v prípade chát alebo chalúp sa poisťuje nielen samotná stavba, ale aj jej vybavenie. Okrem toho poistenie zahŕňa aj iné vedľajšie stavby na pozemku prináležiacom k hlavnej stavbe (altánok, dielňa, kôlňa, garáž či iné hospodárske stavby), prípadne i veci uložené v týchto stavbách alebo záhradný nábytok.

Už keď si prechádzate porovnanie poistenia nehnuteľnosti, v podmienkach niektorých poisťovní si môžete prečítať, že nehnuteľnosť musí byť určitú časť roka obývaná a nemala by chátrať. Taktiež platí, že chata či chalupa má slúžiť iba na osobnú rekreáciu, nie na komerčné účely. Poistenie takýchto rekreačných objektov má aj množstvo ďalších podmienok, ktoré by mali byť dodržané. Inak by sa mohlo stať, že vám poisťovňa náhradu škody zamietne.

Myslite na všetky riziká

Základom poistenia je ochrana proti škodám spôsobených prírodnými živlami, ako je víchrica, krupobitie priamy úder blesku, záplava a povodeň, pôsobenie snehu a mrazu a pod.. Pritom netreba zabúdať ani na škody, ktoré môže spôsobiť poškodené vodovodné potrubie spojené s únikom vody, požiar, výbuch (napr. plynovej bomby), skrat, zrútenie skál či pád stromov alebo iných predmetov. Takéto objekty majú často v hľadáčiku zlodeji, takže nie je na škodu sa zamyslieť aj nad krytím rizík spojených s vandalizmom a odcudzením. Poistenie je teda možné prispôsobiť na mieru potrebám majiteľa.

Viaceré poisťovne prihliadajú aj na to, či sa vaša chata alebo chalupa nachádza napríklad v povodňovej alebo inak rizikovej oblasti. Pokračuje Vladimír Cvik, odborník na poistenie: „Poisťovne môžu odmietnuť nehnuteľnosť poistiť vo viacerých prípadoch. Napríklad vtedy, keď takýto objekt je postavený na úplnej samote, v blízkosti lomu do 500 metrov alebo v zóne, kde hrozí vysoký stupeň vzniku povodne, záplavy, alebo aj zosuvu pôdy. Iné poisťovne síce umožnia poistenie uzatvoriť, ale za zvýšené poistné, prípadne sú niektoré z týchto rizík vylúčené z poistného plnenia. Problém pri uzatvorení poistenia môže nastať aj vtedy, keď samotná nehnuteľnosť je v neobývateľnom stave. Pre takéto prípady môžu poisťovne vypracovať individuálne ponuky poistenia s upraveným rozsahom poistnej ochrany a poistných podmienok.“

Alebo Konečná výška poistného sa bude teda odvíjať od viacerých kritérií, ako je:

  • hodnota chaty a jej vybavenia,
  • ako často sa využíva,
  • aký je jej vek,
  • z akých materiálov je postavená (napríklad zrubová chata z dreva má poistné vyššie z dôvodu zvýšenej horľavosti stavebnej konštrukcie),
  • v akej lokalite sa nachádza (vyššie riziko škôd má určite chalupa na samote než v rekreačnej oblasti plnej ľudí),
  • zvolený rozsah poistného krytia.

Dá sa poistiť chata proti vykradnutiu?

Aj rekreačnú nehnuteľnosť by ste mali mať riadne zabezpečenú proti poškodeniu cudzou osobou. To znamená mať kvalitné bezpečnostné zámky na dverách, prípadne mreže na oknách na spodnom poschodí a v pivnici alebo tiež alarm. Ak by sa napríklad po vykradnutí chaty pri poistnom šetrení ukázalo, že ste nechali zámok niektorých dverí odomknutý, poisťovňa vám škody nepreplatí. Bezpečnosť nehnuteľnosti teda nepodceňujte, ani keď máte uzatvorené kvalitné poistenie proti vykradnutiu. Nenechávajte si v chate ani drahšie zariadenia alebo veci vyššej hodnoty, ak v nej dlhší čas nebudete. Poistenie cenností či vzácnych a drahých vecí by ste mali riešiť separátne, keďže tieto sú pri poistení domácnosti v rekreačných objektoch z krytia vylúčené. Preto si pri uzatváraní poistnej zmluvy pozorne prečítajte celé poistné podmienky.

Pozor na nadpoistenie a podpoistenie

Tak ako pri bytoch či rodinných domoch, aj pri týchto stavbách by ste mali poznať ich aktuálnu hodnotu a poistnú zmluvu si pravidelne aktualizovať. Podpoistenie je častým problémom, ktorý nastáva najmä vtedy, ak majiteľ dlho neaktualizoval poistenie nehnuteľnosti, hoci jej hodnota postupne rástla. Výsledkom je, že má síce nízke poistné, ale poistné sumy nezodpovedajú reálnej cene nehnuteľnosti. V prípade škody tak poskytnuté krytie nemusí stačiť na opravu. Opačnou chybou je nadpoistenie, kedy zbytočne platíte príliš vysoké poistné, ale pri poistnej udalosti vám bude vyplatená len taká suma, ktorá zodpovedá skutočnej hodnote vášho majetku.

S výberom správnej poistky vám pomôže naša online kalkulačka poistenia nehnuteľnosti, vďaka ktorej si môžete porovnať ponuky jednotlivých poisťovní a poistiť svoju chatu, chalupu alebo rekreačný dom pohodlne a výhodne. Tiež sa môžete obrátiť na náš zákaznícky servis a nechať si poradiť od odborníkov. Poradia vám nielen s poistením nehnuteľnosti, ale aj s PZP, cestovným poistením a ďalšími typmi poistenia.


Okrem chát, chalúp a rekreačných domov je dobré poistiť si aj vedľajšie stavby. V tomto článku vám poradíme, na čo si pri výbere takéhoto poistenia dať pozor.