pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Pokuty za neplatnú technickú a emisnú kontrolu už nie sú zrušené

02.09.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Mimoriadna situácia v štáte komplikovala aj plnenie povinností. Spolu s ostatnými prevádzkami boli zatvorené aj stanice technických kontrol, kde sa vykonávajú technické a emisné kontroly a kontroly originality. Štát vtedy pripravil pre vodičov úľavu v podobe odpustených pokút za neplatnú TK a EK. Dokedy bude táto úprava platiť?

muž píše perom na papier

V súvislosti so zmiernením striktných opatrení štát povolil otvorenie staníc TK, EK a KO. Vodičom tak nič nebránilo v tom, aby túto kontrolu absolvovali, pričom pokuty za neplatnú technickú a emisnú kontrolu boli aj naďalej zrušené. Motoristi by si však mali dať pozor na to, že táto úľava toto mimoriadne predĺženie nie je platná a za tieto neplatné kontroly dostanú pokutu. 

Pokuty za neplatnú TK a EK už vodičom neodpustia

Z dôvodu mimoriadnej situácie, ktorá nastala v roku 2020, boli zrušené pokuty za neplatnú technickú a emisnú kontrolu. Odpustenie sankciovania sa týkalo tých EK a TK, ktorých platnosť skončila v termíne od 12.3.2020 do odvolania.

V júli tohto roka upozornil rezort Dopravy a výstavby na to, že predĺženie platnosti technických a emisných kontrol sa od septembra ruší. To znamená, že ak vám platnosť týchto kontrol končí dňa 1.9.2022 alebo neskôr, za ich opätovné neabsolvovanie už môžete byť pokutovaní. Stanice technickej kontroly fungujú bez akýchkoľvek reštrikcií a každé auto tak môže byť skontrolované včas.

Na platnosť TK a EK by ste si mali dať pozor nielen pre vlastnú bezpečnosť, ale aj peňaženku. Za neabsolvovanie týchto kontrol dostanete pokutu vo výške 330 eur. V prípade, že sankciu uhradíte do 15 dní od jej udelenia, a k tomu TK a EK vaše auto absolvuje, budete musieť uhradiť iba jednu tretinu z pôvodnej čiastky, teda 110 eur. Ak predmetné kontroly nebudú vykonané a pokutu v stanovenej lehote neuhradíte, ostane pre vás platná suma 330 eur a, samozrejme, povinnosť dať svoje auto riadne skontrolovať.

Ako pandémia ovplyvnila trh s poistením?

Poisťovne boli jedny z mála inštitúcií, ktoré počas mimoriadnej situácie poskytovali svoje služby s minimálnymi obmedzeniami. Napriek tomu, že naďalej vykonávali šetrenia a vyplácali poistné udalosti, vzniknutá situácia bola aj pre ne náročná. Na to, aby mohli riadne plniť svoje záväzky voči klientom, potrebujú zdroje, ktoré sú tvorené najmä z poistného uhradeného klientami. Preto poisťovne nepristúpili k plošnému odkladu platieb poistného za poistenie auta. Ak by sa tak stalo, tieto inštitúcie sa mohli dostať do existenčným problémov, čo by v konečnom dôsledku predstavovalo komplikácie aj pre ich klientov. 

Hoci povinnosť uhrádzať poistné za PZP a ostatné typy poistení bola a stále je platná bez akejkoľvek zmeny, pandémia sťažila situáciu tiež pre poisťovateľov. Trh so zákonným poistením je úzko spojený aj s predajom nových a ojazdených vozidiel. Tým, že nákupy nových áut výrazne klesli, rovnako klesol aj počet nových poistení. Rast cien povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia sa tak mierne spomalil. Ako sme spomenuli vyššie, poisťovne boli aj napriek tomu schopné poskytovať svoje služby a garantovať splnenie svojich záväzkov bez obmedzení.

Zvýšil sa záujem o poistenie online

Pandémia priniesla okrem mnohých negatív aj pozitíva. Jedným z nich je urýchlenie digitalizácie rôznych procesov a služieb. Na obmedzenie osobného kontaktu v kritickom období zareagovali aj poisťovacie spoločnosti, ktoré dokázali preniesť mnohé svoje služby do digitálnej formy v rekordnom čase. Viac o tom, ako pandémia napomohla digitalizácii v poisťovníctve si môžete prečítať v tomto článku.

Tiež sa zvýšil záujem o uzatvorenie povinného zmluvného poistenia cez internet. Klienti na poistenie auta využívajú nielen webové stránky poisťovní, ale tiež stúpla popularita porovnávačov cien poistenia. Používateľov lákajú najmä nespornými výhodami, ako sú porovnanie ponúk od všetkých poisťovní, rýchly a jednoduchý proces, presný výpočet cien a tiež bezplatné poradenstvo. Každý vodič si môže svoje auto týmto spôsobom poistiť veľmi jednoducho bez toho, aby musel kamkoľvek chodiť.

Nájsť si výhodné a lacné zákonné poistenie nie je žiadna veda bez ohľadu na to, aké auto si chcete poistiť. Vďaka nášmu porovnaniu cien PZP si výhodnú ponuku vyberiete vždy, aj v týchto ťažkých časoch. Len pár kliknutí vás delí od toho, aby ste sa o tom sami presvedčili. 

Vďaka poistným kalkulačkám je jednoduché získať prehľad o všetkých dostupných ponukách nielen PZP, ale aj havarijného a cestovného poistenia. Tiež si takto ľahko a rýchlo môžete uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti a aj poistenie do hôr.


Uzatvorte si najvýhodnejšie PZP a ušetrite!