pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Cestovné poistenie s COVID-19 aj poistenie storna

01.07.2021 | Autor: Eva Majerská

Už vyše roka ovplyvňuje svet pandémia koronavírusu. Aktuálne je situácia v jednotlivých štátoch rozdielna vzhľadom na prijaté opatrenia aj mieru zaočkovania. Poisťovne preto aj rozdielne kryjú ochorenie COVID-19. Prinášame vám aktualizované informácie o cestovnom poistení, ako aj našu novinku poistenia storna v krátkodobom poistení.

cestovný kufor na letisku

Odporúčanie necestovať sa aktuálne týka najmä rizikovejších krajín sveta, ktoré označuje cestovateľský semafor. Dovolenkové destinácie, najmä tie v rámci Európy, sú zväčša v zelených farbách. Situácia však nie je stabilná a môže sa kedykoľvek zmeniť. Preto sa treba informovať nielen dopredu, aké podmienky platia v štáte, do ktorého sa chystáte, ale aj neskôr o podmienkach vrátenia na Slovensko.

Pri plánovaní cesty by ste určite nemali zabudnúť ani na cestovné poistenie. V našej kalkulačke po novom nájdete pri všetkých ponukách aj informáciu o rozsahu krytia ochorenia COVID-19 v danej poisťovni prostredníctvom novej ikonky. Obsahuje aktuálne informácie o tom, ako poisťovňa pristupuje k danému ochoreniu a krytiu liečebných nákladov. Či robí rozdiely medzi rizikovými a menej rizikovými krajinami, alebo sa poistné krytie vzťahuje aj na nariadenú karanténu či cestu domov. Čiže aj keď poisťovňa nemá vytvorený samostatný balík cestovného poistenia, môže toto riziko ochorenia COVID-19 v nejakej miere kryť.

Zároveň vám prinášame aktuálne informácie o tom, ktoré poisťovne majú špeciálne cestovné poistenie COVID-19, niektoré ako rozšírenie poistného balíka o toto krytie alebo ako samostatné pripoistenie.

Viaceré poisťovne v našej kalkulačke už kryjú COVID-19 aj v rizikových krajinách

Poisťovne postupne reagovali na situáciu a pripravili riešenia aj pre rizikové krajiny. Majú teda rôzne krytie ochorenia COVID-19 a súvisiacich nákladov pre zdravotne bezpečné krajiny a pre rizikové krajiny, do ktorých MZV SR alebo WHO neodporúča cestovať. Pre klienta je pritom rozhodujúca charakteristika krajiny v čase uzatvorenia cestovného poistenia. V každom prípade, ak si uzatvoríte cestovné COVID-19 pre rizikové krajiny, môžete si byť istý, že vám platí všade.

AXA Assistance pridala do balíka EXCELENT rozšírenie krytia COVID-19

Cestovné poistenie AXA Assistance bolo doteraz dostupné vo viacerých balíkoch podľa poistného krytia a jeho limitov. Krytie koronavírusu pridala poisťovňa do svojho najširšieho poistného balíka EXCELENT.

 • Liečba (v nutnom prípade aj testovanie na prítomnosť COVID-19), hospitalizácia a prípadná repatriácia: 1 000 000 €.
 • Náklady na ubytovanie a stravu pri nariadenej preventívnej karanténe: 600 €, spoluúčasť 20 %.
 • Cestovné náklady na návrat na Slovensko po ukončení preventívnej karantény: 600 €, spoluúčasť 20 %.
 • Náhodné testovanie pred odletom/po prílete, testovanie potrebné pre vstup do krajiny alebo pre návrat do SR: nie je kryté.

Union vytvorila k svojim balíkom doplnkové poistenie PANDEMIC

Medzi prvými možnosťami na trhu bolo samostatné pripoistenie PANDEMIC pre cestovné poistenie Union, ktoré je určené práve na krytie liečebných nákladov v prípade pandemického či epidemického ochorenia. Môže sa tak uzatvoriť ku každému balíku krátkodobého cestovného poistenia Union (okrem balíka Eurotrip) a poistné krytie bude platiť aj v rizikových krajinách.

