pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Preplatí poisťovňa škody pri požiari od vianočnej výzdoby?

22.12.2020 | Autor: Katarína Zelinková

K Vianociam neodmysliteľne patrí vianočný stromček, adventný veniec a pekná výzdoba. Okrem toho, že tieto veci navodzujú vianočnú atmosféru, majú aj jednu veľkú nevýhodu. Vo vašej domácnosti môžu výrazne zvýšiť riziko požiaru. Ak sa tak stane, vianočné sviatky nemusíte preplakať. Takúto škodu zaplatí vaša poisťovňa.

horiaca sviečka a ihličie

V mnohých prípadoch stačí len chvíľa nepozornosti a sviečky z adventného venca môžu zapáliť obrusalebo osvetlenie na vianočnom stromčeku skratuje a vznikne požiar. Zdokumentované sú aj prípady, keď vianočný stromček zhorel v priebehu niekoľkých minút. Vzniknutý oheň sa potom rýchlo šíri a odniesť si to môže vaša obývačka, a to nielen nábytok, ale napríklad aj steny či iné časti nehnuteľnosti.

Ak však máte uzatvorené poistenie domácnosti, môžete sa spoľahnúť na to, že poistná ochrana z tohto poistenia sa vzťahuje aj na takéto prípady. Ak vám napríklad zhorí nábytok, drahá sedacia súprava či pri požiari zhoria spotrebiče, to sú všetko škody, ktoré budú hradené z vášho poistenia domácnosti. Výnimočné nie sú ani prípady, keď sa oheň výrazne rozšíril a poškodili sa aj niektoré časti nehnuteľnosti. Tieto škody sú zasa kryté z poistenia nehnuteľnosti.

Toto je jeden z mnohých dôvodov, prečo by ste vašu nehnuteľnosť aj domácnosť mali chrániť pomocou komplexného poistenia majetku. Požiar vám na vianočnej nálade určite nepridá, ale v rámci tejto nepríjemnej situácie môžete predsa len získať istú pomoc. Ak budete poistený, náklady na opravu škôd po požiari nebudete musieť hradiť z vlastných úspor. Myslite však na to, že ani to najlepšie poistenie domu a domácnosti nie je dôvodom na to, aby ste sa u vás doma správali nezodpovedne.

Vonkajšia výzdoba má tiež svoje riziká

Rovnako ako vianočný stromček, aj vonkajšia vianočná výzdoba patrí neodmysliteľne k Vianociam. Aj tá však dokáže na vašom dome či byte napáchať veľké škody. Takáto výzdoba môže skratovať a spôsobiť požiar, ktorý poškodí napríklad fasádu vášho domu. Dobrou správou je, že aj toto sú škody, ktoré sú kryté z poistenia nehnuteľnosti. Je však potrebné, aby ste vo vašej poistnej zmluve mali zahrnuté aj riziko požiaru. V opačnom prípade vám nárok na náhradu škody nevzniká. Niektoré poisťovne môžu mať vo výlukách v rámci poistenia domu uvedený aj požiar, ktorý vznikol skratom. Ide o veľmi ojedinelú výluku, nezaškodí však, ak si to skontrolujete.

Dobrou správou je, že nárok na poistné plnenie budete mať nie len vtedy, keď požiar vznikne náhodným skratom. S náhradou škody môžete rátať aj v prípade, keď príčinou požiaru bude nesprávna manipulácia s osvetlením, zapálené sviečky ponechané bez dozoru alebo ďalšie podobné situácie.

Najlepšie je požiaru predísť

Najideálnejší vianočný scenár je taký, ktorý nezahŕňa požiar, hasenie a následné prešetrovanie udalosti zo strany poisťovne a vyplácanie poistného plnenia. Preto sme pre vás spísali niekoľko základných zásad, ako sa vyhnúť požiaru:

  • Na ozdobu vášho vianočného stromček, a tiež aj vonkajšiu výzdobu, používajte iba kvalitné a certifikované svetelné reťaze, prípadne iné typy osvetlení.
  • V žiadnom prípade na stromčeku ani v jeho bezprostrednej blízkosti nezapaľujte sviečky a prskavky.
  • Pri manipulácii so svetelnými reťazami a iným osvetlením si prečítajte pokyny a upozornenia výrobcu a snažte sa ich dodržať. Zároveň do osvetlenia neodborne nezasahujte.
  • Vianočný stromček umiestnite čo najďalej od radiátorov a otvoreného ohňa.
  • Dávajte pozor na to, aby sa s elektrickým osvetlením nehrali deti bez dozoru alebo aby ho nepoškodilo domáce zviera.
  • Vždy, keď odchádzate z domu, vytiahnite elektrické osvetlenie na stromčeku zo zásuvky.
  • Ak si vyberáte umelý vianočný stromček, uprednostnite taký, ktorý je vyrobený z nehorľavých materiálov.
  • Na ozdobu vonkajších častí domu či bytu používajte iba tie druhy osvetlení, ktoré sú určené do exteriéru.

Počas Vianoc si každý z nás chce oddýchnuť. Je však dobré myslieť na to, že opatrnosť nikdy nie je na škodu. Pri výbere a manipulácii s elektrickým osvetlením je dôležité byť zodpovedný a obozretný. Rovnako treba dávať pozor pri zapálených sviečkach, prskavkách a otvorenom ohni. Vyhnete sa tak tomu, aby vaše Vianoce skončili v plameňoch.

Za vianočnými sviatkami nasledujú oslavy Nového roka, ktoré sú neodmysliteľne späté so zábavnou pyrotechnikou. Tá je veľmi nebezpečná nielen pre človeka, ale aj pre autá a celkovo majetok. Ak chcete vedieť, aké poistenie kryje škody na vozidle od zábavnej pyrotechniky, prečítajte si náš článok.

Ak máte záujem chrániť váš majetok najlepšie, ako sa dá, kvalitné poistenie bytu či domu je správnou voľbou. S nami si ľahko a rýchlo vyberiete také, na ktoré sa budete môcť naozaj spoľahnúť. Poistite si váš dom a domácnosť online a zaručene ušetríte. Ostane vám tak viac peňazí napríklad na to, aby ste si vylepšili váš interiér a vytvorili štýlové bývanie presne podľa vašich predstáv.


Uzatvorte si poistenie majetku za najlepšiu cenu kompletne online!