pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Pozor na vlamačov, dnes už sú veľmi vynaliezaví! Aké sú ich najnovšie metódy?

26.07.2022 | Autor: Eva Majerská

Zažiť ten šok po objavení vybrakovaného bytu, domu či auta nechce nik z nás. Zlodeji sa prispôsobujú bezpečnostným taktikám majiteľov a sú schopní poradiť si aj s komplikovanými bezpečnostnými opatreniami. Vtip je však v tom, že za úspešným vlámaním stojí najmä inteligencia, organizácia a vytrvalosť zlodejov. Až potom nasleduje technika. Aké sú ich najnovšie praktiky a kedy by ste mali spozornieť?

zlodej pri okne

Počas pandémie boli ľudia viac doma a tak klesal aj počet vlámaní. Z toho jasne vyplýva už známy fakt, že najúčinnejšou metódou vlamačov je schopnosť odsledovať si denný režim domácností a začať kriminálny akt v správnom čase. V uplynulých mesiacoch boli opatrenia v súvislosti s koronavírusom v našich končinách už len mierne, pohyb ľudí sa opätovne dostáva na pôvodnú úroveň a pribúdajú dovolenky. Minimálne v hlavnom meste už preto polícia upozorňovala na zvýšený počet vlámaní do bytov a domov.

Pozor na to, čo zdieľate

Všeobecne známe je to, že na vlámanie sa zlodeji dôkladne pripravujú. Pracujú obvykle v organizovaných skupinách a každý má svoju úlohu. Zastrešuje ich priekupník, ktorý celú akciu riadi a neskôr rozdeľuje výnos z nakradnutého majetku. Základom je vytipovať si potenciálne „výnosné“ nehnuteľnosti. Z informácií, ktoré poskytli v minulosti profesionálni vlamači, je jasné, že pri tejto príprave sú schopní sledovať celú rodinu.

Majitelia nehnuteľností tomu nevedomky ešte napomáhajú svojou nedbanlivosťou. Nebezpečenstvom sú sociálne siete a najmä verejné profily. Je to fakt, na ktorý odborníci už dlhodobo upozorňujú. Ľudia sa v online priestore radi pochvália tým, čo si práve kúpili, kam cestujú na dovolenku a kedy. Pre zlodejov je to ako dokorán otvorené dvere. Preto si dávajte veľký pozor, čo zdieľate na sociálnych sieťach, ale aj mimo nich.

Všímajte si okolie svojho bytu

Najnovšie podľa zistení bratislavskej polície zlodeji zanechávajú malé značky perom na stenách alebo na zárubni vedľa hlavných dverí bytu. Takto si označia byty vhodné na vykradnutie. Zlodeji sa radšej zameriavajú na menej zabezpečené nehnuteľnosti, teda bez alarmu, ktorý je napojený na pult centralizovanej ochrany. Ani silné bezpečnostné dvere pre nich nie sú problémom, vďaka správnemu vybaveniu a špeciálnym tichým vŕtačkám dokážu prelomiť bezpečnostný zámok aj za niekoľko minút. A to bez ponechania akýchkoľvek známok násilia.

Pri vlámaní sa do domu často využívajú diamantové rezacie nástroje na sklo, ktoré vďaka tomu vytiahnu bez akéhokoľvek hluku. Do domu sa teda dostanú cez balkón či terasu celkom jednoducho, samozrejme, v prípade, že nie je zapnutý alarm.

To všetko by však nemohlo nastať bez toho, aby mali presne odsledovaný denný režim majiteľov. Nenechajte sa oklamať, krádeže v bytoch či domoch sa nedejú zásadne v noci, naopak, výhodnejšie je to pre zlodejov cez deň. Najmä v bytových domoch im často pomôže maskovanie za opravárov, vďaka čomu sa ľahko dostanú dovnútra zamknutých bytoviek.

Krádeže áut – vynaliezavosť zlodejov nemá hraníc

O riziku krádeže automobilu by sa dalo písať dlho. Ale aj keď idete na nákup za bieleho dňa, môžete ostať nemilo prekvapení. Zlodeji dnes dokážu vykradnúť veci z auta za pár minút. Opäť ide o kombináciu sledovania majiteľa a modernej techniky. V momente, kedy na diaľku zamykáte auto, môžu použiť rušičku signálu, kvôli čomu k zamknutiu nedôjde a vy si to nevšimnete. Otvorené auto s vašimi cennosťami potom majú ako na dlani.

Neriskujte. Poisťujte

Aj pri najlepšej vôli a neustálom sledovaní vlámačských praktík budú zlodeji vždy o krok popredu. Riziku vlámania sa teda na sto percent nevyhne žiadna domácnosť a treba s ním rátať. Poistenie nehnuteľnosti je dnes samozrejmosť, no myslite aj na poistenie domácnosti, práve to vám totiž garantuje náhradu škôd v dostatočnom rozsahu, keď vám vykrednú byt či dom. Náš odborník na poistenie upozorňuje: „Pri poisťovaní nehnuteľného majetku je potrebné mať domácnosť dostatočne zabezpečenú. Čím väčšiu hodnotu má majetok, tým vyššie by malo byť zabezpečenie.“ Práve poistenie domácnosti so správne zvolenou poistnou sumou, ktorej výška má predstavovať celkovú hodnotu všetkých zariadení a vecí v domácnosti, je tiež možnosťou ako pri vyčíňaní zlodejov neprísť o všetky financie investované do vylepšenia a zveľaďovania bývania. Samozrejme, takáto poistka musí mať uzatvorené riziko odcudzenia a vandalizmu, keďže častokrát nedochádza len k samotnej krádeži, ale ide skôr o poškodenie zariadenia bytov či domov.

Je potrebné ešte upozorniť na to, že v závislosti od výšky poistnej sumy musí byť samotná domácnosť resp. budova zabezpečená predpísaným spôsobom (bezpečnostné dvere, alarm, ...) a teda zlodeji musia pri vlámaní prekonať nejakú prekážku. Preto odporúčame klientom overiť si tieto skutočnosti v poistných podmienkach, aby pri riešení poistnej udalosti nezostali prekvapení a následne sklamaní.

Najlepším riešením je dohodnúť si s poisťovňou komplexný balík, v ktorom je poistená zároveň aj budova nehnuteľnosti, aj jej vybavenie voči najčastejším rizikám. A čo sa týka auta, nezabúdajte, že havarijné poistenie vozidla vám vie vykompenzovať náklady pri vlámaní alebo odcudzení vecí z auta.


Uzatvorte si kvalitné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti za tú najlepšiu cenu. Všetko vybavíte kompletne online a určite ušetríte!