 • Liečba (v nutnom prípade aj testovanie na prítomnosť COVID-19), hospitalizácia a prípadná repatriácia: 50 000 €.
 • Náklady na ubytovanie a stravu pri nariadenej preventívnej karanténe: 50 €/1 noc.
 • Cestovné náklady na návrat na Slovensko po ukončení preventívnej karantény: 750 €.
 • Náhodné testovanie pred odletom/po prílete, testovanie potrebné pre vstup do krajiny alebo pre návrat do SR: nie je kryté.

Cestovné poistenie na ochorenie COVID-19 v UNIQA

Poisťovňa UNIQA kryje aj prípady, kedy vzniknú problémy v dôsledku ochorenia koronavírusom. V krátkodobom cestovnom poistení nerozlišuje krajiny a pri tomto poistení kryje aj tie rizikové (pri ročnom cestovnom poistení sa riadi rozdelením krajín podľa cestovateľského semaforu). Poistenie COVID-19 je v UNIQA automaticky súčasťou každého balíka krátkodobého cestovného poistenia.

 • Liečba (v nutnom prípade aj testovanie na prítomnosť COVID-19), hospitalizácia a prípadná repatriácia: 250 000 €.
 • Náklady na ubytovanie (bez stravy) pri nariadenej preventívnej karanténe: 100 €/1 osoba/1 deň (max. 1 500 €).
 • Cestovné náklady na návrat na Slovensko po ukončení preventívnej karantény: nie sú kryté.
 • Náhodné testovanie pred odletom/po prílete, testovanie potrebné pre vstup do krajiny alebo pre návrat do SR: nie je kryté.

V niektorých poisťovniach je cestovné poistenie COVID-19 v rizikových štátoch zatiaľ obmedzené

Poisťovne sa pri rozdelení oblastí na rizikové a menej rizikové riadia cestovateľským semaforom, ktorý pravidelne aktualizuje Ministerstvo zahraničných vecí SR. Ten určuje mieru rizika aj opatrenia na hraniciach v daných štátoch. V prípade vycestovania do zahraničia a ochorenia na koronavírus by teda niektoré poisťovne uplatnili na poistné plnenie výluky práve z dôvodu vysoko rizikovej epidemiologickej situácie. Netýka sa to tých, ktoré poskytujú pripoistenie aj pre rizikové krajiny.

Treba však dodať, že ostatné riziká v cestovnom poistení nie sú týmto hodnotením ovplyvnené. Ak by sa vám stal úraz (napr. zlomenina) alebo ochorenie (napr. zápal slepého čreva), ktoré nemajú žiadny súvis s ochorením COVID-19, cestovné poistenie by vám zabezpečilo preplatenie liečebných nákladov. Samozrejme, v závislosti od výšky poistného krytia. Rovnako sa to týka krytia batožiny, zodpovednosti za škodu, technickej či právnej pomoci v zahraničí a ďalších poistných rizík.

V našej kalkulačke cestovného poistenia nájdete aj pripoistenie storna

Rozsah krátkodobého cestovného poistenia si môžete online rozšíriť aj o poistenie storna. Môže ísť pri tom o krytie zájazdu, letenky či inej služby. Na základe toho sa vám potom zobrazia ponuky, ktoré obsahujú aj pripoistenia storna. Pri kombinácii pripoistenia COVID-19 a pripoistenia storna tak môžete získať krytie ďalších vzniknutých situácií (napr. v prípade, ak nebudete môcť vycestovať, pretože sa pred odchodom nakazíte koronavírusom). Všetky potrebné informácie nájdete pri každej ponuke na porovnaní cien, aj pomocou novej ikonky pre COVID-19.

TIP: O všetkých opatreniach, ktoré by ste mali pri cestách do zahraničia dodržiavať, aby bola vaša dovolenka či iná cesta bezpečná, sme vás informovali už v našom článku.


Hľadáte cestovné poistenie na COVID-19? V online kalkulačke nájdete cestovné poistenie, ktoré kryje koronavírus v rizikových krajinách.