0850 555 000

PO-PIA: 08:00-17:00

Alkohol pri dopravnej nehode: čo robiť, keď vinník nafúkal?

16.10.2020 | Autor: Katarína Zelinková

Alkohol za volant nepatrí. Ak pri cestnej kontrole policajti namerajú vodičovi alkohol v krvi do jedného promile, dopustí sa priestupku. Ak nafúka viac, hrozí mu trest odňatia slobody až na jeden rok. Keď pod vplyvom alkoholu vodič spôsobí ešte aj dopravnú nehodu, ide o viac. Svoje slovo nebude mať len polícia, ale aj poisťovňa.

fľaša v ruke za volantom

Jednou z najčastejších výluk vo všetkých typoch poistenia je požitie alkoholických nápojov. Povinné zmluvné poistenie v tomto prípade nie je výnimkou. Toto poistenie síce kryje vašu zodpovednosť, keď spôsobíte škodu inému vodičovi, ak však nafúkate, poisťovňa vám s najväčšou pravdepodobnosťou poistné plnenie zníži alebo úplne zamietne. Náklady na náhradu škody, ktorú ste s vaším autom spôsobili s alkoholom v krvi, tak budete musieť hradiť z vlastného vrecka. Aj ak nafúkate len niekoľko stotín promile, poisťovňa vám to neodpustí. Tiež si dajte pozor na zostatkový alkohol. Po prehýrenej noci si radšej dvakrát rozmyslite, či si ráno sadnete za volant.

Alkohol za volantom v prípade vinníka

Dopravná nehoda je stresujúca situácia sama o sebe. Ak však navyše spozorujete, že vodič, ktorý nehodu zavinil, je pod vplyvom alkoholu, situáciu nepodceňujte a dodržte nasledujúce pokyny: 

  • Kontaktujte políciu, a to aj v prípade, ak s tým druhý vodič nesúhlasí. Privolanie mužov zákona totižto nie je podmienené súhlasom oboch zúčastnených strán.
  • Pravdivo a čitateľne spíšte Správu o nehode a trvajte na tom, aby vinník toto tlačivo podpísal.

Privolaní policajti s vami spíšu zápis a tak vznikne ďalší záznam o škodovej udalosti. S políciou ostaňte v kontakte pre prípad, že by druhý vodič škodu nenahlásil. Táto situácia nie je ojedinelá. Motoristi, ktorí spôsobili nehodu a zároveň sa dopustili priestupku, o tom neradi informujú svoju poisťovňu. Vy, ako poškodený, však máte právo na to, aby poisťovňa vzniknutú situáciu prešetrila. V prípade, že vinník bude s nahlásením poistnej udalosti otáľať, obráťte sa na políciu, ktorá spísala záznam. Namiesto vinníka môžu nehodu nahlásiť aj policajti. 

V prípade, že poisťovňa vyplatenie poistného plnenia z PZP vinníka úplne odmietne, môžete sa obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. Tá zabezpečí náhradu škody a následne bude vzniknuté náklady vymáhať od vodiča, ktorý nehodu spôsobil.

Keď piť, tak nesadať za volant

Ak sa k dopravnej nehode pridá alkohol, môžete si byť istý, že o problémy a papierovačky bude postarané. Preto si dávajte pozor a v žiadnom prípade nešoférujte, ak máte vypité. Tiež nezabudnite ani na zostatkový alkohol. Opitý vodič je totižto nebezpečný pre ostatných, ale tiež aj pre seba. Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody, ktorú zavinil vodič pod vplyvom, privolajte políciu a trvajte na spísaní záznamu.

Nezodpovedné konanie, akým je šoférovanie v akomkoľvek inom než triezvom stave, je riziko, ktoré nie je kryté z povinného zmluvného poistenia. Preto myslite na to, že takto sa riskovať neoplatí. Na vaše PZP sa však môžete spoľahnúť v mnohých iných situáciách. Vaša poistka vás nemusí chrániť iba v prípade, keď spôsobíte škodu inému vodičovi. Môže vás kryť napríklad pri strete so zverou, pri vyčíňaní prírodného živla alebo keď sa poškodí čelné sklo na vašom aute.

 


Za volant nikdy nesadajte bez povinného zmluvného poistenia. Uzatvorte si výhodné PZP za pár minút s Netfinancie.sk!