Tento druh poistenia je určený na krytie zodpovednosti zamestnanca za škody, ktoré môže spôsobiť svojmu zamestnávateľovi pri výkone pracovnej činnosti.
Popri všeobecnej zodpovednosti zamestnanca je Zákonníkom práce uložená aj povinnosť predchádzať škodám, ktoré spravidla nie sú poistením kryté. Poistenie zodpovednosti zamestnanca sa vzťahuje na zodpovednosť za škodu, ktorú poistený spôsobil svojmu zamestnávateľovi zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním, pokiaľ táto zodpovednosť vznikla výhradne podľa § 179 ods. 1 Zákonníka práce, prípadne iných predpisov upravujúcich zodpovednosť poisteného za škodu.
Spravidla je teda krytá len všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu spôsobenú pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním (§ 179 ZP). Táto zodpovednosť spočíva v zavinenom porušení právnej povinnosti (subjektívna zodpovednosť). Na rozdiel od všeobecnej zodpovednosti podľa Občianskeho zákonníka (§ 420 OZ) sa tu zavinenie zamestnanca nepredpokladá. Zamestnávateľ mu musí preukázať zavinenie.
Poistenie zodpovednosti zamestnanca je možné uzatvoriť aj pre štátnych zamestnancov v štátnozamestnaneckom pomere, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v služobnom pomere.
Poistenie zamestnanca sa nevzťahuje na zodpovednosť za škodu, za ktorú poistený zodpovedá zamestnávateľovi a ktorú spôsobil (vybrané situácie):
Nárok na plnenie poisťovne nevznikne aj vtedy, ak:
Plnenie poistiteľa je obmedzené na každú poistnú udalosť dojednanou poistnou sumou, ktorá predstavuje štvornásobok priemerného mesačného zárobku poisteného. Pre zamestnancov v štátnozamestnaneckom pomere, príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, Železničnej polície je poistná suma pri poistení zamestnanca trojnásobok priemerného mesačného zárobku poisteného.
Poistné sa stanovuje v závislosti od výšky poistnej sumy a druhu povolania, ktoré poistený vykonáva v pracovnom pomere a či má záujem o poistenie škôd na zverenom dopravnom prostriedku zamestnávateľa či škodu spôsobenú vedením tohto dopravného prostriedku pri plnení pracovných povinností. Za dopravný prostriedok sa považuje motorové vozidlo, prípojné vozidlo, trolejbus, koľajové vozidlo, poľnohospodársky traktor a lesný traktor, samohybný pracovný, poľnohospodársky, lesný alebo stavebný stroj.
Plnenie poisťovne je 90 % z nárokovanej sumy zamestnávateľom, najviac však do výšky dojednanej poistnej sumy, zníženej o spoluúčasť poisteného vo výške 10 %.
S príchodom jesene a zimy nastávajú pre vodičov vždy krušné časy. Príprava vozidla na zimu je pre drvivú väčšinu vodičov samozrejmosť: výmena pneumatík za zimné, kontrola funkčnosti stieračov či doplnenie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov patrí k jesennému folklóru. Horšie však je, že množstvo vodičov v zlom počasí jednoducho jazdiť nevie.
Súťaž finančných produktov Zlatá minca je už tradíciou a ani tento rok nebol výnimkou. Výsledky boli vyhlásené koncom septembra v rámci konferencie Finweek. Ktoré poisťovne dopadli najlepšie v jednotlivých kategóriách a ktorá z nich bola Objavom roka?
Motocykle sú veľmi obľúbeným prostriedkom prepravy, no jazda na nich je predovšetkým koníčkom a vyjadrením životného štýlu. Na Slovensku počet evidovaných motocyklov z roka na rok stúpa, podľa policajnej štatistiky z jari 2022 je ich okolo 163 tisíc (vrátane tých s postranným vozíkom). A napriek tomu iba malá časť z nich je havarijne poistená. Motocykle pritom patria medzi najcitlivejší hnuteľný majetok.