pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako chrániť svoj majetok pred živelnými pohromami?

Chráňte svoj majetok v prípade rôznych nečakaných situácií pomocou poistenia majetku. V tejto reportáži sa dozviete, aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti a prečo je najvýhodnejšia ich kombinácia.Text videa – Prečo treba mať poistený aj majetok

Milan Zimnýkoval: Sami vidíte, ako to vyzerá.

Linda Wagnerová: Skúste sa nejakým spôsobom uchrániť pred týmto počasím. Dáždniky asi nie sú najlepší nápad. Ale dnes je štvrtok.

Milan Zimnýkoval: Dnes je utorok.

Linda Wagnerová: Dnes vlastne nie je štvrtok, dnes máme utorok.

Milan Zimnýkoval: Dnes je utorok a my vás všetkých pozdravujeme, vidíte sami, aké je počasie, vidíte, čo to robí aj s dáždnikmi. My veríme, že aj napriek tomu, ako je vonku a čo sa deje na celom Slovensku, s nami prežijete príjemné vstávanie a príjemné ráno. O to sa bude snažiť nielen Linda a ja, ale takisto celý tím Telerána.

Linda Wagnerová: Proti počasiu sa dá bojovať najlepšie dobrou náladou. Prajeme vám pekné ráno.

Milan Zimnýkoval: Pekné ráno želáme, ja už tu mám prvého hosťa. Vladimír Cvik, dobré ráno.

Vladimír Cvik: Dobré ráno.

Milan Zimnýkoval: Vlado, my sa budeme teraz rozprávať o tom, ako si môžeme chrániť vlastný majetok a ako môžeme predísť tomu, aby sme zostali v podstate na holičkách, lebo to tak je, ak nemáme poistené domácnosť a dom. Je medzi tým nejaký rozdiel, mať poistenú domácnosť a nehnuteľnosť?

Vladimír Cvik: Nehnuteľnosť je skelet, to je budova, je to rodinný dom alebo víkendový dom, alebo je to bytová jednotka, čiže byt v nejakom panelovom dome. Medzi poistením domácnosti a nehnuteľnosti je ten rozdiel, že domácnosť je vlastne súbor zariadení a tých vecí, ktoré v domácnosti máme a ktoré uspokojujú nejaké naše potreby. Kdežto tá nehnuteľnosť je vlastne ten byt alebo rodinný dom ako taký.

Milan Zimnýkoval: Pokiaľ ide o takúto živelnú pohromu, ktorá sa deje aj teraz na Slovensku, ideálne je, aby to bolo poistené aj aj však?

Vladimír Cvik: Samozrejme, dá sa poistiť nehnuteľnosť osobitne a domácnosť osobitne. Ale väčšina poisťovní ponúka aj komplexné riešenie, to znamená súbežné poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti.

Milan Zimnýkoval: Ja mám otázku, ktorá je modelová situácia. Dom už som pochopil, nehnuteľnosť som pochopil. V dome mám garáž a v garáži mám auto. Zatopilo mi auto. Akú poistku tam využijem?

Vladimír Cvik: Auto nepatrí do súboru zariadenia domácnosti. Auto je samostatný poistný objekt, to znamená, ak nemám havarijné poistenie a v garáži mi zatopí auto alebo mi ho zatopí aj na ulici, ak nemám havarijné poistenie, mám smolu. To znamená, riešenie na záplavu a povodne a s tým súvisiace poruchy alebo zničenie motorového vozidla je havarijné poistenie.

Milan Zimnýkoval: Čiže takto to rozdelíme. Máme poistený dom, čiže skelet, volajme to stavba napríklad, budova. Potom tam je všetko to, čo je v tej nehnuteľnosti, čo máme v domácnosti.

Vladimír Cvik: Nábytok, elektronika, spotrebiče, oblečenie.

Milan Zimnýkoval: A pokiaľ ide o to, ak máme ustajnené auto v garáži, ktorá je zatopená, tak v tom momente je to úplne iné poistenie, aj na to treba myslieť.

Vladimír Cvik: Havarijné poistenie.

Milan Zimnýkoval: Dobre, takže sme si zhrnuli tieto užitočné informácie. Vlado ty zostávaš u nás v Teleráne predpokladám. To znamená, že sa od teba dozvieme ešte ďalšie informácie, ktoré máš nachystané. My teraz pre vás máme nachystanú Lindu, ktorá je v štúdiu. Vlado, poď sa so mnou, prosím ťa, pozrieť, ako to vyzerá.

Reportáž pokračuje v druhej časti, ktorú nájdete na tejto stránke.

Späť na zoznam videí.