pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Koronavírus: Je možné bezpečné cestovanie vlakom či lietadlom?

01.07.2020 | Autor: Katarína Zelinková

Sezóna letných dovoleniek sa so začiatkom prázdnin pomaly rozbieha. Mnohých dovolenkárov nezastavilo ani nebezpečenstvo nákazy ochorením COVID-19 a rozhodli sa vycestovať do zahraničia. Bez ohľadu na to, či na dovolenku budete cestovať lietadlom, vlakom alebo vlastným autom, všade je potrebné mať na pamäti bezpečnostné opatrenia.

Dezinfekcia rúk na letisku

Cestovanie je počas tejto letnej sezóny o niečo komplikovanejšie. Platí zásada, že je potrebné byť dopredu informovaný o nových podmienkach a opatreniach, ktoré sú spojené s využívaním dopravných prostriedkov a prechodom cez hranice. Pripravili sme pre vás súhrn základných informácii, ktoré sa vám budú hodiť pri príprave na vašu cestu do zahraničia.

Čo treba vedieť pri prechode cez hranice?

Aktuálne rozoznáva Slovenská republika 19 krajín, ktoré považuje za zdravotne bezpečné. To znamená, že prechod cez hranice týchto krajín môžete absolvovať bez povinnosti predložiť negatívny test na COVID-19 a zároveň vám nevzniká povinnosť zostať v karanténe.

Ak plánujete navštíviť krajinu, ktorá sa v tomto zozname nenachádza, oboznámte sa s týmito informáciami:

  • aké sú podmienky vstupu do danej krajiny,
  • za akých podmienok je z tejto krajiny umožnený návrat na Slovensko,
  • aké bezpečnostné opatrenia sú v danom štáte zavedené (napr. zrušená hromadná doprava, obmedzenia týkajúce sa cestovania v rámci celej krajiny, povinnosť absolvovať karanténu po príchode a pod.).

Všetky tieto informácie, vrátane zoznamu krajín, ktoré Slovenská republika považuje za bezpečné nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. V prípade potreby sa môžete obrátiť aj na asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie na dovolenku. Bude vám vedieť poskytnúť ďalšie dôležité a praktické informácie pred odchodom a tiež aj počas vášho pobytu v zahraničí.

Letiská majú prísne opatrenia

Počas pandémie bola letecká doprava prerušená a nedostupná pre turistov. Teraz jednotlivé krajiny postupne otvárajú svoje letiská aj pre medzinárodnú prepravu, ale s prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Preto je potrebné rátať s tým, že počas vybavovania vášho letu budete musieť dodržať nariadenia konkrétneho letiska. Na väčšine letísk boli zavedené nasledujúce opatrenia:

  • meranie telesnej teploty,
  • povinné dezinfikovanie rúk pri vstupe do terminálu,
  • zachovanie odstupu 2 metre,
  • povinné nosenie ochrany nosa a úst, ako je rúško, šatka alebo šál, v priestoroch letiska a tiež v lietadle,
  • letisko je povinné zabezpečiť cestujúcim možnosť zakúpiť si dezinfekciu a ochranné rúška,
  • dotykové plochy, ako sú napríklad kľučky alebo vozíky na batožinu, sú pravidelne dezinfikované.

Každé letisko môže zaviesť ďalšie bezpečnostné pravidlá. Na niektorých je v súčasnosti zakázané, aby do budovy vstupoval ktokoľvek iný okrem cestujúcich. Na iných platí iba odporúčanie, aby sa v budove zdržiavali hlavne cestujúci bez sprievodu. Preto vám odporúčame, aby ste sa dopredu oboznámili s opatreniami, ktoré zaviedlo to letisko, z ktorého budete odlietať. Všetky potrebné informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke konkrétneho letiska. Bližšie informácie o tom, kedy a za akých podmienok sa budú otvárať letiská v jednotlivých krajinách sme vás informovali v našom článku.

Opatrenia pri cestovaní inými dopravnými prostriedkami

Mnohí dovolenkári cestujú na dovolenku vlakom, loďou alebo autobusom. Bez ohľadu na to, aký dopravný prostriedok si zvolíte pre vašu cestu na dovolenku, musíte dodržať bezpečnostné opatrenia. Aké, to už určuje samotný prepravca. Vo všeobecnosti však platí, že pri ceste musíte mať na sebe ochranné rúško alebo inú akceptovanú alternatívu ochrany nosa a úst. Dodržiavajte bezpečnostný odstup, pravidelne si umývajte a dezinfikujte ruky a ak je to možné, realizujte nákup cestovných lístkov on-line. Každý dopravca môže zaviesť dodatočné bezpečnostné nariadenia, ktoré ste ako cestujúci povinný dodržať. Bližšie informácie o konkrétnych opatreniach nájdene na webovej stránke príslušného dopravcu. Rovnako ako pri lietaní, aj tu platí zásada, že je vždy lepšie byť dopredu informovaný a pripravený. Dodržiavaním bezpečnostných opatrení chránite nielen seba, ale aj ostatných cestujúcich.

Čo robiť, ak sa pri cestovaní u vás objavia príznaky ochorenia COVID-19?

V prípade, že počas cestovania budete mať podozrenie, že ste sa nakazili, túto skutočnosť okamžite nahláste zodpovednému personálu. Každý pracovník prepravnej spoločnosti má jasné inštrukcie, ako v takomto prípade postupovať. Následne sa riaďte podľa pokynov personálu a poskytnite mu všetky potrebné informácie, napríklad o tom, či ste nedávno absolvovali iné cesty do zahraničia, ako dlho u vás príznaky nákazy pretrvávajú a pod. Stále však platí zásada, že ak sa u vás symptómy ochorenia COVID-19 objavia pred odchodom, vašu naplánovanú cestu radšej zrušte.

Cestovanie samo o sebe je často hektické a stresujúce. Bezpečnostné opatrenia a odporúčania ho môžu síce trochu skomplikovať, vždy sa však oplatí správať zodpovedne a ohľaduplne. O tom, ako vám počas dovolenkovania pomôže cestovné poistenie a ako sa pripraviť na cestu do zahraničia, sme písali v našom predchádzajúcom článku. Nenechajte nič na náhodu a snažte sa dopredu zistiť čo najviac informácií o doprave a pobyte v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť. Vašu dovolenku si tak užijete bez komplikácii či zbytočných stresov a domov sa vrátite v plnom zdraví.


Cestovné poistenie za najlepšiu cenu môžete mať uzatvorené do 5 minút!