pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako na overenie platnosti PZP?

11.02.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Platné povinné zmluvné poistenie musí mať každé auto, ktoré jazdí po cestách. Preto existuje register všetkých poistených vozidiel, ktorý vám môže pomôcť napríklad vtedy, keď vám spôsobí škodu vodič, ktorý ušiel z miesta nehody.

muž za počítačom

Overenie PZP je služba, ktorú na svojej stránke poskytuje Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP). Potrebujete len poznať ŠPZ daného vozidla a v databáze si potom ľahko dohľadáte číslo poistnej zmluvy zákonného poistenia a kde je vozidlo poistené. 

Nemusíte poznať vinníka, ak poznáte ŠPZ

Nestávajú sa iba menšie škody na parkovisku. Výnimočné nie sú ani prípady, keď prišlo k vážnej zrážke dvoch vozidiel a jeden z vodičov z miesta nehody ušiel. Ak ste mali šťastie v nešťastí, podarilo sa vám zachytiť ŠPZ druhého vozidla. Dnes je väčšina verejných parkovísk, priestranstiev, ale aj ulíc monitorovaná bezpečnostnými kamerami. V prípade, že nehodu bezpečnostná kamera zachytila, požiadajte jej majiteľa o poskytnutie záznamu. Veľmi dobrou prevenciou proti vodičom utekajúcim z miesta nehody je umiestnenie kamery priamo do vášho auta, ktorá bude monitorovať všetko, čo sa deje pred vozidlom a aj za ním. Na overenie PZP budete potrebovať kamerový záznam, z ktorého zistíte ŠPZ a cez databázu poistených vozidiel, ktorú nájdete na stránke SKP, si dohľadáte nasledovné údaje:

  • v ktorej poisťovni je auto poistené,
  • číslo poistnej zmluvy,
  • poistné obdobie, teda odkedy a do akého dátumu je PZP dojednané.

Upozorňujeme, že meno poistníka, prípadne majiteľa vozidla, a jeho ďalšie údaje verejne dostupné nie sú. Databáza poistených vozidiel slúži len na overenie platnosti PZP a poskytnutie základných údajov o konkrétnej zákonnej poistke.

Posledným krokom je kontaktovanie poisťovne, kde má vinník uzatvorené povinné zmluvné poistenie, a doloženie dôkazového materiálu, teda kamerového záznamu. V prípade, že pri overení platnosti PZP zistíte, že auto, ktoré vám spôsobilo škodu poistené nebolo, obráťte sa priamo na SKP, ktorá vzniknutú škodu uhradí. Náklady bude potom v plnej výške vymáhať od vinníka. 

Banner PZP s maskotom

Tip: Overenie PZP vám poskytne informáciu nielen o tom, či má vinník nehody uzatvorené platné zákonné poistenie, ale aj v akej poisťovni. Stávajú sa aj prípady, že vinník síce sľúbi, že poistnú udalosť svojej poisťovni nahlási, ale neurobí tak. Keď budete vedieť, kde má vodič, ktorý vám spôsobil škodu uzatvorené PZP, môžete sa obrátiť na jeho poisťovňu a overiť si, či škodu nahlásil. Viac o tom, ako riešiť situácie, keď vinník nehody je neznámy alebo odmieta spolupracovať, si môžete prečítať na našej stránke.

Táto služba sa vám bude hodiť napríklad aj vtedy, keď stratíte zelenú kartu a nebudete sa vedieť dopátrať k dátumu platnosti vašej poistnej zmluvy. Tiež si takto overíte, že je vaše PZP riadne zaevidované. Pomôcť vám môže aj v prípade, keď si nebudete istý, či máte zmluvné poistenie zaplatené. Overenie platnosti PZP cez stránku SKP je rýchlejšie než kontrolovanie zrealizovaných platieb.

PZP si online môžete overiť aj kompletne dojednať

Povinné zmluvné poistenie predstavuje síce povinný výdavok, ale nemusí byť spojený so žiadnymi papierovačkami. Vaše auto môžete za najlepšiu cenu poistiť online. Využite naše porovnanie cien PZP a nájdite si najvýhodnejšie zákonné poistenie. Naša porovnávacia kalkulačka vám porovná ponuky až 11 poisťovní, a preto je zaručené, že si vyberie každý vodič. Bez ohľadu na to, či poisťujete staršie auto, luxusné vozidlo, prívesný vozík alebo nákladné auto, s nami si najvýhodnejšiu zákonnú poistku určite nájdete a aj uzatvoríte. Všetko kompletne online bez toho, aby ste museli kamkoľvek chodiť.


Najvýhodnejšie poistenie auta za pár minút? Vyskúšajte našu porovnávaciu kalkulačku a nájdite si najlepšie PZP rýchlo a pohodlne.