pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Novela cestného zákona prinesie vyššie pokuty

21.01.2019 | Autor: Katarína Zelinková

Ministerstvo vnútra pripravuje novelu cestného zákona, ktorá má priniesť úplný zákaz používania  mobilných telefónov za volantom a vyššie pokuty za porušenie zákona. Ministerstvo si taktiež posvieti aj na mladších vodičov a zavedie zmeny pri evidencii vozidiel. Návrh novely zákona chce rezort vnútra predložiť vláde do leta tohto roka.

Jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd na našich cestách je používanie mobilného telefónu za volantom. Rezort vnútra preto chce v rámci novely cestného zákona zaviesť prísnejšie opatrenia proti tomuto zlozvyku, ktorý si postupne osvojuje čoraz viac vodičov. Za používanie mobilného telefónu počas šoférovania by sa udeľovali aj vyššie pokuty, a tak by sme namiesto pôvodných 50 € mali zaplatiť až 100 €. A to bez ohľadu na to, či budete telefonovať alebo posielať správy. Zákaz sa pritom nebude vzťahovať iba na telefóny, ale aj všetky ostatné audiovizuálne a iné zariadenia.

Prísnejšie tresty aj pre mladších vodičov

Novela by mala priniesť náročnejšie podmienky aj mladším vodičom. Podľa štatistík má každú piatu nehodu spôsobenú na svedomí práve vodiči, ktorí má vodičské oprávnenie nemej než dva roky. Novela zákona má priniesť zmenu, podľa ktorej ak takýto vodič dvakrát poruší závažným spôsobom pravidlá cestnej premávky alebo nedodrží najvyššiu povolenú rýchlosť, bude ho čakať dodatočné preškolenie v autoškole. Neminie ho ani sedenie u dopravného psychológa alebo testy z pravidiel cestnej premávky na zopakovanie. Od nových, prísnejších pravidiel pre mladších vodičov si rezort vnútra sľubuje zvýšenie disciplinovanosti a opatrnosti nových vodičov.

Ministerstvo si plánuje posvietiť aj na vodičov, ktorí nedodržiavajú povolené rýchlosti. Práve prekročenie povolenej rýchlosti je druhou najčastejšiu príčinou dopravných nehôd. Slovenskí policajti tak do výbavy dostanú 131 nových meračov. Podľa riaditeľa dopravnej polície sú merače, ktoré policajti aktuálne používajú, už staré a nespôsobilé.

Podľa novely vznikne vodičom aj povinnosť vytvorenia záchranárskej uličky pre sanitky a záchranárov na diaľnici medzi dvoma pruhmi pri kolóne. Ministerstvo vnútra tvrdí, že vodiči sú v takýchto situáciách disciplinovaní a nariadenie dodržiavajú, avšak, ak vodič toto nariadenie nedodrží, po novom bude sankciovaný.

Evidencia vozidiel bez zbytočných papierovačiek

V neposlednom rade sa novela zákona dotkne aj evidencie vozidiel. Hlavným dôvodom je snaha o eliminovanie vypisovania papierových žiadostí. Podľa novej novely by sa mali vypĺňať iba informácie, ktoré sa nenachádzajú v občianskom a technickom preukaze. Elektronizácia služieb naďalej pokračuje a preto by po schválení novely mohli o prihlásenie vozidla budú požiadať aj samotní občania a nie len importéri. Zmena zákona má tiež umožniť aj možnosť doručenia tabuliek s evidenčným číslom priamo na adresu. Rezort vnútra chce tiež zrušiť technické prehliadky vozidiel, pri ktorých sa realizuje evidenčný úkon, ako je prehlasovanie vozidla z jedného okresu do druhého. Doteraz museli policajti kontrolovať každé jedno vozidlo, čo sa v  praxi ukázalo ako neefektívne riešenie vzhľadom k tomu, že VIN čísla majú jednotlivé vozidlá vyrazené na iných miestach.

AK bude návrh novely schválený,  mali by platiť vyššie pokuty a prísnejšie pravidlá, no za účelom zvýšenia obozretnosti a opatrnosti vodičov na cestách. V neposlednom rade úprava zákona prinesie zmeny v evidencii vozidiel, ktoré majú viesť k uľahčeniu a urýchleniu mnohých úkonov spojených s prehlásením vozidla a ďalšími evidenčnými úkonmi.