pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Koľko si od apríla priplatíte na PZP za spôsobenú škodu?

02.04.2015 | Autor: Netfinancie.sk

Pozrite si konkrétne príklady, ako sa vám navýši poistné, ak spôsobíte poistnú udalosť. Úpravou zákona o PZP boli totiž všetky poisťovne nútené od 1. apríla 2015 aplikovať systém bonusov a malusov do povinného zmluvného poistenia. Keďže ale nemali predpísané akým spôsobom, každá si túto zmenu zapracovala po svojom.

Výsledok je však jednotný, a to ten, že vodič, ktorý spôsobí poistnú udalosť bude mať vyššie poistné ako ten, ktorý jazdí bez nehôd. Bude tak za svoju bezškodovosť odmenený.

Čo všetko berú poisťovne pri určovaní ceny do úvahy?

Poisťovne si zvolili rôzne úrovne, podľa ktorých priznávajú bonusy a malusy svojim klientom. Niektoré len sčasti upravili pôvodné podmienky na výpočet poistného, iné prepracovali celý systém. Najjednoduchšie je preto ukázať vám, ako to funguje v praxi.

Vzali sme si modelový príklad vodiča s bežným vozidlom a vypočítali sme si ceny poistného. Jediné, čo sa v rámci údajov menilo pri prepočtoch, boli spôsobené škody. Môžete tak sami vidieť, ako sa ceny menia v dôsledku systému bonusov a malusov.

Tabuľka s údajmi

Na záver zhrnutie

Ak by sme to chceli zhrnúť, tak poisťovne najviac zaujímajú škody spôsobené v období do 24 mesiacov a do 36 mesiacov. Nájde sa však aj poisťovňa, ktorú zaujíma obdobie 5 rokov. Navyše je dôležitý aj počet spôsobených poistných udalostí. V tabuľke si môžete všimnúť, že istá poisťovňa vám vozidlo nepoistí, ak ste za posledných 36 mesiacov spôsobili viac ako 2 poistné udalosti. Pri iných zas môžete vidieť zvyšovanie ceny PZP, niekde iba mierne, v niektorých prípadoch však ide o radikálne zvýšenie ceny, pri ktorom sa dá predpokladať, že k uzatvoreniu takéhoto poistenia ani nepríde. Ak si totiž porovnáte ponuky, určite nájdete aj lacnejšiu, ako je vidieť aj v našej tabuľke. V prípade, že si chcete sami prepepočítať, ako sa aktuálne zmeny dotknú vášho PZP, môžete tak urobiť jednoducho. Stačí vyplniť prvé dva kroky našej kalkulačky.