pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Autosedačky budú opäť o niečo bezpečnejšie

29.12.2017 | Autor: Netfinancie.sk

Na zdravie a bezpečnosť svojich detí myslia určite všetci rodičia. K ich bezpečnosti aj pri preprave vo vozidle by mala prispieť európska norma ECE R129, ktorá od januára 2018 mení pravidlá ohľadom autosedačiek.

Doterajšie EU normy zostávajú aj naďalej v platnosti, nová norma, označovaná aj ako norma i-Size, by mala ešte viac zlepšiť bezpečnosť detí v autosedačkách najmä pri dopravných nehodách. Odborníci totiž pridali ďalšie typy testov a podľa ich výsledkov treba myslieť aj na bočné nárazy.

Najdôležitejšie zmeny i-Size autosedačky oproti doterajším

 1. Autosedačka je prispôsobená aj bočným nárazom, pri ktorých dokáže dieťa lepšie ochrániť (na základe realizovaných crash testov).
 2. Vybavená je vnútornými bezpečnostnými viacbodovými pásmi.
 3. Autosedačka podľa normy i-Size sa nevyberá podľa hmotnosti dieťaťa, ale podľa jeho veľkosti. Do veku 15 mesiacov je vhodné umiestňovať ju proti smeru jazdy (pri vypnutom airbagu). Lepšie sa tak dokáže chrániť hlava, krk a dôležité životné orgány dieťaťa.
 4. Jej súčasťou je systém ISOFIX, ktorý znižuje riziko nesprávnej montáže a následného ohrozenia dieťaťa pri náraze.
 5. Je určená pre deti do 105 cm, teda približne do veku 4 rokov a váži maximálne 33 kg (spolu s dieťaťom).

Pre vodičov to však neznamená, že musia ihneď autosedačku vymieňať a kupovať novú. Aktuálne bude platiť 5-ročné prechodné obdobie, počas ktorého má prísť k zmene. Aj v obchodoch sa aktuálne ešte stále nachádzajú aj autosedačky vyrobené podľa predchádzajúcej normy ECE R44, ktoré spĺňajú aktuálne požiadavky na 90 %. Nová norma však platí pre všetky nové autosedačky aj vozidlá, ktoré už budú vyrábané podľa i-Size normy.

V čom spočívajú výhody systému ISOFIX?

Systém ISOFIX má oproti bežnému systému pripútania autosedačky bezpečnostným pásom jednu zásadnú výhodu – je bezpečnejší. A to najmä z dôvodu, že:

 • prepojenie sedačky je priamo s karosériou auta, ktorá je tomuto systému prispôsobená
 • nie je tam riziko, že sedačka sa po nesprávnom zapnutí bezpečnostným pásom uvoľní

Vo výbere autosedačky pomôžu aj výsledky testov

Nemecké autokluby Autokluby ADAC a ÖAMTC realizujú pravidelne rôzne testy, tentokrát aj test autosedačiek. Jeho výsledky vám tak môžu určite vo výbere vhodnej autosedačky pomôcť. Zároveň obsahujú aj modely, ktoré dosiahli zlé hodnotenie a je lepšie sa im vyhnúť.

Výsledky testov autosedačiek

Zopár tipov pre maximálnu bezpečnosť dieťaťa v aute

 1. Aj na krátke vzdialenosti dieťa vždy umiestnite do autosedačky zodpovedajúcej jeho veľkosti.
 2. Využívajte všetky bezpečnostné prvky, ktoré autosedačka ponúka.
 3. Dieťa do veku 15 mesiacov v autosedačke i-Size umiestnite na mieste spolujazdca výlučne v proti smere jazdy. Nezabudnite však vypnúť airbag spolujazdca! Ak to nie je možné, vyberte zadné sedadlo na pravej strane.
 4. V zimnom období nenechávajte dieťa v hrubých bundách, overaloch, dekách a podobne. Bezpečnostné pásy môžu dieťa nedostatočne prichytiť a pri náraze hrozí vyšmyknutie.