20.10.2023 | Autor: Katarína Zelinková
Mnohí vodiči dnes bez navigácie v aute neprejdú ani meter. Keď šofér toto zariadenie používa len za účelom nájdenia správnej cesty, nedopúšťa sa žiadneho priestupku. No doplnkové funkcie navigácie môžu byť v niektorých krajinách problém.
Sankcia za navigáciu v aute síce znie ako zlý vtip, ale v jednej z najvyspelejších krajín sveta je to však realita. Známe navigačné aplikácie, ako sú napríklad Google Maps, Waze či Sygic, obsahujú aj funkcie, ktoré vodiča upozorňujú na hliadky alebo radary v jeho okolí. Takto vodičom navigácia v aute poskytne viac, než len informácie o správnej ceste. V niektorých krajinách je však používanie týchto funkcií zakázané a dodržiavanie tohto obmedzenia je veľmi prísne kontrolované.
Jedným zo štátov, kde tieto vedľajšie funkcie navigačných aplikácii nie sú dovolené, je Nemecko. Ak policajti pri cestnej kontrole zistia, že v rámci navigácie využívate aj rozšírenie upozorňujúce na najbližší radar alebo hliadku, udelí vám pokutu. Pred časom obletel médiá prípad nemeckého vodiča, ktorého policajná hliadka zastavila kvôli prekročeniu povolenej rýchlosti. Okrem tohto priestupku mu na konto pripísali ďalší, keď zistili, že spolu s navigáciou používa aj zakázané funkcie a udelili mu pokutu vo výške 100 eur. Motorista sa proti tomuto trestu chcel brániť a celý prípad skončil súdnym konaním. Súd vydal verdikt, ktorý svedčil v neprospech motoristu a dal za pravdu policajtom.
Takže áno, za používanie navigácie, respektíve jej vybraných funkcií, naozaj môžete v niektorých štátoch dostať pokutu. Pred vycestovaním do zahraničia vám preto odporúčame, aby ste sa oboznámili so zákazmi a tiež povinnosťami vodičov, ktoré sú špecifické pre krajinu, v ktorej budete jazdiť. Tiež nezabudnite skontrolovať platnosť povinného zmluvného poistenia a uistite sa, že zelenú kartu máte v aute vždy k dispozícii.
Pri akejkoľvek ceste za hranice našej krajiny je nevyhnutnosťou aj cestovné poistenie. Či už idete na dovolenku, krátky výlet alebo služobnú cestu, nikdy si nemôžete byť istý, že sa vám vyhnú zdravotné komplikácie alebo iné nepríjemnosti. Poistenie do zahraničia môže okrem liečebných nákladov kryť veľa ďalších rizík, ako je napríklad storno zájazdu alebo strata batožiny. Ak do cudziny cestujete vlastným autom, odporúčame v rámci cestovného poistenia zvážiť aj pripoistenie technickej asistencie k vozidlu.
Pravidlá ohľadom používania týchto funkcií má každá krajina v Európe nastavené inak. Zatiaľ čo v Nemecku je ich používanie striktne zakázané a prísne trestané, v iných krajinách sú z hľadiská práva v šedej zóne, pretože v rámci Európskej únie nie je platná jednotná legislatíva.
Na Slovensku vás pokuta neminie, ak budete používať antiradar. Ide o zariadenie, ktoré funguje ako pasívny detektor, ktorý vodiča upozorní na policajný radar v jeho blízkosti. Keď tento prístroj budete mať v aute, môžete dostať pokutu vo výške od 60 do 300 eur a dokonca vám môže byť odobrané vodičské oprávnenie na dva roky. Na trhu sú dostupné aj tzv. rušičky, ktoré sú schopné detegovať najmodernejšie policajné radary. Ich využívanie je tiež nezákonné.
Hoci niektorí zákaz používania antiradarov kritizujú, vodiči, ktorí dodržiavajú dopravné predpisy takéto zariadenie nepotrebujú. Najvyššia povolená rýchlosť je na jednotlivých cestných úsekoch stanovená z určitého dôvodu a jej dodržanie zabezpečuje bezpečnosť nielen pre daného šoféra, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Rešpektovanie dopravných predpisov a obozretnosť pri šoférovaní by pre každého vodiča malo byť samozrejmosťou. Ale k dopravným nehodám alebo škodovým udalostiam dochádza denne a nevyhnú sa im ani skúsení a zodpovední vodiči. Práve v týchto situáciách ich zachráni povinné zmluvné poistenie. Nejeden motorista sa pri výbere poistenia auta snaží čo najviac ušetriť. Dá sa to pritom úplne jednoducho, pomocou našej kalkulačky zákonného poistenia. Vďaka nej veľmi rýchlo a pohodlne nájde každý najlacnejšie PZP alebo takú ponuku, ktorá kryje všetky ďalšie riziká, ktoré potrebuje.