Kryje poistenie majetku aj požiar kotla a komína?
14.07.2021 | Autor: Katarína Zelinková
Veľké množstvo slovenských domácností je vybavené buď komínom, krbom alebo plynovým kotlom. Hoci vedia poslúžiť veľmi dobre, predstavujú aj riziko požiaru. Preplatí vám takto vzniknuté škody vaša poisťovňa?
Na aké poistenie sa môžete spoľahnúť?
Poisťovne definujú požiar ako živel a toto riziko je zahrnuté už v základných balíkoch poistenia nehnuteľnosti. Treba však myslieť na to, že požiar môže poškodiť ako vašu nehnuteľnosť, tak aj domácnosť. Preto sa pre komplexnú ochranu pred požiarom a ďalšími rizikami odporúča mať uzatvorené nielen poistenie nehnuteľnosti, ale aj poistenie domácnosti. Keď vám začnú horieť nevyčistené sadze v komíne, požiar sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozšíri na strechu. Takáto škoda bude krytá z poistenia nehnuteľnosti. Ak vám v kúpeľni skratuje plynový kotol či začne horieť krb v obývačke, oheň sa rozšíri do priestorov bytu alebo domu a vzniknú poškodenia prevažne v domácnosti.
Komplexná poistka domu a domácnosti tak bude chrániť nielen stavbu, ale aj to, čo je v nej. Poistenie nehnuteľnosti vykryje škody na múroch, omietkach, oknách a ostatných častiach domu, ktoré sú pevne spojené so zemou. Poistenie domácnosti ochráni vybavenie vašej nehnuteľnosti, teda nábytok, oblečenie, elektroniku a ostatné veci.
Dôležitá je revízia a pravidelná údržba
Keď u vás doma vznikne požiar a nahlásite poistnú udalosť, poisťovňu bude zaujímať príčina požiaru. Poistenie kryje predovšetkým nečakané a nepredvídateľné škody a v prípade, že dôvodom požiaru je zlý stav plynového kotla či komína, poisťovňa môže poistné plnenie znížiť alebo úplne zamietnuť.
Pravidelné revízie a správna údržba všetkých vykurovacích zariadení či už v dome, alebo byte je niečo, čo by ste rozhodne nemali zanedbať. Hoci sa väčšina škôd spojených s kotlami a komínmi deje počas vykurovacej sezóny, skrat v neskontrolovanom zariadení môže nastať kedykoľvek, aj mimo vykurovacej sezóny. Nejde pritom iba o záruku priznania poistného plnenia, ale aj o vašu bezpečnosť. Požiar totiž nie je nebezpečný len pre nehnuteľnosť a domácnosť, ale aj pre človeka.
Pri šetrení poistnej udalosti od vás poisťovňa bude požadovať doklad o poslednej vykonanej kontrole daného zariadenia. Ak takého potvrdenie nebudete môcť poskytnúť, automaticky to neznamená, že poisťovateľ bude krátiť, prípadne odmietne, poistné plnenie. Veľmi dôležité v tejto situácii je aj stanovisko hasičov, ktorí by mali byť schopní určiť príčinu požiaru. Poisťovňa pristúpi ku kráteniu poistného plnenia až vtedy, keď sa preukáže, že príčinou požiaru bola naozaj zanedbaná kontrola a údržba komína, kotla či iného zariadenia.
Pomôže poistenie nehnuteľnosti, keď požiar poškodí cudziu nehnuteľnosť?
V prípade, že požiar na vašej nehnuteľnosti poškodí susedov dom či byt, jeho majiteľ sa náhrady škody môže domáhať od vás. Dobrou správou je, že poistenie nehnuteľnosti vás podrží aj v takejto situácii. Je však potrebné mať v rámci poistenia nehnuteľnosti uzatvorené aj poistenie zodpovednosti za škodu. Tento typ poistenia kryje vašu zodpovednosť v prípade, že spôsobíte škodu niekomu inému. Musí však ísť o škody, ktoré majú súvis s vlastníctvom nehnuteľnosti, napríklad odletená časť strechy z vášho domu alebo aj požiar, ktorý vznikol u vás doma a rozšíril sa až do susedovej nehnuteľnosti.
Samozrejme, aj tu platí, že poisťovňa bude skúmať príčinu požiaru. V prípade, že sa preukážu také okolnosti vzniku požiaru, ktoré vylučujú zodpovednosť poistníka, poškodený sused si bude musieť škodu uplatniť z vlastného poistenia majetku.
Požiaru sa snažte predchádzať
Vždy je lepšie akejkoľvek škode predísť, než ju potom riešiť. V otázke požiarnej bezpečnosti sa snažte dodržať tieto zásady:
- Dbajte na pravidelnú odbornú kontrolu a údržbu kotla alebo akéhokoľvek iného vykurovacieho zariadenia.
- Nezanedbajte ani pravidelnú kontrolu komínov a dymovodov.
- Vykurovacie telesá a ohrievače nikdy neumiestňujte do blízkosti horľavých alebo nedostatočne odolných materiálov.
- Opotrebované alebo staré elektrické rozvody si nechajte vymeniť za nové.
- Nikdy nenechávajte bez dozoru otvorený oheň. Platí to najmä pre sviečky, otvorené grily aj plynové sporáky.
- Mobilné telefóny, notebooky a iné zariadenia nabíjajte iba vtedy, keď ste doma. Zapojené nabíjačky nenechávajte voľne odložené. Nielen, že zvyšujú riziko vzniku požiaru, ale spotrebúvajú malé množstvo energie, aj keď sa práve nepoužívajú.
Zvlášť pozorný by ste mali byť v období Vianoc. Vianočný stromček, adventný veniec a vianočné osvetlenie tiež môžu spôsobiť požiar. O tom, či aj takto vzniknuté škody kryje poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, sme písali v tomto článku.
Najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti si dojednáte kompletne online
Teraz už viete, že vaše poistenie bytu, domu a domácnosti kryje aj škody od požiaru, ktorý vznikol od zapáleného krbu, komína či pri skrate v plynovom kotli. Rovnako poznáte aj zásady, ktoré by ste mali v rámci prevencie dodržiavať, aby ste s prípadnou poistnou udalosťou nemali problémy. Pretože žiadne poistenie nie je dôvodom na to, aby ste sa k svojmu majetku správali nezodpovedne.
Je teda nespochybniteľné, že poistenie majetku je investícia, ktorá sa vyplatí. V prípade nečakaných a nepredvídateľných škôd na vašej nehnuteľnosti a domácnosti vám môže ušetriť stovky eur. Riziko požiaru je automaticky kryté už v základných balíkoch poistenia nehnuteľnosti a tiež aj poistenia domácnosti. Vďaka týmto poistkám môžete byť krytý pred množstvom ďalších rizík, ako je napríklad víchrica, povodeň, vandalizmus či krádež. Na to, aby ste svoj majetok výhodne poistili, pritom nemusíte nikam chodiť. Stačí využiť našu poistnú kalkulačku, ktorá vám porovná ponuky poistenia majetku od všetkých poisťovní. Ľahko a rýchlo si tak nájdete a uzatvoríte to najideálnejšie poistenie pre vás a svojmu domovu doprajete kvalitnú poistnú ochranu, ktorú si zaslúži.
Hľadáte poistenie majektu za najlepšiu cenu? Môžete si ho uzatvoriť ešte dnes kompletne online!