pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kto nahradí poisťovňu AXA na Slovensku?

13.02.2020 | Autor: Katarína Zelinková

Na slovenskom poistnom trhu sa opäť dejú zmeny a tentokrát odchádza jedna poisťovňa. Francúzska poisťovacia skupina AXA sa rozhodla ukončiť svoje pôsobenie na Slovensku, v Česku a tiež Poľsku. Jej aktivity odkúpila UNIQA, ktorá sa stane jej nástupcom.

AXA pojišťovna pôsobila na Slovensku od roku 2007. Zameriavala sa na ponuku životného a neživotného poistenia a klientom ponúkala možnosti investovania. Okrem toho fungovala aj ako doplnková správcovská a dôchodková spoločnosť. Napriek tomu, že AXA mala na slovenskom trhu rozbehnuté široké spektrum aktivít, nedarilo sa jej podľa očakávaní. Už dlhšiu dobu sa objavovali dohady o tom, že AXA plánuje odísť zo strednej Európy a zamerať sa na expanziu v Ázii. Tieto dohady sa nakoniec potvrdili po zverejnení tlačovej správy, v ktorej poisťovňa uviedla, že opúšťa trhy strednej Európy a všetky svoje aktivity odpredáva koncernu UNIQA Insurance Group za jednu miliardu eur. 

UNIQA chce posilniť svoju pozíciu

Odkúpenie dcérskych spoločností AXA na Slovensku, v Česku a Poľsku vníma UNIQA ako šancu na posilnenie svojej pozície na trhu v každej z týchto krajín. V Poľsku je UNIQA momentálne desiata, po akvizícii však postúpi na piatu pozíciu. V Česku si polepší tiež, keď sa zo šiestej pozície presunie na piatu. Na našom trhu je momentálne štvrtou poisťovňou a po akvizícii si toto miesto upevní. Najväčšia rakúska poisťovacia skupina svoje pôsobenie v strednej Európe hodnotí veľmi pozitívne. Vykazuje výborné výsledky, darí sa jej napĺňať svoje dlhodobé ciele a jej klienti patria medzi najspokojnejších na trhu. Zamestnancom spoločnosti AXA chce poskytnúť priestor a možnosti pre nové nápady a impulzy, ktoré majú byť prínosom pre spoločnosť UNIQA.

Transakciu ešte musia schváliť príslušné úrady a jej dokončenie sa očakáva poslednom v štvrťroku 2020. S celým priebehom akvizície bude spoločnosti UNIQA pomáhať poradenská spoločnosť HSBC.

Klienti AXA pojišťovna nemajú dôvod na obavy, momentálne sa pre nich nič nemení. O všetkých dôležitých zmenách ich poisťovňa včas informuje a aktuálne informácie nájdu aj na našej stránke. Zároveň upozorňujeme, že táto zmena sa netýka poisťovne AXA Assistance, ktorá na Slovensku bude naďalej pôsobiť.