pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Karavanom do Chorvátska: Je dovolenka v Chorvátsku drahšia?

03.08.2023 | Autor: Eva Majerská

S karavanom môže byť dovolenka v najobľúbenejšej destinácii Slovákov ešte lepšia. Kopec dobrodružstiev a voľná ruka pri plánovaní ciest, kedy sa nemusíte obávať o to, že nebudete mať kde skloniť hlavu na noc. Samozrejme, treba rátať s tým, že nemôžete prenocovať len tak hocikde a tiež by ste si do rozpočtu mali zarátať poistenie karavanu. Navyše, bude to karavanom do Chorvátska také výhodné, ako sme boli zvyknutí v minulosti?

žena na dovolenke s karavanom

V prvom rade uvedieme, že karavanom myslíme obytný automobil, ktorý je v podstate vozidlo s vlastným motorom a priestorom na bývanie, aj obytný príves, ktorý slúži na rovnaký účel, ale nemá vlastný motor a musí byť ťahaný za vozidlom. Oba tieto typy sa však v bežnej reči môžu uvádzať ako karavan. Presné rozdelenie je potom nutné pri poistení, ale k tomu sa dostaneme neskôr.  

Výhody a nevýhody dovolenky karavanom

Chorvátsko vníma množstvo našincov ako svoje druhé „doma“ – krásna destinácia s množstvom ostrovov, prívetivými domácimi, čistučké more a najmä rozumné ceny. V krajine si príde na svoje azda každý typ turistu. Pohybovať sa z miesta na miesto, spoznávať pamiatky, mestá, pláže a národné parky plné jazier je s karavanom pohoda. Ale pripraviť sa na to musíte azda ešte zodpovednejšie, než keby ste šli autom do hotela či apartmánu. Okrem toho, tento rok vás môžu prekvapiť aj ceny.

Výhodou je pri karavane to, že ho odšoférujete s klasickým vodičským preukazom skupiny B ako bežné auto. Patrí totiž do skupiny vozidiel do 3,5 tony. Ak si teda požičiavate karavan na Slovensku alebo ste ho práve kúpili, skontrolujte si váhu kompletne naloženého vozidla aj s posádkou. V zahraničí vás môžu odstaviť a vážiť, najmä pred jazdou trajektom, a prekročenie limitu znamená pokutu.

Dôležité je zistiť si vopred ceny pohonných hmôt, potravín a kempov. Prvoradé je mať mapu kempov, pretože v Chorvátsku nemôžete kempovať hocikde. Za nocovanie mimo vyhradenej lokality vám tiež hrozí pokuta, preto si radšej vždy vyberte z ponuky kempingových areálov. Mnohí cestovatelia ich na internete už hodnotili a tieto recenzie na chorvátske kempy vám určite pomôžu správne si vybrať. V Chorvátsku je niekoľko stoviek kempov a mnohé z nich majú skutočne vysoký štandard, takže prespávať „na piráta“ je nielen risk, ale aj škoda.

Pozor na poistenie karavanu

Pri každom výjazde do zahraničia by malo byť pre vás samozrejmosťou vybaviť si cestovné poistenie s krytím najpravdepodobnejších rizík, ktoré by vás mohli postretnúť. No a v tomto prípade aj poistenie karavanu. Takéto poistenie je, samozrejme, určené majiteľom a držiteľom, nie prenajímateľom. Inak povedané, ak si prenajímate karavan, či už na Slovensku, alebo v zahraničí, poistenie vozidla si naň nemusíte uzatvárať, pretože každý karavan by už poistený mal byť, minimálne zákonne.

