pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kupujete byt? 5 dôležitých rád, ktoré majte na zreteli pri jeho výbere

07.02.2022 | Autor: Eva Majerská

Kúpa bytu je veľká udalosť pre každého z nás. O to viac by sme si mali dať záležať na správnom výbere. Ak ho kupujeme pre seba, strávime v ňom zrejme niekoľko rokov alebo aj celý zvyšok života. Najmä od dobrého výberu závisí, či bude toto bývanie pokojné a bez väčších problémov, alebo sa naopak skončí jeho predajom a kúpou ďalšieho. Ak teda nechcete byt len ako investíciu, ale plánujete v ňom žiť, prečítajte si nasledujúce rady.

predajca a kupujúci v novom byte

Nie je to len o cene

Pri voľbe správneho bytu sa neriaďte len cenou a nečakajte, kým pôjdu nehnuteľnosti dole. Mohli by ste zbytočne stratiť vzácny čas. Nastavte si racionálne svoj rozpočet a overte si vopred možnosti financovania cez úver alebo hypotéku. Potom hľadajte v rámci svojich možností. Ak nájdete byt podľa predstáv, choďte do toho. Ceny nehnuteľností majú tendenciu skôr rásť, ako klesať. Nekupujte byt len preto, že je lacný – nespokojnosť s bývaním kvôli takémuto prchkému výberu dokáže veľmi znepríjemniť život.

TIP: Na cenu môžete prihliadať pri svojich bežných mesačných výdavkoch. Máme pre vás 8 tipov, vďaka ktorým ušetríte.

Na čo sa sústrediť pri kontrole technického stavu bytu

Nedajte sa oklamať navonok dobrým vzhľadom. Slabým miestom pri bytoch sú najmä staré rozvody, ktoré môžu neskôr znamenať problémy. Pri rekonštruovaných podlahách alebo kúpeľniach si overte, či nie sú pod krytinou vzduchové bubliny, uvoľnené dlaždice, vyduté miesta na podlahe, nekvalitné armatúry, zatečené steny a podobne. Niekedy sa vyplatí kupovať byt v pôvodnom stave a prerobiť si ho od základov, aby ste zbytočne neinvestovali do bytu, ktorý sa tvári byť po komplexnej rekonštrukcii. Pričom kvalita rekonštrukcie nestojí za veľa.

Pri kúpe bytu je aj z týchto dôvodov vhodné poistenie nehnuteľností. V prípade, že si na byt beriete hypotéku, je to podmienka banky. Ale druhým a dôležitejším dôvodom je to, že sa zabezpečíte pred nečakanými udalosťami, ktoré môžu nastať. S vytopeným bytom, zhorenými káblami či poškodením stien majú určite skúsenosti už viacerí. Samotné zariadenie bytu sa však radí medzi hnuteľný majetok, takže do poistenia nehnuteľnosti nespadá. Na to je potrebné uzavrieť poistenie domácnosti. Rozdiel vysvetľuje Vladimír Cvik z Netfinancie.sk: „Jednoducho povedané, nehnuteľnosť je skelet stavby – bytu či domu. Myslíme ním stavebné časti, ako sú obvodové múry, steny a stropy, podlahy či dlažby, okná, inžinierske siete, ale tiež všetky s ňou pevne spojené časti ako vstavané skrine alebo zabudované kuchynské linky. Poistenie domácnosti, čiže poistenie samotného vnútorného vybavenia, zariadení a vecí nachádzajúcich sa v konkrétnej nehnuteľnosti, klienti opomínajú častejšie. Do našich domácností patria všetky hnuteľné veci, ktoré využívame v bežnom živote – akýkoľvek nábytok a bytové doplnky (koberce, bytový textil), svietidlá, domáce spotrebiče, technické zariadenia, ako sú elektronika, audiovizuálna technika, optické prístroje, fotoaparáty. Súčasťou domácnosti sú, samozrejme, aj veci osobnej potreby, šatstvo a obuv, športové náčinie, náradie a tiež knihy, hračky, kozmetika a dokonca aj potraviny. Patria sem aj veci, ktoré mávame v nebytových priestoroch – pivniciach, garážach či hospodárskych stavbách. Práve škody na hnuteľnom majetku sú síce svojim charakterom menšieho rozsahu, ale frekventovanejšie. Môžu tak tiež odľahčiť peňaženky klientov o nemalé sumy. Najlepšou voľbou je preto kompletné poistenie, ktoré je navyše s rôznymi asistenčnými službami aj vynikajúcim pomocníkom v nečakaných situáciách.“

Dôsledne zvážte lokalitu a budúce investície v okolí

Ľudia sa pri výbere bytu väčšinou sústredia aj na okolie, teda či je tam dostupná občianska vybavenosť, obchod, škôlka, pre niektorých je zasa dôležitý dostatok zelene či blízkosť hromadnej dopravy. To však nie je všetko, na čo by ste sa mali pozrieť. Zvážte aj potenciálnych susedov, čistotu ovzdušia, stav chodníkov a ciest, bezpečnosť lokality.

Veľmi častým omylom pri výbere vysnívaného bytu je ignorovanie budúcej výstavby v okolí. Pozrite si územný plán mesta či obce, skontrolujte si vlastníkov a developerov pozemkov v okolí, aby ste neskôr neboli šokovaní, že vám oproti oknu vyrástla vysoká budova a zatienila výhľad.

banner poistenia nehnuteľnosti s maskotom

Dobre si preverte byty, ktoré sa dlho nepredávajú

Inzeráty, ktoré sú roky v ponuke, väčšinou veštia problémy. Môžu to byť jednak neprispôsobiví susedia, ale aj vysoká cena a nezodpovedajúca kvalita, vlastnícke problémy a riziká. Overte si tiež právny stav, či na byt nie sú vedené ťarchy, vecné bremená alebo exekúcie.

Dajte si pozor na kúpu bytov pred výstavbou

Takýto predaj je realitou najmä pri developerských projektoch vo väčších mestách – jednoducho kupujete projekt bytu, ktorý ešte neexistuje. Po stotožnení sa s projektom bytu, ktorý sa vám páči, zaplatíte zálohu a čakáte na stavbu bytového domu. A keď príde na obhliadku, zistíte, že je nejaký detail v byte celkom inak. V takomto prípade už zákazník ťahá za kratší koniec, preto radíme najmä dôkladne overiť developera, od ktorého byt kupujete. Spoľahlivá firma s dobrými referenciami si nedovolí vás takto oklamať. V prípade nevyhnutných zmien kvôli statike či z iných dôvodov dostatočne vopred informuje, že takáto zmena musela nastať. Snaží sa komunikovať, hľadať dohodu. Nezatají vám, že sú okná povedzme o meter ďalej než v pôvodnom projekte. Takisto by mala riešiť reklamácie chýb k vašej spokojnosti. Aby ste sa tomuto problému vyhli, je správny výber developera kľúčový.


Rovnako je kľúčový aj výber vhodného poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. S tým vám radi pomôžeme!