pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Problematické autonehody: Čo robiť, ak vinník ujde alebo nemá PZP?

01.08.2022 | Autor: Eva Majerská

Život prináša rôzne príbehy a platí to aj na cestách. Stačí sledovať každodenné správy polície a je jasné, že aj napriek zákonu o cestnej premávke sa u nás nájde nemalé množstvo vodičov, ktorí veľa riskujú. Zriedkavé nie sú jazdy pod vplyvom alkoholu, bez platného vodičského preukazu, s vozidlom bez technickej a emisnej kontroly a v neposlednom rade bez povinného zmluvného poistenia. Problém je, keď sa účastníkmi takýchto príbehov nedobrovoľne stávame my, ktorí sme na cestách zodpovední.

Práve to, že vinník nehody nemá uzavreté povinné zmluvné poistenie, je problém, na ktorý môže reálne doplatiť aj zodpovedný vodič. Hoci vlastníkovi vozidla bez PZP hrozí niekoľkotisícová pokuta, niektorých to neodradí a jazdia si veselo po cestách, kým nezapríčinia dopravnú nehodu. Podľa nedávnych štatistických odhadov jazdí po našich cestách až okolo 200-tisíc vozidiel bez PZP.

Podobne nepríjemné pre vás môže byť, ak ráno po príchode na parkovisko nájdete svoje auto poškodené a pôvodca škody je neznámy. Ako sa zachovať? Ako sa čo najlepšie ochrániť pred takouto situáciou?

Vinník sa snaží utiecť? Zachovajte chladnú hlavu

Mnohokrát vinníci nehody pod vplyvom skratu z miesta činu utečú, a to aj vtedy, keď majú platné PZP. Možno sú pod vplyvom alkoholu či majú strach z policajného vyšetrovania... Čo je však dôležité, je otázka, ako by ste mali zareagovať vy.

Základ je: nepanikáriť a snažiť sa vinníka nehody identifikovať. Najdôležitejšie je pokúsiť sa zapamätať si evidenčné číslo jeho vozidla a potom zavolať na políciu. Ak ste to už nestihli, prípadne ste vozidlo našli poškodené bez toho, aby vám vinník zanechal na seba kontakt, volajte políciu aj tak. Nezáleží na tom, či hodnota vzniknutých škôd je nižšia než 3990 €. Policajti prípad zdokumentujú a pokúsia sa vypátrať vinníka na základe kamerových záznamov alebo vypočutia možných svedkov. Ak ho odhalia, škody bude možné uhradiť z jeho PZP.

Od 1. júna 2022 platí novela v zákone a pri posudzovaní dopravnej nehody sa už nezohľadňuje výška škody. To znamená, že aj pri poškodeniach, ktoré presiahli sumu 3 990 € nie je potrebné volať políciu. Je však dôležité, aby zúčastnení vodiči spísali Správu o nehode a vypísané tlačivo obaja potvrdili svojim podpisom. Viac sa dozviete v našom článku.

Čo robiť, ak vinník nemá PZP

Aj v prípade, že máte dočinenia so šoférom, ktorý na svojom vozidle nemá uzatvorené povinné zmluvné poistenie, určite zavolajte políciu. Vznikne tak oficiálny záznam o nehode, aby nedošlo k situácii, že sa bude chcieť vinník vykrútiť zo svojej zodpovednosti a prehodiť ju na vás. Potom nasleduje spísanie nehody a nahlásenie udalosti Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP), ktorá vypláca v takýchto prípadoch škody z garančného fondu. SKP sa následne sama vysporiada s vinníkom nehody, od ktorého bude požadovať úhradu všetkých nákladov.

Zlou správou pre vás ako poškodeného je, že pri riešení takýchto situácií je potrebné rátať s dlhším procesom vyriešenia celej záležitosti. Ak na vašom vozidle vznikli škody, ktoré je treba nevyhnutne opraviť, pravdepodobne budete nútení si opravu uhradiť sami a potom čakať na náhradu škôd od SKP.

Prevenciou problémov je aj havarijné poistenie

A práve to je dôvod, prečo sa zíde mať okrem PZP aj havarijné poistenie. V prípade, že sa vaše cesty skrížia s takýmto nezodpovedným vodičom, ktorý vám spôsobí škodu, z havarijného poistenia si môžete uplatniť náhradu škody. Konkrétne tu vaša poisťovňa uplatní riziko „stret s iným účastníkom cestnej premávky“. O tom, či má takéto krytie aj nejaké nevýhody pre vás, hovorí odborník na poistenie Vladimír Cvik: „V prípade uplatnenia škody z havarijného poistenia poisťovňa preplatí náhradu škody, a poškodený uhradí dohodnutú spoluúčasť ktorú si dojednal pri uzatvorení poistenia. V prípade ak vinník je známy, tak poisťovňa si regresuje náhradu škody z poisťovne vinníka. A poškodenému sa to nepočíta do bezškodového priebehu. Poisťovňa pri čiastočnej škode uhradí náklady na opravu vozidla v cene nových originálnych náhradných dielov. Pokiaľ však poisťovňa pri obhliadke vozidla zistí že náklady na opravu sú väčšie ako reálna hodnota vozidla, tak sa jedná o totálnu škodu a poisťovňa vyplatí klientovi všeobecnú hodnotu vozidla poníženú o spoluúčasť.“

V prípade, že si chcete vaše auto havarijne poistiť, využite našu kalkulačku poistenia auta. Takto si rýchlo a pohodlne nájdete nielen havarijné poistenie ale aj PZP, bez ktorého sa, ako vidíte, skutočne neoplatí vyjsť s vozidlom na cestu. Nemusíte sa báť toho, že vás havarijné alebo zákonné poistenie vyjde príliš draho. Stačí si porovnať ceny a sami sa presvedčíte, že určite ušetríte.


Vyskúšajte našu kalkulačku pre porovnnaie cien PZP aj havarijného poistenia. Môžete si uzatvoriť dva typy poistení, pričom údaje zadáte len raz!