pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kedy je potrebné k dopravnej nehode privolať políciu?

21.01.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Dopravné nehody sa stávajú každý deň. Aj keď je takáto situácia veľmi náročná a stresujúca pre všetky zúčastnené strany, dôležité je nepanikáriť a správne postupovať.

dva muži pri dopravnej nehode

Jednou z častých otázok, ktorú riešia vodiči pri dopravnej nehode, je tá, či je potrebné privolať políciu alebo nie. Zľahčovanie vzniknutej situácie sa neoplatí, pretože neskôr môžu nastať problémy, napríklad pri vyplácaní poistného plnenia z PZP. Zároveň však nie je potrebné políciu volať k menšej nehode alebo škodovej udalosti. Ako sa v tom vyznať?

Kedy k dopravnej nehode musíte políciu privolať?

Situácie, kedy musíte po nehode zdvihnúť telefón a kontaktovať políciu, sú presne špecifikované:

  • zúčastnení vodiči nie sú schopní dohodnúť sa, kto je vinníkom nehody,
  • pri nehode bola zranená alebo usmrtená osoba,
  • poškodil sa majetok štátu alebo obce (napr. dopravná značka, cesta, zvodidlá),
  • následkom nehody vznikla škoda na majetku tretej osoby (poškodené zaparkované auto, plot domu a pod.),
  • prišlo k úniku nebezpečných látok,
  • účastníci nehody nevedia presne určiť, aký bol jej priebeh,
  • hmotná škoda, ktorá vznikla pri nehode, presahuje sumu 3 990 €,
  • jeden zo zúčastnených vodičov z miesta nehody ušiel,
  • je podozrenie, že jeden zo šoférov je pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok.

Môže sa stať, že sa len ťuknete s iným vodičom, nevznikne žiadna väčšia škoda a jasne sa dohodnete na tom, kto je vinník nehody. Vtedy pôjde o škodovú udalosť a políciu volať nemusíte. V prípade, že si predsa len nebudete istý, či políciu máte privolať alebo nie, obráťte sa na asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené zákonné poistenie. Tá vám poradí, ako ďalej postupovať.

Treba volať políciu aj pri zrážke so zverou?

Tiež majte na pamäti to, že aj zrazenie divej zveri sa považuje za dopravnú nehodu a políciu privolať musíte. Tá následne kontaktuje poľovnícky zbor alebo správcu poľovného revíru. Zver rozhodne nenakladajte do auta a neberte si ju domov, dopustíte sa v takom prípade pytliactva! Svoje slovo má v tejto záležitosti aj poisťovňa. Ak máte v rámci vášho PZP uzatvorené aj pripoistenie stretu so zverou, vaša poisťovňa môže pre priznanie poistného plnenia požadovať aj správu od polície a tiež aj vyhotovené fotografie alebo video z miesta nehody.

Aj poisťovne majú svoje pravidlá

Väčšina dopravných nehôd predstavuje škodu a s ňou spojené výdavky. Vtedy nastupuje povinné zmluvné poistenie, ktoré má vodiča kryť v situácii, keď spôsobí škodu inému vodičovi. Na to, aby poisťovňa vyplatila poistné plnenie, stačí v prípade menšej nehody nahlásiť poistnú udalosť a priložiť Správu o nehode, ktorá musí byť riadne vyplnená a podpísaná obidvoma zúčastnenými vodičmi.

Maskot Netfinancie PZP

V prípade vážnejších nehôd môže poisťovňa požadovať aj záznam od polície. Ten sa bude hodiť aj v prípade, že vinník poistnú udalosť svojej poisťovni nenahlási. Ak bola k nehode privolaná polícia a spísala záznam, škodu môžu nahlásiť aj muži zákona.

Taktiež sa môže stať, že jeden z vodičov je pod vplyvom alkoholu. Ako postupovať v takejto situácii a riešiť s tým spojené prípadné problémy, sme vám priblížili v tomto článku.

Týmto chybám sa pri nehode vyhnite

Nikto si neželá, aby sa mu prihodila dopravná nehoda. Keď sa to už však stane, je dôležité zachovať chladnú hlavu a vyvarovať sa týmto najčastejším chybám:

  • Ak ste nehodu spôsobili vy, bez ohľadu na to, či ide len o malé ťuknutie alebo spôsobenie väčšej škody, v žiadnom prípade z miesta nehody neutekajte. Každý vodič by mal mať svoje auto poistené a spôsobenú škodu by ste teda nemali hradiť z vlastného vrecka. Práve autonehoda je situácia, kedy vás bude kryť vaše zákonné poistenie.
  • Snažte sa čo najpodrobnejšie a najzrozumiteľnejšie vyplniť Správu o nehode a nezabudnite na to, že toto tlačivo musí byť podpísané oboma vodičmi, ktorí sa stali účastníkmi autonehody. Originál si ponechá vinník, kópia ostane poškodenému.
  • Pri nahlásení poistnej udalosti dodržte stanovenú lehotu. Autonehodu, ktorá sa stala na území Slovenskej republiky, je potrebné nahlásiť do 15 dní odo dňa, kedy k nej došlo. Nehoda v zahraničí musí byť nahlásená do 30 dní.
  • V prípade, že sa niekto pri autonehode zranil, privolajte záchrannú službu, a to aj v prípade, že zranený svoj zdravotný stav zľahčuje. Rovnako neberte na ľahkú váhu ani vlastné zranenia.

Kolízia s iným vodičom nie je príjemná záležitosť. Každý je v strese, a účastníci v prvom momente nemusia hneď vedieť, ako sa zachovať. Na tejto stránke nájdete informácie ako postupovať, keď sa stane dopravná nehoda.

Ochráni vás PZP

Poistenie auta je pre mnohých vodičov zbytočný výdaj z povinnosti, avšak len dovtedy, kým nespôsobia dopravnú nehodu. Vtedy sa majú na koho spoľahnúť – na svoje PZP. Autonehoda a jej riešenie sa vďaka poisteniu dá zvládnuť bez stresov a nečakaných výdavkov. Preto sa neoplatí svoje povinnosti obchádzať a jazdiť bez platného povinného zmluvného poistenia. Takíto vodiči v prípade autonehody často spanikária a z miesta nehody utečú, čím si vyrobia len ďalšie problémy.

Nájsť si najvýhodnejšie PZP je pritom úplne jednoduché a zvládnete to za pár minút. Využite naše porovnanie cien povinného zmluvného poistenia a poistite svoje auto za tú najlepšiu cenu. Zaberie vám to len chvíľu a všetko vybavíte kompletne online. Poisťujte sa výhodne a pohodlne s Netfinancie.sk, vaším spoľahlivým partnerom vo svete poistenia.


Povinné zmluvné poistenie vás chráni v prípade dopravnej nehody aj pri iných nepríjemnostiach. Uzatvorte si najlepšie PZP online a ušetrite!