Povinné zmluvné poistenie pre obytné vozidlá má fixné sadzby podľa ich technického prevedenia, t.j. hmotnosti do 3,5t. Rozhoduje to, o aký typ ide a či je ubytovacia jednotka súčasťou vozidla, alebo je vedená ako príves. Za obytné prívesy ťahané za vozidlom zaplatíte vo väčšine prípadov najmenej. Sadzby bývajú zvyčajne nižšie, aj z dôvodu nižšej hmotnosti, keďže poisťovne ich berú ako prípojné vozidlá. Ponuky poisťovní sa môžu líšiť a u niektorých rozhoduje aj to, akú má vodič históriu škodových udalostí. Na porovnanie cien najlepšie slúži kalkulačka PZP, do ktorej môžete zadať údaje vozidla a dozviete sa ponuky poisťovní.

Myslite však aj na poistenie škôd pri nehode, živelných pohromách alebo krádeži. Výška havarijného poistenia bude závisieť od značky a novej ceny. Je síce pravdou, že proces je zložitejší, keďže musí prísť k naceneniu vozidla, čo je pri jazdených karavanoch komplikovanejšie, všetko je však možné na základe individuálneho dopytu a ponuky. Samozrejme, rolu zohráva aj zariadenie, ktoré obytný automobil má. Preto, keď vybavujete havarijné poistenie pre karavan, dajte si pozor na to, čo všetko zahŕňa. Obvykle platí na pevné vnútorné vybavenie, ako je drez, sprcha, vstavaný nábytok. O tom, čo všetko ešte budete mať v havarijnej poistke alebo čo je dôležité, hovorí odborník na poistenie, Vladimír Cvik: „V prvom rade treba povedať, že havarijné poistenie aj pre karavan kryje základné riziká ako pre bežný automobil, t.j. haváriu, živel, krádež a vandalizmus. Rovnako je riešená aj spoluúčasť klienta. Čo je iné a treba na to upozorniť, sú celkovo asistenčné služby. To však platí aj pre PZP. Pri každej ponuke by si mal klient overiť, čo všetko je v asistenčných službách pri zákonnom alebo havarijnom poistení zahrnuté. Niektoré poisťovne totiž pre tento typ vozidla asistenčné služby neposkytujú. Môžu mať totiž definované, že sa vzťahujú len na osobné vozidlá do 3,5 t. Hmotnosť síce dodržíme, ale typ vozidla nie. V takom prípade by mohli byť vodiči potom nepríjemne prekvapení. Medzi poisťovňami však máme aj také, ktoré asistenčné služby poskytujú.“

Pomocnú ruku môže podať aj cestovné poistenie, ktoré je určite pri ceste do zahraničia nevyhnutnou súčasťou. V rámci neho si môžete uzatvoriť pripoistenie technickej asistencie vozidla a v prípade poruchy, nehody, defektu alebo inej núdzovej situácie, ktorá vás postretne na ceste v spojení s vozidlom, sa môžete obrátiť na asistenčné služby poisťovne. Rovnako to však platí len na vlastné alebo nekomerčne požičané karavany, nie tie z požičovní, a v tomto prípade poistenie nekryje vybavenie a vnútro karavanu.

Chorvátsko je dnes drahšie, plánujte si rozpočet s rozvahou

Už na začiatku tohto roka bolo jasné, že ceny v Chorvátsku porastú a začiatok leta to potvrdil. Zdražovanie mnohí pripisovali tomu, že Chorváti od začiatku roka platia eurami namiesto dovtedajších kún, avšak v skutočnosti sa o zvýšenie cien postarala najmä inflácia. Tá je v tejto krajine okolo deväť percent. Zvyšovanie cien zaznamenajú turisti najmä vo vyhľadávaných a známych destináciách, a to sa týka ubytovaní aj stravovacích zariadení. V odľahlejších lokalitách nie sú zvýšenia cien také výrazné.

Ak cestujete s karavanom, zaujímať vás budú najmä ceny v kempoch. Overte si ich teda včas, aby ste neskôr neboli prekvapení, že sa vaša dovolenka nečakane predražila. Všeobecne sa hodí rátať pre istotu s cenami o 10 až 20 percent vyššími, v závislosti od lokality.


Chcete poistiť svoj karavan? Využite našu kalkulačku a poistite sa výhodne online!