pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kedy sa budú ceny elektromobilov znižovať?

30.09.2021 | Autor: Katarína Zelinková

 Za ekologickejšie auto musia motoristi zaplatiť viac. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo to tak je a aký vývoj cien elektromobilov sa očakáva na najbližšie roky.

Nabíjanie elektromobilu

Vozidlá na elektrický pohon znamenajú výrazný pokrok v automobilovom priemysle. Okrem toho, že šetria životné prostredie, vďaka prepracovaným technológiám poskytujú aj lepší zážitok z jazdy. Preto čoraz viac vodičov zvažuje kúpu elektromobilu. Napriek tomu, že elektrické vozidlá alebo hybridy dnes vyrábajú mnohé automobilové značky a vybrať si tak môžu rôzni motoristi s úplne odlišnými potrebami, tieto vozidlá nie sú dostupné pre každého. Kameňom úrazu je práve vysoká obstarávacia cena, ktorá výrazne prevyšuje ceny áut so spaľovacími motormi. Dočkáme sa niekedy toho, že ceny elektrických vozidiel budú prijateľnejšie?

Čo určuje ceny elektromobilov?

Za obstaranie elektromobilu treba zaplatiť podstatne viac než za bežné vozidlo. Na otázku, prečo sú elektrické autá také drahé, sa nedá jednoducho odpovedať, pretože do výslednej ceny automobilu sa premieta viacero faktorov. Elektromobily sú konštrukčne jednoduchšie a na ich výrobu je potrebných oveľa menej pohyblivých súčiastok. Na druhej strane však každá automobilka musí investovať najskôr do výskumu a vývoja novej technológie, výrobných kapacít a pod.. Kľúčovým komponentom pri výrobe elektromobilu je batéria, ktorú chce každý výrobca získať za tú najlepšiu cenu. Ak bude príliš drahá, celkové výrobné náklady sa zdvihnú tiež, pretože batéria môže tvoriť až 25 % z celkovej ceny auta. Je dôležitá preto, lebo v prípade elektromobilu určuje jeho celkový dojazd. Čím silnejšia batéria, tým dlhší dojazd, no zároveň aj vyššia cena. Vďaka výkonnej batérií však možno ušetriť veľa peňazí pri celkovej prevádzke a servise vozidla.

Oplatí sa investovať do elektrického auta?

Elektromobily nepredstavujú len módny trend. Obľúbené sa stali pre svoje praktické vlastnosti a technologickú vyspelosť. Vzhľadom na to, že kúpa takéhoto auta nepredstavuje malú investíciu, je potrebné zvážiť pre a proti.

Jednou z hlavných výhod elektromobilov je nulová produkcia emisií, čím výrazne napomáhajú k ochrane životného prostredia. Zároveň majú tieto vozidlá lacnejší a menej náročný servis, pretože v ich prípade nie je potrebné meniť olej, sviečky či iné komponenty, bez ktorých sa klasické autá nezaobídu. Dobíjanie baterky je v porovnaní s tankovaním benzínu či nafty tiež oveľa lacnejšie.  Hoci sú ceny elektromobilov vysoké, tak vďaka nízkym prevádzkovým nákladom môže byť elektrické auto dobrou investíciou. Vodiči ušetria aj na povinnom zmluvnom poistení, ktoré má pre elektromobily nižšie sadzby.

Ďalším príťažlivým aspektom vozidiel, ktoré jazdia na elektrinu, je ich technologická vybavenosť. Špičkové bezpečnostné a asistenčné systémy sú v mnohých modeloch samozrejmosťou. Používanie elektrických áut je tiež pohodlnejšie a jednoduchšie. Sú vybavené automatickou prevodovkou a pri pridaní rýchlosti dokážu rýchlejšie zareagovať. Toto platí pre každý elektromobil, dokonca aj pre tie s menej výkonnou batériou.

Čo vás môže od elektrických áut odradiť?

