pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Musíte si pri kúpe na lízing poistiť auto u predajcu alebo sami?

28.07.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Pri kúpe nového auta je stále jednou z najvyhľadávanejších foriem financovania lízing. Tento spôsob kúpy má však viacero špecifík. Kým pri účelovom spotrebnom úvere ste od začiatku vlastníkom vozidla vy, pri kúpe na lízing je ním lízingová spoločnosť, ktorá vám ho prenajíma za mesačné splátky. Po dohodnutom období vozidlo odkúpite za zostatkovú cenu. Vozidlo na lízing však potrebuje zákonné a tiež aj havarijné poistenie, a tu nastáva otázka, či si ich môžete zvoliť sami, alebo vyberá poistný balík samotná lízingová spoločnosť.

autá v predajni

Pri lízingu je havarijné poistenie auta povinné

Povinné zmluvné poistenie vozidla nariaďuje zákon, havarijné poistenie auta je však pre majiteľa auta dobrovoľné. Nie však pri financovaní formou lízingu. V tomto prípade totiž ostáva majiteľom auta lízingová spoločnosť a tá vyžaduje, aby v momente podpisovania zmluvy s nájomcom, teda vami, malo vozidlo havarijné poistenie. A to s krytím všetkých škôd vrátane krádeže. Dôvod je celkom logický: lízingová spoločnosť chce mať svoj majetok zabezpečený pre všetky prípady, ktoré by mohli počas trvania lízingovej zmluvy nastať. Poistné plnenie musí byť vinkulované v jej prospech – takže v prípade nehody, krádeže, poškodenia vozidla budú peniaze z poisťovne poslané na účet lízingovej spoločnosti. Toto je podmienka pre financovanie kúpy vozidla nájomcom prostredníctvom lízingu.

Otázka, ktorá tu vzniká je, či si takéto poistenie môžete uzavrieť sami, alebo musíte akceptovať výber lízingovej spoločnosti.

Nemusíte si vybrať poistenie od lízingovky

Pravdou je, že výber poisťovne je na vás. Lízingové spoločnosti však väčšinou spolupracujú s niektorými poisťovňami a ich služby preto poznajú. Keďže sú často veľkoodberateľmi poistení, môže sa stať, že budú mať výhodnejšie podmienky, než keby ste si poistenie uzatvárali vy sami na vlastnú päsť. Niektoré lízingové spoločnosti vám ponúknu balík poistení – povinné zmluvné poistenie spolu s havarijným poistením v jednom. Iné lízingovky vám ponúknu len havarijné poistenie, pričom PZP si musíte zariadiť už sami. O tom, či uzatvorenie poistenia vozidla cez lízingovú spoločnosť môže byť výhodnejšie, hovorí odborník Vladimír Cvik: „Poistenie cez lízingovú spoločnosť nemusí byť vždy najvýhodnejšie, nakoľko cena poistenia sa môže premietnuť do mesačnej splátky a v konečnom dôsledku po rozrátaní na mesačné splátky je ročné poistenie drahšie. Niektoré lízingové spoločnosti zvýhodňujú podmienky lízingu napr. nižšou úrokovou sadzbou, keď si klient zoberie poistenie od nich. Pričom podľa Zákona č. 250/2007 o ochrane spotrebiteľa platí, že sa nesmie viazať predaj výrobku alebo poskytnutie služby na predaj iného výrobku alebo na poskytnutie inej služby.“

Naopak, ak si nájomca vyberie poisťovňu pre vozidlo sám, môže to pre neho byť tiež výhodné. Napríklad si môže zvoliť poisťovňu, v ktorej už predtým mal poistené iné vozidlo a ktorá mu poskytla výhody za bezškodový priebeh poistenia. Je možné, že takáto ponuka poisťovne bude ešte výhodnejšia, než keby si nechal vozidlo poistiť cez lízingovku. Ďalšie plus: ak si poisťovňu zvolíte sami a budete s poistením spokojní, nebudete musieť poistenie rušiť pred uplynutím splátkového kalendára. Havarijné poistenie totiž trvá aj po skončení lízingu, a ak je s ním nájomca – teda v danej chvíli už nový majiteľ vozidla – spokojný, nie je potrebné nič riešiť.

Každopádne je vhodné si podmienky poistení pravidelne kontrolovať a vždy za pár rokov odporúčame porovnať si ponuky poisťovní. Na našej stránke máte vždy k dispozícii na porovnanie cien havarijného poistenia, vďaka ktorému si vyberiete to najvýhodnejšie.


Hľadáte PZP a havarijné poistenie za tú najlepšiu cenu? Využite našu porovnávaciu kalkulačku a uzatvorte si obe poistenie naraz!