pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ktoré poistenie bicykla je najlepšie?

14.10.2021 | Autor: Eva Majerská

Množstvo cyklistov na cestách, budovanie cyklochodníkov či pribúdanie cykloveží pre bezpečné odloženie bicykla, to všetko sú znaky, že cyklistika sa stáva stále obľúbenejšou. Pozreli sme sa na to, aké sú aktuálne možnosti v oblasti poistenia bicykla.

bicykel v prírode

Dôležité je sa touto témou zaoberať nielen cez sezónu, keď na bicykloch jazdíte, ale aj mimo nej, keď potrebujete bicykel spoľahlivo odložiť a zabezpečiť pre prípad krádeže. Tých je každým rokom čoraz viac a zlepšujú sa aj taktiky a spôsoby zlodejov, vďaka ktorým potom miznú bicykle za stovky, niekedy až tisícky, eur.

Správne poistenie domácnosti kryje aj váš bicykel

Najbežnejším poistením, ktoré chráni odložené bicykle či kolobežky, je poistenie domácnosti. Okrem zariadenia samotného bytu či domu totiž chráni aj športové náradie a potreby odložené v pivnici alebo v garáži. Ak sú bicykel či kolobežka odcudzené priamo z domu alebo bytu, limity poistného plnenia väčšinou nie sú obmedzené a určujú sa podľa celkovej poistnej sumy určenej pre poistenie domácnosti. Treba však myslieť na to, že ak už ide o pivnicu, garáž alebo inú vedľajšiu stavbu, limit tvorí len určité percento z celkovej poistnej sumy domácnosti.

V praxi: V prípade, že ste si zvolili poistenie zariadenia domácnosti so sumou napríklad 15 000 €, tak poistné krytie pre veci uložené v pivnici alebo garáži môže tvoriť napríklad 20 %, čo je v tomto prípade 3 000 €. Preto sa pri uzatváraní poistenia domácnosti treba oboznámiť aj s týmito rozsahmi.

Medzi ďalšie dôležité veci súvisiace s týmto poistením bicykla patrí zabezpečenie daného priestoru. Aj tu poisťovňa určuje potrebné spôsoby zabezpečenia, aby mohlo byť priznané poistné plnenie. Omylom ponechané otvorené dvere alebo pokazený zámok na pivnici poisťovňa určite akceptovať nebude.

Výhodou pri poistení domácnosti je fakt, že si môžete v rámci neho poistiť aj svoju občiansku zodpovednosť za škodu, ktorú niekomu spôsobíte na zdraví či majetku, a to možno aj svojím bicyklom. Netreba preto na toto poistné krytie zabúdať.

“banner

Existuje poistenie bicykla platné aj mimo domu

Poistenie bicykla si však môžete uzatvoriť aj pre prípad krádeže z iného uzamknutého miesta, napríklad hotelovej izby či nosiča na aute. Navyše sa to môže týkať aj bicykla na ulici, ktorý uzamknete o pevný stojan, plot alebo zábradlie. Jediné, čo musí byť dodržané, je potrebné zabezpečenie (zámok typu „U“ s cylindrickou vložkou, skladací zámok, káblový, lankový alebo reťazový zámok s hrúbkou minimálne 10 mm, zámok so security levelom min. 5).

V dnešnej modernej dobe môžete na zabezpečenie využiť aj svoje smart zariadenie s aplikáciou, ktorá zobrazuje polohu a stav bicykla. V takom prípade sa nevyžadujú vyššie uvedené typy zámkov.

U niektorých predajcov si môžete vybrať poistenie bicykla s ABUS zámkom. Ide o vyššiu úroveň zabezpečenia so security levelom 10, a tým pádom nižšou cenou poistenia. V prípade krádeže dostanete aj nový zámok ABUS.

Poisťovňa Generali spolupracuje priamo s predajcami bicyklov

Poistenie bicykla, o ktorom je reč, poskytuje poisťovňa Generali a môžete si ho uzatvoriť priamo pri kúpe bicykla. Práve toto je totiž kanál, prostredníctvom ktorého poisťovňa Generali poistenie predáva – sieť vybraných predajcov bicyklov. Týka sa to teda nových, práve zakúpených, bicyklov a elektrobicyklov alebo bicyklov do 3 rokov. V prípade týchto starších (ale nie viac ako 3 roky) nemusíte vyhľadať pôvodného predajcu, ale stačí navštíviť ktoréhokoľvek zo zazmluvnených predajcov poisťovne Generali.

Na výber máte poistné obdobie 1 – 3 roky, pričom platí na území SR aj v zahraničí. Môžete si tak spokojne užívať výlety alebo dovolenky aj na bicykli. Výška poistnej sumy závisí od kúpnej ceny bicykla a maximálne to môže byť až 5 000 €. V prípade poistnej udalosti – krádeže - je vám potom vyplatená celá poistná suma. Nutné je však doložiť policajnú správu o krádeži.

