13.12.2022 | Autor: Eva Majerská
S príchodom jesene a zimy nastávajú pre vodičov vždy krušné časy. Príprava vozidla na zimu je pre drvivú väčšinu vodičov samozrejmosť: výmena pneumatík za zimné, kontrola funkčnosti stieračov či doplnenie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov patrí k jesennému folklóru. Horšie však je, že množstvo vodičov v zlom počasí jednoducho jazdiť nevie.
V autoškolách to učia málokedy, na jazdu v extrémnych podmienkach nás tak môže pripraviť len sám život, prípadne platené kurzy šmyku. Ako sa nedostať do riskantnej situácie, ktorá by mohla skončiť tragicky, to si vysvetlíme v nasledujúcom článku.
Dážď i sneh radikálne menia podmienky jazdy na ceste. Adhézia, teda priľnavosť vozovky, sa znižuje, nastávajú momenty, kedy pneumatika nie je vôbec v kontakte s vozovkou a vtedy prakticky nemáme kontrolu nad vozidlom. Ale jazde počas zlého počasia sa vo väčšine prípadov nemôžeme vyhnúť, do práce alebo za vybavovaním povinností jednoducho musíme. Položíme si preto otázku, ako by mala vyzerať bezpečná jazda počas upršaných dní a na zimných neupravených cestách?
Ak sa na vozovke počas búrky tvoria veľké mláky, cez ktoré musíte prechádzať, auto sa môže stať prakticky loďou, ktorá pláva na povrchu vody. Dostatočne hlboký dezén pneumatík dokáže pri jazde včas vytláčať vodu a udržiavať tak kolesá vozidla v neustálom kontakte s vozovkou. Pri veľkej rýchlosti alebo prudkých lejakoch už ale dezén nestíha a nastáva aquaplaning, teda plávanie na vode. V tomto momente sa vozidlo nedá normálne ovládať – nereaguje na zmenu smeru, ani na brzdenie, až do momentu, kedy sa pneumatika opäť dostáva do kontaktu s vozovkou. Aj vlhká vozovka bez mlák je však omnoho klzkejšia, v kontakte s pneumatikami môže pripomínať jazdu na blate. Vtedy sa výrazne predlžuje brzdná dráha vozidla.
V takýchto situáciách je dôležité najmä nepanikáriť. Takto by mala vyzerať bezpečná jazda v daždi:
TIP: Myslite na to, že vždy je dôležité mať na aute obuté tie správne pneumatiky. Viac o povinnosti prezuť na zimné pneumatiky a súvisiacich problémoch, ak tak neurobíte, sa dozviete v našom článku o pneumatikách.
Šmyk nie je nezvládnuteľná situácia, ukočírovať ho však dokážu len skutoční majstri. Vyžaduje si to prax a rozvahu. Aby ste sa však do tejto nešťastnej situácie vôbec nedostali, pri jazde na zasneženej, zľadovatenej a neposypanej vozovke dbajte na:
Aj pri najväčšej opatrnosti sa niekedy v zlom počasí kolízii nevyhneme. Zvýšený výskyt hlásení nehôd v dopravnom spravodajstve počas dažďa a sneženia je toho dôkazom. Povinné zmluvné poistenie môže pokryť práve škody spôsobené na vozidle iného vodiča pri nezvládnutí riadenia v daždi a na snehu. Poisťovňa uhrádza z PZP aj škody spôsobené štátu, keď napríklad pri šmyku poškodíte zvodidlá alebo plot na diaľnici.
Pri novom alebo drahšom vozidle sa oplatí mať uzatvorené aj havarijné poistenie, najmä u začiatočníkov. Pri nehode zapríčinenej vlastným zlyhaním sa nebudete musieť stresovať ešte aj kvôli finančným škodám na vozidle. Každopádne je lepšie jazdiť vždy tak, aby ste podobnú situáciu neboli nútení vôbec riešiť.