Ako sme už spomenuli vyššie, ceny elektromobilov sú v porovnaní s cenami vozidiel so spaľovacím motorom niekoľkonásobne vyššie. Okrem toho majú e-autá aj niekoľko nevýhod, ktoré pred kúpou treba zvážiť. Limitujúcim faktorom v prípade týchto vozidiel je maximálny dojazd pri plnom nabití, ktorý treba neustále sledovať. Rýchlonabíjačku pritom nenájdete na každom rohu. V niektorých európskych mestách možno áno, na Slovensku sú tieto nabíjačky hlavne pri diaľniciach, v mestách ich však stále nie je dosť. Preto je dôležité dlhšie cesty s elektromobilom podrobnejšie plánovať a prispôsobiť trasu podľa toho, kde sa dá auto dobiť.

Ďalšou nevýhodou je baterka, ktorá je nielen veľmi drahá, ale relatívne rýchlo jej klesá životnosť. Vozidlo s novou baterkou môže mať dojazd 250 km, po pár rokoch aktívneho používania sa maximálny dojazd môže znížiť napríklad na 200 km, čím sa znižuje aj hodnota auta. Baterka sa pritom dá kúpiť úplne nová, prípadne sa môžu opraviť niektoré jej časti. V každom prípade zvyčajne ide o výdavky za stovky eur, v prípade kúpy novej baterky ide o niekoľko tisíc eur.

Ako to vyzerá s cenami elektromobilov do budúcnosti?

Predpoklady odborníkov ohľadom cien elektromobilov sú pre najbližšie roky optimistické. Aj napriek nesporne vysokej cene sú tieto autá medzi motoristami čoraz viac obľúbené. Podľa predpokladov by v najbližších rokoch malo prísť k cenovej parite medzi elektromobilmi a autami so spaľovacím motorom. Podľa agentúry Bloomberg New Energy Finance (BNEF) by odhadom okolo rokov 2025 – 2030 autá jazdiace na elektrinu mali stáť rovnako ako bežné vozidlá. Reč je pritom o cenách elektrických vozidiel nielen zo segmentu B, ale aj o SUV a dodávkach. Štúdia od BNEF pracuje s predpokladom, že do roku 2030 by cena batérií do elektromobilov mala klesnúť až o 58 %, čo bude mať aj výrazný dopad na zníženie cien elektrických áut, ktoré sa tak stanú dostupnejšie. Nie je však úplné jasné, aké ceny vozidiel so spaľovacími motormi boli v štúdii porovnávané. Je všeobecne známe, že legislatívne obmedzenia umelo zvyšujú ceny bežných áut a tie potom nezodpovedajú nákladom na výrobu. Vo výsledku tak predajné ceny môžu byť zjednotené a aj z pohľadu zákonov zameraných na ochranu životného prostredia budú elektromobily v lepšej pozícii. Na celú problematiku cien elektrických áut sa však treba pozrieť zo širšieho uhla pohľadu.

Lacnejší elektromobil, drahšia elektrina

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že budúcnosť elektromobilov vyzerá sľubne. Technológie neustále napredujú, a to postupne približuje ceny elektrických vozidiel k akceptovateľným čiastkam. Dokonca aj v porovnaní s hybridmi sú e-autá menej náročné na výrobu. Len nedávno sa však začalo viac komunikovať o prognózach cien elektrickej energie. Ľahko sa môže stať, že elektromobily síce zlacnejú, no ceny elektrickej energie pôjdu hore. To, samozrejme, ovplyvní celkovú výhodnosť používania vozidiel, ktoré na pohon využívajú elektrinu. V problematike cien elektromobilov preto platí, že veci nie sú len čierne a biele a na výsledok vždy vplýva viacero faktorov. Faktom pritom ostáva, že celková spokojnosť s výberom elektrického auta už je na konkrétnom vodičovi a jeho vlastných preferenciách a možnostiach.

Zdroj: bnef.com


Najlacnejšie PZP pre elektromobil, hybrid či auto so spaľovacím motorom môžete mať kompletne online za pár minút. Vyskúšajte našu kalkulačku povinného zmluvného poistenia a poistite svoje auto výhodne!