Zopár číselných detailov k poisteniu bicyklov:

 • spoluúčasť: 10 % z poistného plnenia, minimálne 20 €
 • amortizácia výpočet: 1 % z ceny bicykla za každý mesiac od kúpy
 • výška poistného: závisí od predajcu bicyklov

Cyklisti môžu využiť aj praktické pripoistenia!

K poisteniu bicyklov a cyklistov si môžete uzavrieť výhodné pripoistenia:

 • Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistenie zodpovednosti vás ochráni (preplatí škodu) v prípade, že niekomu inému spôsobíte škodu na zdraví alebo majetku. Rovnako to je dobrá správa aj pre poškodeného, ktorým je v mnohých prípadoch vodič vozidla, lebo nemusí riešiť pomerne nešťastnú situáciu, ak mu na vozidle spôsobí škodu cyklista. Zodpovednosť sa však rovnako vzťahuje aj na ďalšie poškodenia, ktoré môže cyklista niekomu spôsobiť. Ako vo všetkých prípadoch, škody spôsobené pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok sú z poistného plnenia vylúčené.

 • Asistenčné služby pri poistení bicyklov a cyklistov

K dispozícii sú vám nonstop v rámci celej Európy. Podajú vám pomocnú ruku v prípade nehody, a to formou odvozu do zdravotníckeho zariadenia v prípade zranenia, prevozu bicykla do servisu, prípadne zabezpečia jeho opravu. Pri každej poistnej udalosti až do výšky 400 €.

Poistiť si bicykel môžete aj v cestovnom poistení

A to v rámci asistenčných služieb pre nepojazdný bicykel od Union bez ohľadu na vek bicykla. Mnohí totiž cestujete na dovolenky práve za cyklistikou a toto poistenie vám môže zabezpečiť pomoc v mnohých prípadoch, kedy sa stane bicykel nepojazdným. Ide napríklad o prepravu bicykla do najbližšieho servisu v prípade poruchy, vyhľadanie a preprava elektrobicykla na najbližšie miesto s nabíjačkou, pomoc pri návrate, preplatenie nákladov za náhradnú prepravu, opravu defektu na pneumatike a podobne. Asistenčné služby pre nepojazdný bicykel sú k dispozícii telefonicky nonstop a vzťahujú sa na obyčajné bicykle, elektrobicykle, ale aj elektrokolobežky. Na území celej Európy tak získate pomoc v prípade potreby až do výšky 400 €. Stačí kontaktovať asistenčnú spoločnosť poisťovne Union.

Poistiť si môžete bicykel aj v rámci poistenia batožiny v cestovnom poistení. Stačí si len pozrieť konkrétne podmienky a limity poistného krytia jednotlivých poisťovní.

Ak plánujete výlet do hôr spojený aj so zjazdom terénu na horskom bicykli, určite si nezabudnite v rámci poistenia na hory vybrať aj pripoistenie rizikového športu. Práve táto činnosť totiž medzi rizikový šport patrí a v prípade možného úrazu sa tak vyhnete viacerým problémom s poistným plnením v poisťovni. Rovnako si skontrolujte typy športov aj pri bežnom cestovnom poistení do zahraničia.

Môže vás zaujímať: Ako je to s pravidlami cestnej premávky platnými pre elektrokolobežky? Písali sme už v našom článku.

Tipy na záver: Ako predchádzať krádeži bicykla?

 1. Vždy, ak je bicykel bez dozoru, používajte bezpečnostný zámok, ktorý pripútate k pevnému bodu (stojan, stĺp, zábradlie) a nie o koleso.
 2. Ak sa dá, v rámci skupiny cyklistov, vždy niekto ostaňte pri odložených bicykloch.
 3. Bicykel uzamykajte aj v priestoroch v dome, bytovom dome a dbajte na to, aby boli aj priestory uzamknuté.
 4. Dajte prednosť kvalitnému kovovému uzamykaciemu systému.
 5. Ak je to možné, bicykel si odkladajte na také miesto, na ktoré máte výhľad.
 6. Pri alebo na bicykli nikde nenechávajte iné veci (tašky, ochrannú prilbu a podobne).

(Zdroj tipov: minv.sk)

DOBRÉ VEDIEŤ: Ak predsa len príde ku krádeži bicykla, nahláste to okrem Polície aj na stránku HAKA, zaoberá sa aj hľadaním odcudzených bicyklov. Práve tu môžete vidieť, podľa množstva príspevkov, že krádeží bicyklov je naozaj veľa.


Ak máte záujem o poistenie bicykla v rámci poistenia domácnosti, pozrite si ponuky v našej kalkulačke. Ohľadom ostatných možností, ako si poistiť bicykel, nás môžete kontaktovať.