Mýtus alebo pravda: Môže farba auta ovplyvniť riziko nehody?
25.05.2023 | Autor: Netfinancie.sk
Môže odtieň laku na aute ovplyvniť jeho celkovú bezpečnosť? Viacero vedeckých štúdií sa zaoberalo touto otázkou a prišli na zaujímavé odpovede.
Vašu bezpečnosť vo vozidle ovplyvňuje viacero faktorov, ako sú napríklad bezpečnostné prvky, stav vozovky či skúsenosti vodiča. Farba auta môže mať tiež vplyv na to, či je vaša jazda bezpečná. Niektorí vodiči môžu nad týmto tvrdením krútiť hlavou, ale pravdou je, že na tom niečo je.
Bezpečné farby auta
Prečo sú niektoré farby vozidla považované za bezpečnejšie než ostatné? Odpoveď je jednoduchá. Ide o ich viditeľnosť. Čím ľahšie je auto na vozovke rozpoznateľnejšie, tým je väčšia šanca, že si ho ostatní vodiči včas všimnú a v prípade hroziacej sa kolízie sa mu budú snažiť vyhnúť.
Za bezpečné farby sú považované biela a žltá, tiež béžová, krémová a ďalšie svetlé odtiene. Vozidlá v týchto farbách najmenej splývajú s okolím, či už ide o asfaltovú cestu v meste, v lese a na iných miestach. Tiež sú veľmi dobre viditeľné aj za nepriaznivého počasia, ako je dážď a hmla. Rovnako ich ľahko zbadáte aj v šere a za tmy.
Nebezpečné farby vozidla
Ak vlastníte auto v čiernej, šedej alebo striebornej farbe, mali by ste vedieť, že tieto farby sú z hľadiska rizika nehody považované za nebezpečné. Ľahšie splývajú s okolím, najmä v meste, kde je veľa asfaltu a betónu. Zároveň si ich ťažšie všimnete za zníženej viditeľnosti. Čierna farba karosérie podľa štúdií zvyšuje pravdepodobnosť nehody až o 12 %. Pri šedej a striebornej je pravdepodobnosť rizika dopravnej kolízie 11 %.
Ďalšou nebezpečnou farbou je podľa štúdií modrá, pretože môže splývať s oblohou. Jej tmavé odtiene zasa pôsobia nenápadne a hrozí podobný problém so slabou viditeľnosťou, ako je to pri šedej a čiernej. Nebezpečná je aj zelená, pretože dokáže splývať so stromami a trávou. Štúdie zároveň priniesli zaujímavé výsledky o červenej farbe. Tá je veľmi dobre rozoznateľná počas dňa a tiež aj za nepriaznivého počasia. Za tmy však už taká výrazná nie je a navyše splýva so semaformi a tiež brzdovými svetlami.
Najpopulárnejšie farby áut v Európe
Spoločnosť Axalta je globálnym lídrom vo výrobe tekutých a práškových farieb na automobily. Od roku 1953 pravidelne vydáva oficiálnu správu o popularite automobilových farieb. Tá je považovaná za najkomplexnejšiu a najdôveryhodnejšiu štatistku v otázke obľúbenosti farieb v automobilovom priemysle. V polovici decembra minulého roka vydala 70. vydanie tohto reportu, podľa ktorého bola za minulý rok najpopulárnejšou farbou na vozidlách biela, ktorú si zvolilo až 34 % vodičov. Z toho 20 % si vybralo klasickú bielu, metalickú či perleťovú uprednostnilo 14 % motoristov. Druhou najobľúbenejšou farbou pre automobily bola čierna s metalickým efektom, a to aj napriek tomu, že je považovaná za nebezpečnú. Podľa posledného reportu má až 21 % vozidiel na cestách túto farbu. Treťou najpopulárnejšou je metalická šedá, ktorú má 19 % automobilov. Medzi ďalšie obľúbené farby patria modrá, červená a zelená v rôznych odtieňoch, intenzite a efektoch.
Popularita jednotlivých farieb je v rebríčku rozdelená podľa krajín. Zaujímavé je, že zatiaľ čo všade na svete dominuje pre autá biela farba, v Európe sú najobľúbenejšie vozidlá v odtieňoch šedej. Na druhom sú v našich končinách čierne automobily a biele skončili na tretej priečke.
Čítajte viac: V Európe a aj na slovenských cestách pribúda čoraz viac bielych áut. Medzi najpopulárnejšie zároveň patria vozidlá typu SUV, ktoré sú považované za bezpečnejšie. Čo myslíte, prejavilo sa to na štatistikách nehôd za posledné roky?
Aké farby najmenej strácajú na cene?
Bezpečnosť nie je jediným aspektom, na ktorý má farba vozidla vplyv. Pravidelne sa zostavujú aj rebríčky farieb resp. odtieňov, ktoré najmenej strácajú na cene. V praxi to znamená, že to isté auto by ste mohli v dvoch rôznych farbách predať za inú cenu. Bežný motorista, ktorý si kupuje auto strednej triedy, na farbu asi až tak neprihliada. A ak áno, zvyčajne siahne po osvedčenej a praktickej variante. Automobilky však niektoré svoje modely vydávajú v limitovaných farebných edíciách, ktoré na cene nestrácajú tak ľahko.
Podľa prieskumu spoločnosti iSeeCars.com, ktorá prevádzkuje online vyhľadávač ojazdených vozidiel, najmenej strácajú na cene automobily v žltej farbe. Na druhom mieste je béžová a za ňou oranžová. Samozrejme, to neznamená, že ak máte akékoľvek auto v žltej farbe, tak mu cena neklesne. Na celkovú hodnotu vozidla má vplyv viacero ďalších faktorov, ako je značka, model, rok výroby, úroveň údržby a pod..
Je farba auta jedným z kritérií pri výpočte ceny PZP?
Pri určovaní výšky poistného berú poisťovne do úvahy viacero aspektov. Prihliadajú napríklad na bydlisko a vek držiteľa vozidla, škodovosť, model a značku auta, objem a výkon motora a mnohé ďalšie. Dokopy prehodnocujú okolo 20 kritérií, ktoré majú vplyv na výslednú cenu PZP. Farba vozidla však medzi nimi nie je. Preto, ak vlastníte auto vo farbe, ktorá je považovaná za nebezpečnú, nemusíte sa obávať, že na základe tohto faktu budete mať vyššie poistné. A naopak, biele vozidlo vám nezaručí zníženie poistného ako pri povinnom zmluvnom poistení, tak ani pri havarijnom poistení.
Bez ohľadu na to, na akom aute jazdíte, výhodné poistenie auta si cez našu online porovnávaciu kalkulačku môžete nájsť kedykoľvek. V našom porovnaní nájdete ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku, preto vám garantujeme tie najlepšie ceny.
Bez ohľadu na to, akej farby je vaše auto, najlacnejšie PZP alebo havarijné poistenie vám určite nájdeme. Stačí otvoriť naše porovnanie cien poistenia auta.